Zaměstnání vs. podnikání, jakou cestu zvolit pro tvoji kariéru? To je otázka, na kterou nemůžeme jednoznačně odpovědět, pojďme však alespoň zvážit výhody a nevýhody jednotlivých možností. Udělat správné rozhodnutí vyžaduje delší proces, jelikož to, jakou cestou se vydáš, ovlivní tvůj profesní, ale i osobní život.
V tomto článku společně prozkoumáme hlavní výhody i nevýhody zaměstnání i podnikání. Každý přístup má svoje specifika, která musíme brát v potaz. Toto velké kariérní rozhodnutí může ovlivnit tvoji celkovou spokojenost.
Co říkají čísla?
Statistiky ukazují, že v České republice podniká výrazně více mužů než žen, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2023 se registrovalo 701 127 žen podnikatelek oproti 1 240 085 mužům. Nepoměr vidíme i mezi majiteli firem, kde ženy vlastní většinu pouze v 18 % společností s ručením omezeným, a mezi zakladateli startupů, kde ženy tvoří méně než 5 % (https://www.zalozenifirmyonline.cz/jak-jsou-na-tom-v-cr-zeny-podnikatelky-a-kolik-jich-je/).
Vybrané srovnání uvádí také Český statistický úřad, který eviduje údaje v roce 2010 a 2019.
Vysvětlivka: Podnikateli se rozumí zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zaměstnaní ve vlastním podniku (sebezaměstnaní) se vymezují jako zaměstnavatelé a zaměstnaní na vlastní účet (OSVČ) a do této kategorie se zahrnují i pomáhající rodinní příslušníci. Podíl těchto osob počítáme ze zaměstnaných celkem.
Výhody zaměstnání
- Stabilita příjmu: Ten představuje jakousi jistotu v životě zaměstnance. Zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci pravidelnou měsíční mzdu, což mu umožňuje dobře plánovat rozpočet na základě příjmů (rozhodovací kritérium pro lidi se závazky).
- Výhody ve smyslu sociálního pojištění: Jedná se například o nemocenské pojištění (nárok na nemocenské dávky), mateřskou, důchodové pojištění a podporu v nezaměstnanosti.
- Pracovní doba: Pracovní doba je obvykle osm hodin denně. Existují však také povolání s delší pracovní dobou nebo povolání, která vyžadují práci o víkendech. I přesto je daná pracovní doba dobrým pomocníkem při plánování osobního volného času. Po pandemii jsou společnosti nakloněny více home office nebo flexibilní době.
- Zaměstnanecké benefity: Může se jednat například o příspěvek na důchodové pojištění, stravenky nebo příspěvek na dopravu. Zaměstnavatelé také často nabízejí slevy na firemní produkty nebo příspěvek na Multisport kartu. Každá společnost bude mít jinou škálu benefitů, záleží i na segmentu byznysu nebo produktech, které společnost produkuje.
- Kariérní růst a vzdělání: Společnosti velmi často pořádají různá školení a workshopy a seznamují zaměstnance s novinkami. Zaměstnanec si také v rámci ročních cílů může zvolit jakou svoji soft nebo hard skil by chtěl zlepšit a společnost by mu měla umožnit projít daným školením nebo webinářem. Roční cíle však nejsou standardem u všech zaměstnavatelů. Opět i zde záleží na dané společnosti a jejím řízení.
- Právní hledisko: Zaměstnání je bezpečnějším prostředí z pohledu postavení zaměstnance, který je slabší stranou ve vztahu se zaměstnavatelem, z čehož plynou další rozdíly mezi zaměstnáním a podnikáním. Například když dostane zaměstnanec výpověď, má nárok na odstupné nebo když zaměstnanec v práci něco pokazí, je odpovědný do 4,5 násobku svého platu, zatímco OSVČ ručí celým svým majetkem. Zaměstnavatel musí mít také uzavřena povinná zákonná pojištění, které chrání zaměstnance.
Tyto výhody jsou pro řadu lidí atraktivní, nicméně každá mince má dvě strany, a i zaměstnání má své nevýhody.
Nevýhody zaměstnání
- Závislost na zaměstnavateli: Trh práce i život v dané společnosti se neustále mění. Stabilní příjem může také vystřídal období, kdy se dané společnosti nedaří a může dojít k reorganizaci a propouštění zaměstnanců.
