Jak si najít brigádu nebo přivýdělek k práci či mateřské

Čas čtení: 6 min.

Jsi student a hledáš svoji první stáž/brigádu? Maminka na mateřské, co si chce přivydělat? Pracuješ na plný úvazek, ale chceš si zajistit ještě další zdroj příjmu? Tak to je dnešní článek přímo pro tebe! 

Jak nám pandemie ukázala, díky internetu se dá pracovat prakticky všude a kdykoliv. Síla internetu nám navíc umožňuje se naučit spoustu dovedností online a ty pak můžeme využít k zajištění dalšího zdroje příjmu. Na internetu můžeš vydělávat buď pomocí prodeje svých služeb, produktů anebo „pozornosti“(jako např. influencer).

Tvá motivace může být jakákoliv. Od menšího přivýdělku k současnému zaměstnání, mateřské nebo ke studiu, až po postupný přechod od klasického zaměstnání k nezávislé práci z domova.

Je ale důležité zmínit, že i kdyby sis měla přivydělat např. 3000Kč měsíčně, tak za 12 měsíců to bude 36 000Kč. V kalkulačce na webu investování pro holky si můžeš spočítat, že za 10 let bude z investovaných 36 000 tisíc (každý měsíc odkládáš 3 000Kč) 516 251.58Kč (vklad 360 000Kč). Každá koruna se tedy počítá.

Abychom zlepšili svoji finanční situaci, nemusíme se vždy soustředit jenom na šetření peněz a vytváření rozpočtu. Často totiž může být snadnější a pohodlnější si najít nějaký smysluplný přivýdělek. Díky němu splatíš dluh rychleji anebo začneš více investovat. Přivýdělek ti navíc může pomoci objevit nové dovednosti a získáš tak bonusové body do CV.

Jak si najít brigádu: jak začít

Nejprve si zodpověz tyto otázky:

 1. Chci pracovat ve svém oboru (který studuješ, ve kterém jsi pracovala před mateřskou, ve kterém pracuješ na plný úvazek)?
 2. Kolik času tomu můžu věnovat?
 3. V čem jsem dobrá? (a co tě nejlépe i baví)
 4. Jaké dovednosti už mám?

Pokud chceš zůstat v oboru,  třeba bys mohla poskytovat konzultace na téma, kterému už dostatečně rozumíš. Pokud jsi například pracovala na vysoké pozici v marketingu, můžeš radit menším e-shopům ve tvém okolí.

Měla jsi na dveřích napsáno HR Manager? Nabízej své zkušenosti a rady ohledně správně strukturovaného CV nebo lidem poraď,  jak si vytvořit skvělý profil na LinkedInu. Pamatuj, že tvoje odbornost a znalosti jsou jedinečné a mají vysokou hodnotu.

Je jasné, že ne u všech oborů je možné dávat konzultace, ale předávat svoje znalosti dál je možné (až na výjimky) vždy.

Nevíš, kde bys své konzultace nabídla? Pokud nemáš čas na tvorbu vlastního webu a mluvíš anglicky, můžeš využít webovou stránku Clarity, kde odborníci radí startupům. Stránka je to bohužel zahraniční. Ale i v České republice už se něco podobného chystá na Startupjobs, tak to můžeš sledovat!

Pokud jsi student a ráda bys začala pracovat ve svém oboru, zaměřila bych se na stáže a další vzdělávání, které ti může v budoucnu hodně pomoci a odliší tě od ostatních zájemců například při žádosti o tvou vysněnou pracovní pozici. O tom ale více později.

Pojďme se ještě společně kouknout na další vhodné formy přivýdělku, třeba mimo tvůj obor.

Jak si najít brigádu: tipy

Připravila jsem si pro tebe seznam několik různých druhů přivýdělku, které jsou flexibilní, a ještě se díky nim naučíš něco nového. Většina přivýdělků se dá dělat z domu a online.

Něž se do toho pustíme, ráda bych zdůraznila důležitost sebevzdělávání. Samozřejmě, že se z tebe nestane hned výborný copywriter a je tedy zapotřebí se v oboru postupně vzdělávat.

Tyto přivýdělky jsem vybrala, jelikož zaberou pár hodin denně/týdně a nepotřebuješ k nim žádné akreditované vzdělání. Tedy při trošce talentu, znalostí, a snaze se učit, se dá začít i tzv. „od nuly“.

italki

Učení jazyků je čím dál vyhledávanější. Tuto stránku jsem objevila teprve nedávno, ale svoje služby můžeš nabízet i skrz jiné portály (doučuji.eu).

