Sdílená ekonomika: Kupování vs. půjčování věcí

Čas čtení: 4 min.

Stále častěji se setkáváme s různými formami půjčování či sdílení – Airbnb používáme k pronájmu nemovitostí, carsharing nejčastěji ve velkých městech, Uber na přemisťování se nebo Zonky na půjčování si peněz formou P2P. Proč je sdílená ekonomika v posledních letech tolik oblíbená? A podle čeho se rozhodnout, zda ji využít?

Je půjčování nové nakupování?

Sdílená ekonomika nabývá na popularitě doslova každým dnem. Čím to je? Ve hře je více faktorů: ojedinělé zážitky(Airbnb), nízké ceny a snadné webové aplikace (Uber), ekologie a udržitelnost (carsharing, bikesharing) nebo třeba osobní finance (Vinted).

Je také důležité dodat, že všechny tyto faktory jsou navíc často založené na P2P, tedy že pro mnoho lidí může hrát roli i „vztah“ mezi prodávajícím/poskytovatelem a kupujícím. Lidé rádi tento vztah využitím takovýchto služeb podpoří a mají pocit sounáležitosti, komunity.

Co je to sdílená ekonomika

Sdílenou ekonomiku lze snadno definovat jako trh, kde se spotřebitelé spoléhají na naplnění svých potřeb jeden na druhého namísto spoléhání se na velké společnosti. Spočívá v poskytování, výměně, půjčování, obchodování, pronájmu a sdílení produktů a služeb za poplatek. Směna probíhá mezi dvěma jednotlivci a obvykle za pomoci prostředníka např. webové aplikace.

Právě webové aplikace a sociální sítě jsou velmi strategickým tahem všech firem fungujících na principu SE. Vzestup sociálních médií zajistil zkracování času nutného ke komunikaci a tím se také snižují transakční náklady.

Analýza PwC z roku 2014 uvedla, že „do roku 2025 by pět hlavních sektorů sdílené ekonomiky mohlo generovat více než polovinu celkových prodejů v deseti sektorech – potenciální příležitost k příjmům je 335 miliard USD“.

Největší ekonomickou výhodou SE je zvýšení efektivity využívání zdrojů. Není tomu tak ale samozřejmě vždy. Právě využívání zdrojů a prodloužení životního cyklu výrobků je jedním z důvodů, proč je sdílená ekonomika často obhajována jako pilíř cirkulární ekonomiky. Více informací o cirkulární ekonomice a sdílení najdeš v článku z května.

Sdílená ekonomika nám také nabízí nové formy přivýdělku pro studenty, maminky na mateřské nebo živitele rodiny, kteří by ocenili další zdroj příjmu. Tito lidé na sdílené ekonomice nejvíce oceňují možnost flexibilního úvazku. Mám tím namysli například řidiče Uberu.

Sdílená ekonomika a kritika

Společnosti využívající principy sdílené ekonomiky často narušují zavedené formy služeb a (například Uber a odvětví taxi nebo Airbnb a hotelnictví). To je také častým zdrojem kritiky a opodstatněných naléhání na zavedení regulací.

Dalším bodem dolů je pro sdílenou ekonomiku nastavení pracovních poměrů. Některé modely jsou založené na tzv. švarc systému. Pro zaměstnance je to stav nejistoty, jelikož firmy, pro které pracují, jim nevytváří dostatečně bezpečné prostředí pro práci.

To je případ americké společnosti Uber, jež dlouhodobě vzbuzuje kontroverzní reakce, jelikož jeho zaměstnanci nemají výhody plynoucí z plnohodnotného pracovního poměru

Zdroj: cdn.kreezalid.com/kreezalid/files/2/sharing_economies.jpg

Kdy je výhodné sdílet a kdy nakupovat

Nejsnadnějším způsobem, jak zjistit, zdali je lepší si danou věc spíš koupit anebo hledat jinou alternativu (na principu sdílení), je zjistit, kolik při alternativě vlastně ušetříš. Je nutné si tedy říct, kolikrát ve skutečnosti danou věc použiješ. Pokud si vysněnou designerskou kabelku vezmeš alespoň 3x do měsíce, je to něco jiného než si ji koupit kvůli jedné akci a pak už si ji nikdy nikam nevzít.

Je samozřejmě potřeba vzít v úvahu i komfort, jaká je tvoje finanční situace a na co si potrpíš. Pokud vnímáš designerské kabelky jako investici a miluješ módu, je to něco úplně jiného.  Je důležité si pamatovat myšlenku často skloňovanou ve všech článcích o osobních financích „utrácet za věci, co ti dělají radost, ale zároveň zcela snížit výdaje na věcech, co ti radost vůbec nepřinášejí a můžeš se bez nich skvěle obejít“.

Já dřív ráda chodila do knihovny, ale postupně mě přestalo bavit neustále hlídat výpůjční doby a čekat dlouho na novinky, které jsem si chtěla přečíst, a tak jsem si raději koupila čtečku. Stále něco ušetřím, ale půjčování mi už moc „zasahovalo“ do komfortu. je tedy fajn si srovnat úroveň komfortu při dané alternativě a peníze, co ušetřím.

Výzkum ukazuje, že zákazníci zváží sdílení namísto nákupu, pokud to povede k úsporám nákladů nejméně 25 %, pokud je to pohodlnější nebo pokud nabízí přístup k značkovým položkám (https://www.investopedia.com/terms/c/collaborative-economy.asp).

Ukázky sdílené ekonomiky

V textu už zmiňuji několik společností, které principy sdílené ekonomiky využívají. Pro další představu ti chci ukázat ale ještě nějaké další

Blablacar, Rekola – dvě společnosti zaměřené na dopravu.

Knihobot – pro knížky, co ti jen tak leží na poličce.

Sharygo – český startup určený k usnadňování půjčování snad všeho

Taskrabbit – americký server, kde najdeš vždy někoho na (nejčastěji) manuální práci, podobně funguje český SuperSoused.

Poshmark – zde najdeš kousky od svých oblíbených designerských značek (u nás jsem něco podobného zatím nenašla).

Další zdroje

Chtěla by ses o sdílené ekonomice dozvědět něco víc? Přikládám ti tu pro inspiraci pár odkazů, které by ti v dalším vzdělávání v této oblasti mohly pomoct 

Analýza sdílené ekonomiky a digitální platforem

Delloite – Sdílená ekonomika, Bohatství bez vlastnictví

TED Talks

Doufám, že se ti článek líbil a do komentářů mi dej vědět, jaké firmy fungující na principu sdílené ekonomiky využíváš a máš nejradši 🙂

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

2 komentáře u „Sdílená ekonomika: Kupování vs. půjčování věcí“

 1. Už třikrát jsem zrušila odběr všech emailů a stejně mi dnes přišla další pozvánka na tenhle článek. Zřejmě vám tam něco ne tak úplně funguje…

  Odpovědět
  • Zdravím Míšo,

   omlouvám se, teď jsem se na to dívala a bylo to z toho důvodu, že to odcházelo od nás z jiné adresy, takže se na to musím podívat a nastavit to lépe. Děkuji za upozornění. Již jsem vás odhlásila ze všech mailingů, kdyby byl ještě jakýkoliv problém, prosím napište mi na eva@investovaniproholky.cz.

   Krásný den, Eva

   Odpovědět

Napsat komentář