Cizí jazyk jako ta nejlepší investice

Čas čtení: 3 min.

Jak už jsem zmiňovala v článku z března, investování do sebe je jedna z tvých nejdůležitějších investic vůbec. Investování do sebe ti může napomoct k růstu tvých dalších investic, například postupným vylepšováním tvé pozice na trhu práce. Cizí jazyk je přesnou ukázkou takového vylepšení, které ti pomůže jak v osobním, tak v pracovním životě. V dnešním článku ti ukážu PROČ a JAK toho dosáhnout.

Proč ti právě cizí jazyk otevře spoustu dveří? 

Jak je nám už známo, je důležité si vždy zodpovědět, PROČ by ses chtěla cizí jazyk naučit. Tvoje motivace může být:

 • možnost vyjet na zahraniční stáže – asi málokdo, kdo na jakékoliv zahraniční stáži byl, ti řekne, že mu nic nepřinesla a že by bylo lepší, kdyby zůstal doma. Zahraniční stáž ti nejenom pomůže s oživením tvého CV, ale zlepšíš se v cizím jazyce, získáš nové kontakty, vystoupíš z komfortní zóny a v neposlední řadě dokážeš sama sobě co všechno umíš zvládnout bez pomoci blízkých.
 • více pracovních příležitostí – i když můžeš oponovat, že existují pracovní pozice i bez znalosti cizích jazyků, alespoň angličtina je na většině pozic už zcela běžná položka v sekci „požadujeme“.
 • možnost vzdělávat se z cizojazyčných zdrojů – spousta témat, o kterých se na VŠ učíme, nebo která mě prostě jenom zajímají, mají články dostupné pouze v AJ. Je potom velká škoda, pokud se o tuto možnost ochuzuješ, jelikož díky znalosti AJ se můžeš dozvědět v podstatě všechno pár kliknutími a zdarma.  
 • větší rozhled – díky cestování, komunikaci s cizinci, čtení cizojazyčných článků apod. budeš mít možnost rozšířit si své obzory jako nikdy předtím!
 • cestování – k tomu snad jen: „Travel is the only thing you buy that makes you richer“.
 • rozumět zahraničním influencerům a filmům – toto byl asi nejdůležitější důvod pro mě, když jsem ve 13 začala hodně sledovat Youtube a vadilo mně, že nerozumím úplně všemu tak, jak bych chtěla. Influenceři nemusí sdílet pouze zábavný obsah, ale já ráda sleduji i ty, kteří mi přináší ještě něco navíc.
 • Podnikání a cizí jazyk – pokud podnikáš a například nabízíš nějakou svoji službu, můžeš díky AJ oslovit zcela nové publikum a získat tak nové klienty ze zahraničí.

Angličtina a investování

Proč je angličtina důležitá i z hlediska investování? Asi sis už všimla, že i když existují blogy jako je Investování pro holky, stále najdeš většinu informací o investování v AJ. Také většina aplikací určených k investování je v AJ.

Angličtina ti proto v tomto případě dovoluje více se do investování ponořit a vyzkoušet více méně známých platforem. Několik zdrojů, které jsou v AJ jsem sdílela ve článku z minulého měsíce.

Jak se cizí jazyk naučit?

Když už teď víš, jaké je tvé PROČ, je potřeba se vrhnout do práce. Vypsala jsem ti tu několik tipů, jak na to:

 • Netflix/HBO – asi první věc, která napadne každého, kdo Netflix nebo HBO alespoň trošku zná. Přijde mi super hlavně na naučení se správné výslovnosti, případně na zapamatování slangových a odbornějších slovíček.
 • YouTube – Na YouTube existuje spooousta kanálů, které se zabývají výukou angličtiny nebo dalších jazyků. Jedním z příkladů je BBC Learning English.
 • Help for English – skvělá stránka na vysvětlení gramatiky, navíc v češtině.
 • Podcasty – napiš si do Spotify „Learn English“ a zobrazí se ti několik podcastů, které se zaměřují na nižší úrovně znalosti AJ či jiných jazyků a kterým budeš snadno rozumět. Pokud už jazyk ovládáš lépe, nic ti nebrání poslouchat podcasty o tématech která tě zajímají.
 • „obklop“ se daným jazykem – pokud jde o angličtinu, je podle mě hodně snadné se jí tzv. obklopit a vidět ji doslova všude. Pokud jde ale o jiné jazyky, je nutné se nad tímto více zamyslet a příležitosti spíše vyhledávat. Takže třeba začni sledovat na Instagramu zahraniční influencerky, zajdi do kina na filmy v jazyce, který se chceš naučit apod.
 • Placené kurzy EasyLingo.com – skvěle zpracované online kurzy, kde se můžeš učit jazyky z domova v praktických lekcích. V nabídce je kromě angličtiny také němčina, francouzština, španělština, italština nebo ruština.

PS: Pokud jsi ještě na VŠ, využij toho, že si jazyk můžeš zdarma zapsat jako předmět.

Další cizí jazyk?

Hodně jsme v dnešním článku mluvili o angličtině, ale podle mě je už v dnešní době čím dál častější ovládat až 2 jazyky. Druhý jazyk je nejenom fajn pro tvoje CV, ale taky ti napomůže při cestování. Asi už si sama zažila situaci, kdy jsi mluvila např. francouzsky (i když ne perfektně) a druhá strana to ocenila.

Druhý cizí jazyk si vybírej podle toho, jakou kulturu máš nejraději. Pokud ráda jezdíš do Španělska a miluješ tamní kulturu, máš už teď velkou motivaci se tento jazyk doopravdy naučit a vidět smysl v tom ho umět na komunikativní úrovni.

Tvojí motivací nemusí být ale jenom cestování. Věř mi, že umět druhý cizí jazyk je v mnoha ohledech velká výhoda a obohatí tě zcela novým způsobem.

Doufám, že se ti článek líbil a nezapomeň do komentářů napsat, proč by ses v angličtině/jiném jazyku chtěla zlepšit ty!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Napsat komentář