Jak řešit finance ve vztahu? Proč peníze nemají být tabu

Čas čtení: 4 min.

Jak řešit finance ve vztahu? Moje mentorka Lenka Mrázová poukazuje na to, ženy raději mluví o sexu než o penězích. Mluvit s kamarádkou na víně o naší finanční situaci by mnohé z nás ani nenapadlo. Umíš ale mluvit o penězích v situacích, kdy je to potřeba?

Většina bezdětných párů má úplně oddělené finance. V dnešní individualistické době se není čemu divit. Proč bychom se také hrnuli do společných účtů, když to není nutné. Vidím za tím ale jiný problém. Mnohé z párů totiž o financích vůbec nemluví…

Proč mluvit o penězích s partnerem co nejdříve

Spousta dlouhodobých partnerství nakonec přijde do situace, kdy začnou řešit společné výdaje. Společné bydlení, hypotéka, dítě, všechno stojí peníze. Ale jak na společné finance v manželství nebo v partnerství po letech oddělených účtů?

Peníze a rozdílný přístup k nim se mohou stát zdrojem problémů a nezřídka stojí i za rozbitím partnerství. Proto je velmi důležité začít řešit peníze ve vztahu co nejdříve. Jenže… jak k takovému choulostivému tématu vůbec přistupovat? Připravila jsem pro tebe několik tipů, které vycházejí z mých vlastních zkušeností.

Jak řešit finance ve vztahu? Začni postupně

Není třeba hned na začátku sdílet kolik který z vás vydělává. Důležité je uvědomit si, co peníze znamenají pro každého z vás. Někdo je více šetřivý, jiný si zase raději užívá a peníze spíše utrácí. Většinou to vychází z rodiny, a protože každý máte jinou, je možné, že i přístup k financím bude rozdílný.

Nejprve se tedy zamysli nad tím, jak to máš ty. Polož si otázky jako: Jaký byl přístup tvých rodičů k penězům?
Co vlastně znamenají peníze pro tebe?
Vidíš v nich budoucí finanční svobodu, nebo jen prostředek k momentálnímu uspokojení potřeb?
Máš peněz vždycky dostatek, nebo jsi s nimi naopak na štíru?

Jakmile budeš mít jasno v tom, co peníze znamenají pro tebe, můžeš na toto téma zavést hovor v různých situacích. Výlety, restaurace, dovolené, tam všude se dá vypozorovat přístup k penězům a je mnohdy také snadnější zavést přirozeně hovor na téma, které byste třeba doma u večeře neřešili.

A co když přijdete na to, že to máte každý jinak? Nesnaž se partnera soudit za to, jak nakládá s penězi. Naopak ho zkus pochopit. Komunikace je ve vztahu základ a u financí to platí dvojnásob. Jedině tak můžete najít společný kompromis, který bude vyhovovat oběma.

Oddělené účty a společná domácnost? Určete si jasná pravidla

Když spolu žijete a máte každý vlastní finance, mohou vznikat neshody ohledně toho, kdo co platí. Jeden má pocit, že platí více a štve ho to. Druhý zase třeba strádá tím, že třeba nevydělává tolik, aby si mohl dovolit stejný životní standard jako partner. Podobné situace nejsou v partnerských vztazích výjimkou.

Pokud máte s partnerem oddělené účty, ale společnou domácnost, určete si jasná pravidla, která vám budou oběma vyhovovat. Může to vypadat třeba takto: Partner platí v restauracích, vy platíte jídlo domů a společně se dělíte o nájem.

Je to jen příklad, každému samozřejmě bude sedět něco jiného. Základem je pobavit se o tom, kdo by měl platit co a proč. Abyste docílili spokojenosti, oba se na výsledku musíte dohodnout.

Pokud tě zajímá téma financí ve vztahu více do hloubky, doporučuji rozhovor Tima Ferrise s mým oblíbeným autorem Ramitem Sethim. Má před 2 hodiny a je v AJ. Já ho i tak zhlédla na jeden zátah 🙂 

Účet na společnou domácnost

S partnerem jsme oba velmi otevření a o penězích diskutujeme poměrně hodně. Víme kolik si kdo z nás vydělává a máme k penězům podobný přístup. Jsme oba spíše šetřiví a nerozhazujeme zbytečně. Na druhou stranu máme záliby, za které dokážeme utrácet.