Doučování

Pokud máš za sebou několik úspěšně absolvovaných přijímaček nebo prostě jen ráda učíš a máš dostatek trpělivosti, doučování se ti může vyplatit. Je to navíc přivýdělek s velkou přidanou hodnotou, jelikož učitelská profese je podle mě jedna z nejdůležitějších vůbec.

Možnost doučování nabízí mimo jiné také Škola Populo, která přijímá lektory na brigádu. Ve Škole Populo můžete doučovat prezenčně i online všechny předměty vyučované na základních a středních školách, včetně cizích jazyků. 

Začni svůj vlastní projekt

Pokud máš pocit, že na trhu chybí nějaká služba/produkt, nebo si chceš založit úspěšný Instagramový profil o svém životě, vydej se na vlastní podnikatelskou cestu. Skrz vlastní projekt můžeš třeba prodávat online kurzy, ebook apod. Pokud tě baví Instagram a máš co předat, můžeš si zase přivydělávat skrz spolupráce.

Prodávej své výrobky

Ráda vyrábíš vlastní produkty? Udělej si průzkum trhu a začni prodávat! Vyzkoušej platformy jako je Etsy, Fleru anebo prodávej přes vlastní e-shop.

Freelance article writer

Cítíš se být expertkou na nějaké téma a baví tě psát? Vyzkoušej psaní článků! Poptávky se často objevují i ve skupině HolkyzMarketingu.

Copywriting

Copywriter je člověk, který svými texty prodává. Vytváří tak popisky např. na e-shopech apod. Je to podle mě člověk, který musí rozumět marketingu a zároveň umět psát. Na copywriting ti doporučuji sledovat Copyfrau.

Virtuální asistentka

Virtuální asistentka je osoba, která firmě externě pomáhá od nutné administrativy, podává informace zákazníkům, nabízí marketingové služby, vyřizuje hovory…V USA je tento trend už hodně rozjetý a spousta lidí si jím už přivydělává. Koukni na skupinu Virtuální (nejen) Asistentky CZ&SK pro více informací. Virtuální asistentky získávají na popularitě i u nás, protože pro spoustu menších businessů se opravdu vyplatí.

Sociální sítě

Máš krásný feed? Užíváš si postování příspěvků na sociální sítě? Nabídni své služby ostatním! V dnešní době musí být na sociálních sítích vidět snad každá firma a nabídek s titulkem „Social media manager/specialist/creator“ je nespočet a často jsou nabízeny na zkrácený úvazek.

poptavky.epoptavka.cz

Jedná se o server, kde jsou sdíleny poptávky a nabídky po různých službách. Tato webová stránka je českou obdobou slavného Fiverr, kde jsou primárně nabízeny online služby.

Korektury

Pokud sis jako malá červenou fixou sama opravovala diktáty, fajn přivýdělkem jsou i korektury různých prací (hlavně v této době bakalářek a diplomek).

Láká tě IT? Czechitas nabízejí kurzy, které ti pomůžou získat dostatek vzdělání nutného pro vytváření webových stránek, programování apod. Můžeš si tak třeba začít přivydělávat vytvářením krásných a funkčních webů.

Přivýdělky vypsané výše se věnují pouze aktivní formě získávání vedlejšího příjmu. Krom toho existuje i způsob pasivní, který můžeš mít už teď díky svým investicím.

Pasivní příjem je také zisk z pronajímání či prodávání svých věcí. Můžeš tedy pronajímat např. své auto či dům anebo prodávat své staré věci na aukru nebo vinted.

Jak si najít brigádu: kde hledat

Kde přivýdělek hledat? Krom klasických pracovních portálů ti ještě doporučuji Startupjobs, kde jsou zveřejňovány zejména pozice ve startupech.  Ve startupech si totiž můžeš vyzkoušet spoustu různých dovedností a často jsou tam nabízeny pozice na part-time, freelance nebo remote. Případně můžeš vyzkoušet server Fajn brigády, kde jsou také různé možnosti přivýdělků k dispozici.

Další možnosti je rovnou do společnosti napsat a zeptat se. Asi každá máme nějaké své „lovebrandy“, kde si dovedeme představit pracovat. Pokud tedy takovou firmu/organizaci ve svém okolí máš, zkus napsat na jejich HR a přidej svůj životopis. V nejhorším případě si tě pouze zavedou do evidence, ale je klidně možné, že v příštím hledání vhodného kandidáta přijde řada na tebe.

Na LinkedInu máš možnost si na profilu zvýraznit, že jsi otevřená novým pozicím. Také můžeš sledovat nabídky práce zveřejňované přímo tam.

