Jak nakoupit ETF na FIO broker
Pokud ses rozhodla investovat prostřednictvím FIO brokera, tady je návod, jak na to. FIO broker má sice rozhraní ála devadesátky a není proto tak intuitivní jako DEGIRO nebo LYNX, je to ale možnost, jak investovat do ETF prostřednictvím české banky. Tak pojďme na to.
Založení obchodního (brokerského) účtu na FIO
Založení brokera u FIO je kompletně online, takže ho vyřešíš i teď z domova.
- Nemáš účet u FIO banky
Pokud zatím nemáš účet u FIO, tak si ho budeš muset založit. Naštěstí je zdarma a online. Účet u FIO banky můžeš založit zde: https://www.fio.cz/onlineSmlouva.php
Pro SK: https://www.fio.sk/online-zmluva
Až budeš mít účet otevřen, můžeš přistoupit k bodu č. 2.
- Máš účet u FIO banky
Jestli už účet máš, nebo sis ho právě úspěšně založila, je na řadě založení obchodního, čili brokerského účtu. Přehledně a jasně napsaný návod, jak založit FIO brokera, najdeš tady: https://www.fio.cz/docs/cz/JIS_online_navod.pdf
Dotazník na zkušenosti s obchodováním
Při zakládání brokerského účtu budeš muset vyplnit dotazník, který se ptá na tvé zkušenosti s obchodováním. Bohužel jsem si neudělala screenshot, ale narazíš na něj.
Já ho vyplnila podle pravdy a ač jsem většinu věcí už znala, vyhodnotili mě jako nezpůsobilou pro většinu obchodů. I tak by ti FIO měla umožnit tradovat. Raději se ubezpeč, že všude zaškrtneš, že ses s produkty minimálně seznámila v jejich dokumentaci – pokud bys napsala, že je neznáš vůbec, možná by ti obchodovat ani neumožnili.
Tak co, povedlo se založit brokerský účet? Tak super, můžeme se pustit do investování!
Investování na FIO broker
Jak už jsem psala výše, investování na FIO není tak přehledné, jako na DEGIRO. Produkty se dokonce často jinak jmenují, takže je potřeba využívat k jejich hledání ISIN čísla. Ale neboj, spolu to zvládneme 😉 Tady je v několika krocích, jak můžeš najít a koupit třeba jedno z ETF, o kterých píšu v e-booku.
Ukážu příklad na nákupu amerického ETF S&P 500: IE00B5BMR087
1. Najdi si ETF na serveru Just ETF (jak najít a vybrat EFT najdeš na straně 51 e-booku)
2. Cenu ETF v eurech si převeď na koruny (pokud jsi z ČR) a zjisti, kolik korun budeš potřebovat na nákup vybraných ETF
3. Převeď si peníze, které potřebuješ k nákupu ETF, na brokerský FIO účet
Musíš na svůj brokerský účet převést peníze ze svého osobního účtu u FIO. Přepočítej si, kolik CZK stojí daný počet ETF, které chceš koupit. Já si raději převedla o něco více, abych měla jistotu, že to ve FIO včetně poplatků vyjde na nákup. Peníze pošli jako převod uvnitř FIO banky v internetovém bankovnictví FIO banky viz screenshot.
PS: Pokud máš také eurový účet u FIO, kam ti chodí eura (například pracuješ v jiné zemi atd.) a chceš nakupovat ETF v EUR, je pro tebe lepší převést si na účet u e-brokera rovnou eura, což je možné. Vyhneš se tak směně z českých korun na eura, který tě bude něco stát na směnném kurzu.
Číslo svého obchodního (brokerského) účtu najdeš ve FIO brokerovi na místě, které jsem vyznačila v dalším screenshotu. Převod trval pár minut a mohla jsem začít obchodovat!
Pozn.: Já nejprve peníze na účet nepřevedla (v domnění, že si to vezmou z běžného účtu) a můj první obchod byl odmítnut. Napsala jsem na podporu, dvě minuty na to mi zavolal pán, který mi vše vysvětlil. Takže musím ocenit rychlost podpory FIO, která byla fakt blesková.
4. Teď budeš potřebovat ISIN tvého vybraného ETF, které najdeš v Just ETF – to si zkopíruj
5. Ve FIO Brokerovi vlož ISIN do políčka Najdi CP (= cenný papír) vlevo viz screenshot
6. Klikni na tlačítko Zobrazit
7. Otevře se ti nové okno s tvým vybraným produktem
8. Pokud vidíš více produktů názvů, jedná se o ETF na různých burzách – já zvolila pro nákup burzu v Německu viz screenshot (obchoduje se tam na Xetra)
9. Klikni na název ETF a zobrazí se ti graf ETF
10. Můžeš si zkontrolovat, že nabídková cena přibližně sedí s Just ETF a máš správné ETF
11. Následně klikni na zelenou šipku vpravo nahoře (nákup)
12. Opět se ti otevře nové okno, kde už zadáváš hodnoty tvého nákupu
13. Většinu políček nevyužiješ, budou tě zajímat jen tyto:
Množství – sem vepisuješ, kolik ETF chceš koupit
Cena – tady uvádíš, za jakou maximální cenu chceš ETF koupit (já vepsala cenu, která byla aktuálně pod Nabídkou, najdeš ji podle screenshotu výše)
Měna pro vypořádání – zde musíš uvést CZK, protože jsi převedla na účet koruny (pokud nejsi ze Slovenska)
Ostatní políčka můžeš nechat prázdná, ta pro nás nejsou podstatná
14. Pak klikni na tlačítko Odeslat
15. Pokud jsi z ČR, po odeslání se ti objeví hláška o použití rozdílné měny (použila jsi CZK na nákup EUR) a možná i hláška o tom, že operace pro tebe není přiměřená na základě dotazníku, na což tě banka musí z bezpečnostního hlediska upozornit
16. Zároveň ti přijde SMS kód, který zadej do okýnka a klikni znovu na Odeslat
A máš hotovo, pak už stačí jen počkat na vypořádání požadavku 🙂
V záložce Pokyny můžeš sledovat, co se s požadavkem děje:
- pokyn byl přijat na trh
- pokyn byl zvalidován trhem
- uspokojen (tady už došlo k nákupu)
Pokud jsi nechala požadavek na jeden den, nejpozději následující den uvidíš, jestli bylo ETF koupeno. Vypořádané požadavky pak najdeš pod záložkou Obchody nebo Portfolio.
Kdyby došlo k tomu, že tvůj pokyn nebyl vypořádán, poznáš to podle toho, že v Obchodech není ani na druhý den žádná aktivita a ty máš stále plnou částku na účtu.
V takovém případě budeš muset požadavek provést ještě jednou, protože tvoji nabídku nikdo nekoupil. Opět postupuj podle kroků výše. Pokud chceš mít větší jistotu, že to tentokrát bude fungovat, můžeš dát cenu dokonce vyšší, než je v Nabídce. Ve výsledku o pár korun při dlouhodobém investování nejde. Většinou to ale není třeba.
Pokud se podařilo tak gratuluji! Můžeš se vrátit k e-booku na stránku 62 a oslavit svůj první obchod 🙂