Nejen knihy o investování: Co číst a sledovat v roce 2021?

Čas čtení: 5 min.

Jaké knihy o investování číst? Jaké blogy, videa a podcasty ti mohou rozšířit obzory v oblasti financí? Tipy na knihy o investování a další zdroje, které se vyplatí sledovat v roce 2021, jsou tu!

Tipy na knihy o investování

Začnu čtyřmi knihami investování, které mě v poslední době zaujaly. Každá z nich je trochu jiná a stručně popíšu, co od nich můžeš čekat.

Kim Kyiosaki: It´s Rising Time!

Znáš bestseller Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kyiosakiho? Pokud se ti tato kniha líbila, můžeš vyzkoušet také It´s Risig Time What It Really Takes To Reach Your Financial Dreams od jeho manželky Kim.

Sdílí své zkušenosti s investováním, ale také příběhy lidí z vlastního okolí. Včetně úspěšných žen, které začínaly s nulou a dotáhly to opravdu daleko.

Kim Kyiosaki: Je čas začít

Kim Kyiosaki, stejně jako její manžel, si nejvíce oblíbila investice do nemovitostí a dává různé tipy, jak na to.

Spousta věcí je zaměřená na americký trh, ale i tak si v knize najde své i česká čtenářka. Především proto, že Kim dodává ženám inspiraci a motivaci začít konečně něco dělat. Ukáže ti, že když se chce, opravdu vše je možné!

It´s rising time podle mě patří mezi knihy o investování, které se vyplatí si přečíst. Český název zní: „Je nejvyšší čas“. Já ji četla v angličtině na Kindle.

Daniel Gladiš: Akciové investice

Věřím, že jméno Daniel Gladiš ti není neznámé. Jedná se o přední postavu českého kapitálového trhu a také zakladatele a hlavního portfoliomanažera Vltava Fondu.

Jeho kniha Akciové investice je skvělým průvodcem na cestě k pochopení hodnotového investování. Čtenář se může těšit na vysvětlení toho, co to vlastně jsou akcie a jak fungují.

Při čtení se dozvíš, jak správně ocenit společnost, do které chceš investovat, do jakých společností bys investovat měla a do jakých raději ne podle kruhu tvých kompetencí. Pochopíš, jaká rizika na tebe jako investora číhají a jak s nimi pracovat.

Myslím si, že tato kniha může být skvělou četbou pro každého, kdo se chce věnovat akciovému trhu a především investování do konkrétních akcií firem dlouhodobě a zárověň více do hloubky.

Pavel Bambásek: Jak investovat sám a bez bank

Když už jsem tě trochu navnadila na investování do nemovitostí s Kim, mám tady také něco z českého rybníčku. Investor do nemovitostí a podnikatel Pavel Bambásek si ve svém životě vyzkoušel různé způsoby investování.

Nakonec zakotvil u investování do nemovitostí, o čemž se také velmi prakticky rozepisuje ve své knize Jak investovat sám a bez bank: Český investiční průvodce. Pokud přemýšlíš o investici do nemovitosti, pozemku nebo třeba pole, v knize najdeš konkrétní tipy, jak na to.

Autor popisuje i další způsoby investování, kterým se v životě věnoval, ale už je částečně nebo úplně opustil. Nabízí pohled investora s dlouholetou zkušeností. Jeho investiční průvodce bych určitě zařadila mezi knihy o investování, které stojí za přečtení, a to především, pokud se chceš věnovat investování do nemovitostí.

Tony Robbins: Money: Master the game

Zatímco průvodce Pavla Bambáska patří mezi knihy o investování, které přečteš klidně za den, dva, poslední knižní titul je trochu jiný případ.

Populární americký autor Tony Robbins napsal 600stránkovou bichli, ve které sdílí 7 kroků k úspěšné investici. Kniha se stala ve své době bestsellerem a dodnes patří mezi oblíbené knihy o investování.

Tony vysvětluje, co je důležité udělat, než začneš investovat, i jak přesně na investování. Na knize je fajn, že autor vyzpovídal největší esa akciového trhu, manažery, kteří spravují miliardová portfolia. Přináší jejich tipy běžným lidem.

