Proč a jak investovat do sebe?

Čas čtení: 6 min.

Proč se o jedné z hlavních a nejdůležitějších investic vlastně tak málo mluví? Proč je tak důležité investovat „do sebe“? V dnešním článku se ti pokusím ukázat, jak investovat do sebe, a vysvětlím ti, proč by to měla být jedna z tvých nejdůležitějších investic vůbec.

Investování do sebe je nejenom určitým typem tolik skloňované sebelásky, ale i způsobem, jak v životě dělat to, co tě baví, jak si zvýšit sebevědomí, a jak momentálním výdajem energie/peněz/času zvýšíš svoji budoucí hodnotu třeba právě na trhu práce. 

Investování do sebe se ale nemusí týkat pouze tvé práce. Můžeš investovat do sebe tím, že budeš zdravě jíst a cvičit a tím pádem zamezíš nemocem ve stáří.

V tomto článku se ale zaměříme právě na investování do tvé kariéry, které ti v budoucnu může přinést více prostředků na investování např. do ETF nebo jakýchkoliv dalších typů investic.  Dospěješ tak rychleji k finanční nezávislosti nebo dokonce dosáhneš finanční svobody. 

PROČ DO SEBE INVESTOVAT

Stejně jako každá jiná investice, i investice do sebe roste na principu složeného úročení. S každým kurzem se dozvíš nové věci, s každým workshopem získáš nové kontakty, na kterých potom můžeš stavět své další kroky v cestě za vysněnou kariérou.

Když se tedy jednou něco naučíš a postupně se v tom budeš zdokonalovat, je pravděpodobné, že se v dané oblasti staneš expertem. Prvotní investice se ti tak skvěle zhodnotí.

Občas se ti teď může zdát, že zaplatit si nějaký kurz pro sebe je moc drahé, a že raději koupíš něco jiného. Věř mi ale, že ne nadarmo se říká, že nejlepší investice je ta do vzdělání. Vzdělání ti totiž nikdo nikdy nevezme. Já například jakoukoliv investici do vzdělání nikdy nepovažuji za utrácení.

Lidé do sebe často neinvestují, protože si myslí, že si to tzv. nezaslouží nebo neví, v čem se zlepšovat a kde vlastně začít. Tímto článkem se ti pokusím pomoci najít si cestu k investování do sebe a zařadím pár praktických tipů, se kterými můžeš hned začít.

V dnešní době nepotřebuješ ani nutně hned drahé kurzy nebo technické vybavení. Na internetu dnes totiž najdeš několik zdrojů zcela zdarma.

JAK ZAČÍT

Nejdříve samozřejmě musíš přijít na to, do jaké oblasti chceš investovat. Nemusí se nutně jednat o tvůj obor, ale klidně o nějaký tvůj koníček, který bys třeba ráda v budoucnu přeměnila na svoji kariéru. Pokud si nejsi jistá, co to je, zkus se zamyslet, při jaké činnosti tzv. zapomeneš na čas.

Může ti pomoci i japonská metoda IKIGAI. Ikigai je o hledání smyslu života a dá se skvěle uplatnit i na pracovní sféru. Stačí se zeptat na tyto otázky: Co mě baví? Co mi jde? Co mě uživí? Co svět potřebuje?

Zdroj: https://thumbor.forbes.com/thumbor/640×640/https://blogs-images.forbes.com/chrismyers/files/2018/02/ikigai-1.jpg?width=960

Pro začátek jsem ti tedy sepsala pár bodů, kterých se můžeš držet:

1. ZJISTI, CO JSOU TVOJE SLABÉ A SILNÉ STRÁNKY

Zlepšuj se v silných stránkách a eliminuj ty slabé. Pokud ale slabé stránky nelimitují tebe, klidně je nech být (matematiku se opravdu doučovat nemusíš :D).

2. NAJDI SVOJI „NICHE“ A STAŇ SE V NÍ EXPERTEM

Zkus si v tom co děláš najít nějakou úzkou specializaci a v té se staň expertem.

3. ZDROJE ZDARMA

Najdi si nějaké zdroje zdarma, které tě k ničemu nezavazují a zjisti, jestli tě dané téma vůbec baví.

4. HLEDEJ PŘÍLEŽITOSTI A ZKOUŠEJ NOVÉ VĚCI

Pokud máš možnost, zkus si ve vybraném oboru chvíli pracovat. Tímto způsobem snadno zjistíš, jestli „to“ chceš dělat. Může to být i tzv. tvůj vedlejší příjem, ze kterého se postupem času může stát příjem hlavní.

5. UČ SE KAŽDÝ DEN

Jedním se základních principů snad u každé činnosti je být konzistentní. Říká se tomu „The Rolling Stones model“. Tato hudební skupina vytvořila tisíce písní a z těchto tisíce písní se vyšvihlo na přední příčky hitparád jen pár opravdových hitů. Zkoušej tedy co nejvíce aktivit a uvidíš, co se nakonec „uchytí“.

JAK INVESTOVAT DO SEBE: KARIÉRA

A zase jako minule, i u tohoto článku ti chci dát pár praktických tipů, aby ses měla od čeho odpíchnout a mohla s investováním do sebe začít už dnes!