Vypadá to tedy, že bychom v budoucnu neměli mít zásadní neshody. I tak jsme se ale dohodli, že chceme jít ještě o krok dále a vyzkoušíme si už teď (svobodní a bezdětní) společné hospodaření s penězi.

Momentálně si zakládáme společný účet, na kterém budeme sdílet finance na domácnost. Bude to pro nás jakýsi trénink. Dá nám to více příležitostí si o financích povídat a odkrýt případné problémy a třecí plochy, o kterých zatím nevíme.

Jak to přesně funguje? Menší společný účet

Společný účet samozřejmě nemusí být pro každého. Je potřeba vzájemně si důvěřovat, být otevření a také se musíte oba cítit komfortně a tím, jakou částku na účet vkládáte.

My se například dohodli, že budeme na společný účet posílat každý 10 % našich příjmů. Někomu může přijít takovéto poměrné rozdělení nefér, nám ale z mnoha různých důvodů vyhovuje.

Peníze budeme používat na domácnost, jídlo a restaurace. Osobní věci jako kosmetiku, oblečení apod. stále platíme každý za sebe, jde tedy jen o finance na společnou domácnost.

Musím přiznat, že s tímto experimentem teprve začínáme. Po testovacím období, které jsme si určili na 3 měsíce, přehodnotíme, jestli je potřeba něco upravit. Takže hlubší dojmy a poznatky budu sdílet v některém z dalších článků ????

Partner o penězích nechce mluvit?

Co když se snažíš o financích mluvit, ale partner na tvoje snahy reaguje negativně? Důvody mohou být různé. Určitě je potřeba nehodit to za hlavu, a naopak se snažit proniknout do jádra problému.

Proč má partner nechuť mluvit třeba i o základních věcech, týkajících se peněz? Nemá nějaké špatné zkušenosti z rodiny? Není třeba sám ve finančních problémech? Pokud je to tak, je pro tebe velmi důležité na to přijít, mluvit o tom a snažit se to společně vyřešit.

Dalším důvodem může být, že s tebou vlastně nevidí společnou budoucnost. Nemusí to tak být, ale pokud ano, nechtěla bys o tom co nejdříve vědět? Já tedy ano.

Důvodů může být samozřejmě mnohem více. Každopádně bych se snažila přijít tomu po pár měsících vztahu na kloub. Protože pokud někdo odmítá mluvit o financích na obecné rovině, možná za tím vězí hlubší problém. A ten může přinést v budoucnu zásadní neshody.

Jak to máte vy holky? Mluvíte ve vztahu o penězích, nebo se tomuto tématu vyhýbáte jako čert kříži? Budu ráda za vaše postřehy pod příspěvkem!

6 komentářů u „Jak řešit finance ve vztahu? Proč peníze nemají být tabu“

 1. Ahoj Evo, koukám, že od napsání článku uplynula již nějaká doba…jak ti dopadl experiment se společným účtem? :). Já se momentálně nacházím v totožné situaci, tak by mě zajímalo, jestli máš třeba nějaké poznatky.

  Odpovědět
  • Ahoj Terez,

   musím říct, že nám to zatím funguje. Nakupujeme z účtu v podstatě vše, co potřebujeme pro společnou domácnost. Máme jeden účet a k němu dvě karty, každá se svým vlastním PIN, takže je to i pohodlné.

   Za mě se tak člověk naučí respektovat toho druhého a že to, že chce třeba koupit něco co by on sám nekoupil. My máme to štěstí, že máme na výdaje podobný náhled – neutrácíme přehnaně, ale zase se ani nějak neomezujeme. Zkrátka když jeden něco chce a je to něco, co si běžně nekupujeme, druhý to vždycky akceptuje bez problémů. Taky proto, že se to nestává každý den.

   Jinak si myslím, že právě díky tomu, že jde o procento z platu, které považujeme za „utracené“ už předem, tak nám to vůbec nevadí když se vše utratí. A ještě se nestalo, že bychom byli „na suchu“. A naopak když něco zbyde, tak je to jen plus. Každý měsíc na konci kontrolujeme, jak jsme na tom, a protože to zatím fungovalo, nic jsme na plánu neměnili a fungujeme tak, jak jsem popisovala výše.

   Měj se krásně
   Eva

   Odpovědět
 2. Ahoj Evi, díky za tvé stránky …

  My s přítelkyní nemáme stejný názor na výši rezervy a tedy i co nad její rámec investovat.