I u této knihy je opět potřeba počítat s tím, že značnou část u nás v ČR nevyužiješ, protože je zaměřená převážně na americký trh. I tak jsou v ní ale základní principy, pro které si myslím, že stojí za přečtení.

Českou verzi knihy Money: Master the game: 7 steps to financial freedom jsem bohužel nenašla, takže pro přečtení bude asi potřeba znalosti angličtiny.

Co sledovat v roce 2021 na YouTube?

Jak už jsem slíbila, v tomto článku ti představím nejen knihy o investování, ale i další druhy obsahu, který může posunout tvé investiční znalosti na další level. Mezi ně rozhodně patří také videa na YouTube. Tady jsou 2 tipy.

Vycházející „brambora“ českého YouTube

Jsem ráda, že v Česku vznikají zajímavé YouTube kanály na téma investování. Mě v poslední době zaujal kanál Investiční brambory, která srozumitelně (a taky zábavně) pokrývá základní i pokročilejší témata investování.

Autor začal s pravidelnými videi před pár měsíci a už jich tam má pěknou řádku. Nové video pak publikuje každý čtvrtek. Doporučuji sledovat!

Mrkni například na populární video o penzijním spoření:

Ben Felix: Portfolio manažer a youtuber z Kanady

Dalším z objevů minulého roku pro mě byl kanadský youtuber Ben Felix. Pokud ti nevadí sledovat videa v angličtině, na jeho kanále se dozvíš řadu zajímavých informací o investování z úst zkušeného portfolio manažera, který pracuje pro brokerskou společnost PWL Capital Inc.

Za mě jsou videa poměrně srozumitelná, a navíc doplněná o jednoduché grafiky, které vše ilustrují a pomohou pochopit.

Pokud tě například zajímá srovnání indexového investování s aktivně spravovanými podílovými fondy, mrkni třeba na jeho následující video:

České podcasty, které stojí za to

Teď už je čas na dva mé oblíbené české podcasty, které nyní poslouchám.

Rozbité prasátko u mikrofonu

Projekt Rozbité prasátko jsem doporučovala už v minulých tipech na vzdělávání v průběhu roku. Prasátko ale nyní zasedlo za mikrofon a vznikl nově podcast Rozbité prasátko u mikrofonu. Takže pokud jako já ráda posloucháš podcasty třeba při chůzi, je tady další finanční podcast v češtině!

Tvůrci podcastu Jakub a Karel se inspirovali u amerických podcasterů a vedou dialogy na různá finanční témata, od dluhů až po investování.

Za mě vsadili na dobrou kartu, je příjemné je poslouchat a věřím, že brzy to bude opravdu pecka. Zatím je venku pár epizod a Jakub plánuje i rozhovory se zajímavými lidmi z oboru, na které se moc těším!

Investiční podcast: Cesta rentiéra

Další zajímavý český investiční podcast, který má už poměrně hodně epizod, je Cesta rentiéra. Je to podcast z dílny privátního investičního poradce.

Člověk by možná proto čekal řadu složitých investičních pojmů, podcast je ale zpracován velmi lidsky. Počítej samozřejmě se serióznějším tónem, než jaký uslyšíš u Rozbitého prasátka, ale témata jsou podána srozumitelně a připravena pro běžného člověka, který se chce starat o své finance.

Podcast přináší přidanou hodnotu každému, kdo chce začít investovat.

Česká sociální síť pro investory: Warengo

Posledním, ale neméně skvělým zdrojem informací o investování je rozhodně česká sociální síť pro investory Warengo. Najdeš na ní řadu zajímavých článků o investování a financích každý den.

Warengo posílá i pravidelný denní newsletter, který mě baví. Každé ráno mi shrne, co je v investičním světě nového a doporučí nejlepší články.

No a určitě nesmím zapomenout ani na show, kterou Warengo rozjíždí na Instagramu. Určitě doporučuji sledovat, stojí to za to!

Tak co, našla jsi pro sebe něco nového, nebo už všechny zmíněné zdroje znáš? Pokud máš i ty další tipy na investiční blogy, videa nebo knihy o investování, které stojí za přečtení, poděl se do komentáře!

Čti také: 9+1 tipů, jak se vzdělávat v osobních financích

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

6 komentářů u „Nejen knihy o investování: Co číst a sledovat v roce 2021?“

Napsat komentář