Pokud už víš, ke kterému oboru tě to táhne, vyzkoušej tedy těchto několik bodů:

Skupiny na Facebooku

Přidej se do profesních skupin na Facebooku, které se tvým oborem zabývají – např. #HolkyzMarketingu, Grafičky ČR, Copywriteři a další psavci 🙂

Kurzy online

Seduo, Udemy, skillshare, kurzy od Googlu , Kurzy od předních světových univerzit zdarma

Networking

Asi všechny víme, jak důležité jsou kontakty. Kontakty ti v budoucnu můžou přinést několik pracovních příležitostí a taky se díky nim propojíš s lidmi, kteří ti v budoucnu mohou pomoci s tvým podnikáním.

Workshopy

Na workshopech se nejenom něco naučíš, ale utvoříš si i tolik cenné kontakty s lidmi, které zajímá to samé, co tebe.

Mentoring

Mentoring poskytují například organizace jako je Femme Palette nebo Holky z marketingu. Tvým mentorem ale klidně může být i někdo v tvém okolí nebo kolega v práci.

LinkedIn

Často je tvůj LinkedIn první věc, kterou si tvůj potenciální zaměstnavatel vyhledá. Najdi si tedy klidně někoho, kdo tvůj profil zhodnotí a poradí ti, jak ho ještě vylepšit.

ČTI

Knihy, které se týkají tvého oboru nebo třeba sebe rozvojové knihy.

Neboj se dodělat si vzdělání

U nás na fakultě vidím spoustu již naplno pracujících studentů (často už rodičů), co studují kombinovaně. Určitě to s rodinou musí být hodně náročné zkoordinovat, ale pokud cítíš, že vysokoškolské vzdělání je něco, co postrádáš, neváhej!

Webová stránka

Pokud nabízíš své služby či kurzy, rozhodně se vyplatí investovat do hezké a funkční webové stránky.

Cíle na každý na den/týden

Například, pokud se chceš naučit skvěle v Excelu, zkoušej si každý den 20 minut některé operace, které najdeš přímo na tomto webu (najdeš na něm i několik testů k procvičování).

Certifikáty

Jazykové nebo IT certifikáty jsou skvělým bodem v tvém CV, které tě můžou vyšvihnout mezi nejlepší kandidáty.

Zahraniční zkušenost

Pokud máš tu možnost, neváhej. Sama jsem absolvovala Erasmus, který mě sice stál hodně času i energie, ale po studijní/kariérní/osobní stránce mi přinesl opravdu velké množství zkušeností, které bych jinak dlouho a těžce sbírala.

JAK INVESTOVAT DO SEBE: FINANČNÍ GRAMOTNOST

Finanční gramotnost je důležitá pro úplně každého. Snad každý totiž denně přichází do styku s penězi. Když se tedy už kariérně posuneš, a třeba i začneš vydělávat více peněz, je důležité s nově získanými penězi umět pracovat.

To, že tento článek na Evčiném blogu právě teď čteš je jasným příkladem toho, že do sebe už investuješ a já ti za to děkuji! <3 Pokud máš zájem, přidej se do naší skupiny na Facebooku zde!

JAK INVESTOVAT DO SEBE: JAZYKY

Velkou investicí do sebe a do tvojí kariéry je učení se jazyků. Angličtina je podle mě v dnešní době potřeba v podstatě všude, ale i další jazyky ti můžou pomoci obohatit tvoje CV a nahnat bonusové body.

Jasně, že můžeš navštěvovat jazykovku, ale tohle jsou moje tipy na učení se jazyků:

  • Duolingo – asi nejznámější aplikace na učení jazyků, která je fajn, když s jazykem začínáš.
  • Online jazyky – placené online kurzy, které můžeš studovat z domova. Mají zajímavou formu výuky, neučíš se tam jedn slovíčka, ale i praktické fráze do každodenního života.
  • Filmy a seriály v daném jazyce – pokud máš Netflix, najdeš tam nejenom anglické, ale i španělské, francouzské nebo německé seriály, ke kterým si můžeš zapnout české titulky.
  • Knížky pro samouky – tohle je trošku oldschool, ale upřímně mi skoro nic tolik nepomohlo na naučení se gramatiky jako právě knížky pro samouky.
  • Parťák, se kterým se v učení budete doplňovat. Ty ho můžeš učit česky a on tebe zase anglicky/francouzsky…

JAK DO SEBE INVESTUJI JÁ

Jelikož si myslím, že v dnešní době znalosti z IT využiješ snad ve všem, co děláš (a z gymplu jsem jich moc neměla), vždy se proto jednou za dva měsíce zapíšu na některý z kurzů od Czechitas. Takhle už jsem se naučila pracovat ve WordPressu nebo Excelu.

Taky si občas zaplatím nějaký kurz od „HolkyzMarketingu“, protože mě marketing všeobecně zajímá a chtěla bych mu víc porozumět.

Doufám, že ti článek v něčem pomohl a našla jsi třeba i inspiraci, kam poputují tvé další investice do sebe 🙂 Kdybys měla jakékoliv dotazy, neváhej napsat!

Autorka článku: Míša Tóthová

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

4 komentáře u „Proč a jak investovat do sebe?“

  1. Míšo, další super článek, díky za tipy! 👏🏻 Snažím se přemýšlet úplně stejně a investovat do sebe, marně čekám, kdy budou mít dny 48 hodin, abych stihla všechno, co si vysnívám. 😁

    Odpovědět

Napsat komentář