  Mojí přítelkyni přijde rezerva 200K málo. Já mám za to, že by to vystačilo na naše fungování po celý rok bez prostředků, ona má obavy, kdyby někdo onemocněl … Já bych vše ostatní investoval, ona je proti. Nevím jak ji přesvědčit.

  Moje partnerka je finančně gramotná docela dobře, jen má odpor řešit / probírat věci týkající se praktického řešení (osobních) financí. Jiný případ je moje máma, ta má penzi a z ní jí zbývá dost peněz, které nemá za co utratit, takže prý nemá důvod je rozmnožovat …

  Co bys mi / jim poradila? Na internetu nemůžu najít nějaký článek / články, které by nabízely odpovědi na takové otázky.

  Odpovědět
  • Ahoj, děkuji za dotaz 🙂

   Ve vztazích je to vždy trochu komplikované, ale je potřeba se o tom snažit bavit. Já bych osobně na tvém místě spočítala, jaké jsou naše společné měsíční výdaje a snažila se spočítat, na jak dlouho by nám 200 000 Kč vydrželo. Jestli je to na rok bez prostředků, je to opravdu slušná rezerva. Obecně se doporučuje mít rezervu na 3-6 měsíců, i když já mám osobně také úspory na rok. Následně bych zkusila ukázat přítelkyni v číslech, jak dlouho rezerva, kterou máte, vydrží.

   Také bych zkusila poslat jí nějaké články o tom, co se děje s penězi, když jen leží na účtu (inflace) a kolik na nich můžete vydělat, pokud je budete investovat. Z mé vlastní zkušenosti je pro ženy velmi motivační vidět, kolik peněz můžou mít na důchod, když budou investovat třeba jen pár tisíc korun měsíčně. Není nemožné ve dvou vybudovat třeba i bohatství v hodnotě několika milionů, a to už je slušné přilepšení ke státní penzi (která není sama o sobě nic moc). Řada lidí pak v důchodu bez vyšších úspor ztrácí životní úroveň, a to jistě ani přitelkyně nechce.

   Můžeš jí můžeš dát přečíst také tento článek o složeném úročení a jak funguje: https://investovaniproholky.cz/kolik-muzes-vydelat-diky-slozenemu-uroceni/ a společně se můžete mrknout třeba na to, kolik byste mohli mít navíc na důchod, pokud budete investovat třeba 2000 Kč měsíčně (nebo kolik si můžete dovolit). Spočítat si to můžete v kalkulačce: https://investovaniproholky.cz/kalkulacka/ a uvidíš, třeba přítelkyně změní názor.

   Asi bych se obecně snažila přítelkyni vést k nějakému sebevzdělání co se týče možností investování a třeba do budoucna změní názor 🙂

   Jinak s mámou už je to trochu o něčem jiném, jelikož ve vyšším věku už lidé mají trochu jiné priority a investice na akciovém trhu v krátkodobém horizontu nemají příliš velký smysl, protože se může také stát, že trh bude na několik let v poklesu. Takže maminku bych asi do investování úplně netlačila 🙂

   Tak snad jsem alespoň trochu pomohla.

   Přeji krásný den
   Eva

   Odpovědět
   • S teď už manželem jsme si po svatbě založili společný účet s dvěmi kartami a pak máme každý svůj osobní účet
    Jelikož máme podobné platy, rozhodli jsme se na společný účet posílat polovinu mzdy a zbytek zůstává pro naši osobní potřebu/koníčky/nafta do auta/oblečení. Ze společného účtu hradime služby/jídlo/drogerii/výlety/dárky pro členy rodiny/vánoce. Zbytek, co se podaří uspořit, zůstává, protože na domě je pořád co opravovat takže když se něco pokazí, peníze máme na tomto účtu. Dost nám to vyhovuje a ke konfliktům nedochází.

    Odpovědět
    • Ahoj Verčo,

     tak to zní jako skvělé nastavení! Když máte podobný plat, tak se to takto dá jednoduše a elegantně vyřešit. Myslím, že je fajn, když lidé pracují s nějakými financemi i společně a na druhou stranu si nechávají dost i na svém vlastním účtu, což dává takovou větší nezávislost a svobodu. Super, že vám to takto funguje, věřím, že to může být inspirací i pro ostatní 🙂

     Ať se daří i nadále! Eva

     Odpovědět

Napsat komentář