- Stagnace v kariérním růstu: I kariérní růst naráží na svoje maxima. Po dosažení určité pracovní pozice může zaměstnanec narazit na to, že další kariérní posun není možný. To může vést ke ztrátě motivace a celkové spojenosti.
- Pokud nemáš navázanou mzdu na výkon společnosti nebo týmu (KPI), tvůj fixní příjem může omezovat tvou snahu zvýšit celkové příjmy.
- Omezená autonomie: Zaměstnanci mají často omezenou možnost ovlivnit rozhodování a směrování firmy (nejsou-li například na vedoucích pozicích), což může vést k pocitu bezmoci, kdy zaměstnanec plní cíle společnosti a nerealizuje svoje. Zaměstnanec si také musí čerpat dovolenou v termínu, který je mnohdy stanoven jako celozávodní v daném termínu.
Výhody podnikání (OSVČ)
- Svoboda a flexibilita: Pokud se vydáš touto cestou, je na tvých možnostech a prioritách, jaká bude tvoje pracovní doba. Můžeš se stát digitálním nomádem a pracovat odkudkoliv, pokud to tvoje podnikání umožňuje.
- Osobní růst a kreativita: Pokud máš svoji firmu/značku, tak máš neomezené možnosti, co se týká kreativity a realizace tvých nápadů, které nepodléhají schválení tvého nadřízeného. Při vlastním podnikání budeš muset ze začátku sama zvládat různé činnosti, jako jsou finance, marketing, péče o zákazníky a další. Tyto zkušenosti ti pak budou velkým přínosem do dalších profesních kroků. Růst a kreativita jsou i na vybraných pozicích v zaměstnání.
- Neomezený potenciál výdělku: Tento faktor může být při rozhodování velmi důležitý. V případě podnikání nejsi limitována fixní odměnou. Mysli také na škálovatelnost (jsi schopna zvýšit svoje prodeje, aniž by ti výrazně rostly náklady nebo spotřeba zdrojů). Škálovatelnost si můžeš dobře představit například u prodeje e-booku, který již máš „vyrobený“ a máš prodáváš ho dál s minimálními náklady například na reklamu.
Nevýhody podnikání (OSVČ)
- Finanční riziko: Začátek podnikání mnohdy vyžaduje počáteční vklad a existuje také riziko, že nepřinese žádaný výnos. I tento faktor by si měla vzít v potaz a finančně se na tuto možnost připravit. OSVČ má povinnost hradit minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění (v případě hlavní OSVČ), i když si podnikatel nevydělá nic.
- Nepravidelný příjem: Pokud sezónnost ovlivňuje tvou činnost v podnikání, musíš počítat s tím, že se výše příjmů v jednotlivých měsících může lišit (například máš foodtruck, kterým obrážíš letní festivaly), musíš počítat s tím, že se výše příjmů v jednotlivých měsících bude lišit. Tvoje hlavní měsíce může ovlivnit i počasí, jedná-li se o venkovní akce. Ale také v online světě bývají období, kdy lidé nakupují více a kdy méně v závislosti na ekonomické situaci atd. S tímto je potřeba počítat.
- Stres a časová náročnost: Podnikání se projevuje i na osobním životě. Člověk může mít pocit, že je neustále pracovně vytížený. Je klíčové rozdělit čas a místo pro práci a snažit se oddělit osobní volný čas od pracovních záležitostí, což je někdy pro podnikatele náročné.
Podnikání představuje výzvu a nabízí možnost získat skvělé zkušenosti. Nicméně OSVČ si musí také hlídat, aby nešlo o tzv. švarcsystém, který může být pokutován.
Volba mezi zaměstnáním a podnikáním závisí na individuálních preferencích, dovednostech a životních cílech. Rozhodnutí by mělo vycházet z pečlivého zhodnocení osobních priorit, finanční situace a ochoty čelit výzvám.
Přemýšlíš o tom, jak si vybudovat vedlejší příjem k práci z podnikání? V ZTH akademii najdeš mimo jiné také masterclass na toto téma s podnikatelkou Katkou Šedovou z projektu Vykoukni z ulity! Přidej se do ZTH akademie a posuň své finance o krok dále.
Autorka článku: Karolína Balatková