Najdi si profesní skupiny, které se věnují tebou vybranému oboru a představ se v nich. Napiš, jaké kurzy jsi absolvovala, pokud to jde, ukaž i svoji práci ve formě portfolia. Pokud tě láká marketing – HolkyzMarketingu, pokud copywriting – Copywriteři a další psavci, pokud třeba pozice virtuální asistentky – Virtuální (nejen) Asistentky CZ&SK.

Kontakty – přes ty jsem si svoje první brigády a přivýdělky hledala já. Poptala jsem se v okolí, jestli náhodou ve firmě někoho ze známých není zrovna potřeba výpomoc. Pokud máš takovou možnost, je určitě fajn jí využít.

A v neposlední řadě můžeš začít vlastní podnikání. Skvělou inspirací je podle mě Instagramový účet @franina.na.materske.

Jaká by měla být tvoje první práce

Jelikož se tento článek zabývá brigádami a přivýdělky, přišlo mi fajn věnovat i menší prostor tomu, jak přistupovat k hledání svojí první práce. Jedná se čistě o můj přístup a rady, takže pokud máš jiné tipy, bude super, když je budeš sdílet s ostatními v komentářích! 🙂

Než jsem si našla práci v oboru, ve kterém chci v budoucnu pracovat, vyzkoušela jsem spoustu brigád. I tyto zkušenosti pro mě byly důležité, jelikož mě naučily komunikovat s lidmi nebo si lépe organizovat čas.  Napiš si tedy do CV i zkušenosti, které poukazují na tvoje vlastnosti, např. že jsi zodpovědná (vedoucí tábora) nebo máš trpělivost (doučování).

Pokud už sis taky prošla několika brigádami a teď by ses chtěla uplatnit ve tvém vysněném oboru, doporučila bych ti vybírat si svoji první práci na základě množství zkušenosti, které díky ní získáš. Nezaměřovala bych se tolik na velikost příjmu (samozřejmě, pokud máš tu možnost). Práce, kde se ti bude někdo věnovat a vzdělávat tě, bude pro tebe a tvoji budoucnost neocenitelná a může doopravdy odstartovat tvoji kariéru.

Pokud si stále nejsi jistá oborem, ve kterém bys chtěla později působit, doporučuji práci ve startupu/neziskovce. Většinou si tam budeš moci vyzkoušet více různých oblastí a brzy zjistíš, v čem se tzv. „najdeš“.

Pokud tvůj první výběr nebude to pravé, nevadí. Je jasné, že se ti nemusí vše hned od začátku líbit. Od toho jsou to první zkušenosti. Nejprve musíš zjistit, co ti vyhovuje a nevyhovuje, abys potom mohla hledat dál a našla pro sebe to pravé.

Jak to mám s přivýdělkem já? Krom své hlavní práce také doučuji – absolvovala jsem snad všechny druhy přijímaček a mluvím 2 jazyky, tudíž vždy doučuji něco z toho. Také se účastním ekonomických experimentů u nás na fakultě. Ty se vypisují nárazově a v podstatě je to strategická hra, která mě i baví 😀 

Doufám, že se ti článek líbil a do komentáře mi nezapomeň napsat svoje tipy! 😊

Potřebuješ si udělat pořádek v příjmech a výdajích své domácnosti? Stáhni si ultimátní tabulku ZDARMA, která ti pomůže zjistit, kolik vyděláš, utratíš a jestli máš pozitivní cashflow. Dej svůj rodinný rozpočet konečně dohromady!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

6 komentářů u „Jak si najít brigádu nebo přivýdělek k práci či mateřské“

   • Mňa zaujímajú korektúry. Úplne som sa našla v popise. Stále niečo opravujem po ľuďoch 😀 Pozná niekto aj nejaké tipy na stránky, ktoré sa tým zaoberajú? Ďakujem.

    Odpovědět
    • Ahoj Diano, pro začátek mi přijde fajn napsat v této době do VŠ skupiny na FB, kde nabídneš své služby korektury bakalářek – je o ně teď opravdu poptávka 🙂

     Odpovědět
 1. Páni to byl vyčerpávající seznam, skvělé tipy a děkuji za ně!😍 Jako tip na pasivní příjem mě snad ještě jen napadají fotobanky. Pokud někdo rád fotí, klidně i na telefon v pěkné kvalitě, chce to případně trpělivost, ale taky se tím dá pár korun vydělat. 🙂 Ještě jednou děkuji za nakopnutí, jdu hned prozkoumat nové možnosti!😁

  Odpovědět

Napsat komentář