fbpx

Kdo jsem

Jmenuji se Eva Řeháková a díky mé práci v marketingu se mi podařilo žít několik let v zahraničí a pracovat na dálku jako takzvaný „digitální nomád“.

Na svých cestách jsem potkala spoustu lidí z různých zemí a zaujala mě jedna věc. Velká část z nich pracovala se svými penězi a investovala. Druhým zajímavým zjištěním bylo, že ta část, která s financemi nepracovala prakticky vůbec, byly holky. Mě nevyjímaje.

A tak jsem se o téma investic začala zajímat. Postupně jsem objevila kouzlo dlouhodobého investování a zjistila, že vlastně nemusí být tak náročné a nebezpečné, jak jsem si představovala.

Protože je škoda, že holky své peníze většinou nezhodnocují, svoje zkušenosti s investováním jsem se rozhodla předat dále. Věřím, že pomohu i tobě lépe pracovat se svými financemi.

Jak jsem začala investovat?

Seděla jsem s kamarádem z Holandska v restauraci ve španělském městečku Tarifa. Ač si vydělával mnohem více než já, přemýšlel nad každým utraceným eurem. Vysvětloval mi, že se snaží šetřit, aby se v budoucnu mohl stát milionářem. Eurovým, samozřejmě.

Všichni kluci kolem mě tehdy investovali a snad v každé konverzaci padlo slovo Bitcoin. O ničem jiném se nemluvilo. A tak jsem si řekla, že to zkusím taky…

Investice, neinvestice

Bez jakýchkoliv znalostí investování jsem něco málo nakoupila a první měsíce byly naprosto skvělé. A pak to spadlo. Naštěstí jsem do Bitcoinu neinvestovala příliš mnoho, protože jak jsem později zjistila, vlastně to nebyla tak úplně tradiční investice, jako spíše spekulace. Tím, že jsou kryptoměny poměrně mladé, jsou dost nepředvídatelné a nikdo nemůže vědět, jak se bude jejich kurz vyvíjet v následujících měsících, ale ani letech.

Pochopila jsem, že pokud chci investovat dlouhodobě, musím se vydat jiným směrem. I když kryptoměny stále mám, nemám od nich přehnaná očekávání a třeba mě jednou ještě příjemně překvapí 🙂

Investování pro lidi bez finančního backgroundu

Proč jsem tehdy vlastně začala investovat do kryptoměn a ne třeba do akciového trhu? Zatímco o Bitcoinu byly informace všude, ostatní formy investování (snad kromě nemovitostí) jako by existovaly jen pro profesionální investory. Když o nich někdo psal, měla jsem pocit, že je o tisíc levelů dále než já. Nevěděla jsem vůbec, kde začít.

Nakonec jsem se obrátila na kamarády, kteří investovali už delší dobu. Vysvětlili mi skutečné základy, doporučili zahraniční youtubery a blogery, kteří popisují investování na základě vlastních zkušeností a nemají za sebou mnoho let studia finančnictví. Od takových se totiž naučím jako začátečník nejvíce.

Začala jsem hltat informace, které předávali a s překvapením zjistila, že existují poměrně jednoduché způsoby investování, v ČR se jim ale mnoho lidí nevěnuje. „Je to přeci primitivní a ví to každý, ne?“ znělo z úst některých investorů s nimiž jsem na to téma mluvila. Problém je v tom, že to není pravda. Mezi lidmi chybí základní informace a většina z nás nemá ani ponětí o tom, jaké má možnosti. U holek to platí alespoň podle mojí vlastní zkušenosti dvojnásob.

Holky chtějí investovat taky. Ale trochu jinak

Došlo mi, že je velký rozdíl mezi vnímáním investic u kluků a u holek. My holky chceme věci především zjednodušit a nevěnovat jim tolik času, protože nás investování samo o sobě vlastně až tak moc nebaví. Finance celkově nepatří k našim nejoblíbenějším tématům, kterým bychom se věnovaly u sklenky vína s kámoškou. A tak jsem se rozhodla otevřít toto téma a popsat typy investic, které momentálně používám já.

Úplné základy jsem sepsala do e-booku Jak začít investovat: Praktický návod pro holky. Popisuji v něm základní fungování akciového trhu, ale také hlavní důvody, proč nenechat své peníze ležet na spořicím účtu. A pokud budeš chtít začít, provedu tě krok za krokem i tvojí první investicí. Mrkni se na více informací, třeba e-book pomůže i tobě!

Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje finanční poradenství a uvedené informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. 

Některé odkazy na webu jsou předmětem affiliate marketingu. 

Připoj se do skupiny o investování pro holky na Facebooku.

Najdeš mě na: