V dnešním článku jsme si pro tebe připravili 6 rychlých a praktických tipů, které ti pomohou ušetřit a odložit si tak bokem více peněz. Na internetu se často objevují teoretické články s tipy jako„udělej si rozpočet“ a „přestaň impulsivně nakupovat“.
My ti ale ukážeme několik opravdu praktických tipů, se kterými můžeš začít hned teď a změny pocítíš velmi brzy. Pokud by ses chtěla o tom, jak ušetřit, dozvědět více, probíráme toto téma do hloubky v Zero to Hero akademii, kde máme na téma šetření kompletní kurz.
1. TIP JAK UŠETŘIT: 50 Kč jde vždycky do prasátka
Tento tip se hodí se pokud stále ještě platíš alespoň některou svou útratu v hotovosti. Je to úplně jednoduché. Pokaždé, když při placení narazíš na padesátikorunu, tak ji odložíš stranou – nikdy neplatíš padesátikorunou, ta se vždy dává do prasátka.
Po čase si můžeš tímto zábavným způsobem našetřit zajímavou částku, kterou můžeš využít na dovolenou nebo rovnou na investování.
ÚKOL: Najdi si prasátko, klidně to z dětství (nebo cokoliv jiného) a začni do něj odkládat padesátikoruny, které se ti dostanou pod ruku.
2. TIP JAK UŠETŘIT: Odkládej peníze za slevy a ušetřené výdaje
Tento tip ti opravdu pomůže využívat slevy ve tvůj prospěch. Funguje následovně: pokud například místo 1000 Kč zaplatíš díky slevě 800 Kč, odložíš si stranou ušetřených 200 Kč. To samé platí, pokud tě třeba někdo pozve na kafe.
Ušetřené peníze si v nejlepším případě odkládej na spořicí účet. Po nějaké době budeš mít na spořicím účtu naspořenou zajímavou částku, kterou můžeš třeba investovat do ETF nebo takto bezbolestně našetřit na dovolenou.
ÚKOL: Založ si spořicí účet vedle účtu, který používáš na běžné výdaje. Převeď si vždy danou uspořenou částku z běžného účtu na spořicí.
3. TIP JAK UŠETŘIT: Využívej pravidlo 50/50
Toto pravidlo můžeš využívat vždy, když budeš kupovat nějaké luxusnější zboží jako třeba dražší mobil nebo třeba kabelku. Vždy, když si budeš chtít koupit něco luxusnějšího, tak na spořicí účet nebo rovnou na investice pošleš stejnou částku. Tímto způsobem si 2x rozmyslíš, jestli je cena přiměřená pro tvůj rozpočet.
Vypadá to následovně: pokud si budeš chtít koupit nový telefon za 20 000 Kč, můžeš si ho koupit jen pokud dokážeš dát stejnou částku stranou. Pokud je to pro tebe moc peněz, znamená to, že jde nejspíš o příliš velký luxus a je schůdnější koupit si levnější telefon.
ÚKOL: Začni využívat pravidlo 50/50 a odkládej si danou částku na spořicí účet nebo na investice.
4. TIP JAK UŠETŘIT: Posílej své měsíční výdaje na oddělený účet na útratu
Na začátku měsíce si vždy urči budget na nepravidelné výdaje. Nepatří sem nájem nebo splátka úvěru, ty ti asi odcházejí přímo z účtu a bývají každý měsíc stejné, ale můžeš sem dát položky jako je nákup potravin, kadeřník apod. Tuto částku si pošli na oddělený účet, ke kterému vlastníš nějakou debetní kartu.
Díky tomu budeš mít tyto finance oddělené od zbytku peněz a když se bude prostor na útratu zmenšovat, budeš vědět, že musíš omezit utrácení a začít se držet pouze nezbytných výdajů.
Pokud budeš chtít, přidej do rozpočtu na útratu 10 % navíc jako rezervu a když to bude nutné, budeš mít nějaké peníze v záloze.
ÚKOL: Udělej si měsíční budget a posílej si peníze na oddělený účet na útratu
5. TIP JAK UŠETŘIT: Používej Revolut jako svůj účet na útratu
Revolut je jako karta hojně využívána hlavně na platby v zahraničí. Může být ale také vhodnou kartou pro tvůj speciální účet na útratu. Navíc je pořízení této karty zcela zdarma.
Další výhody karty u Revolut:
- velmi snadná aplikace co se snadno využívá
- kvalitní přehled výdajů
- bezpečné platby na internetu
- zajištěná bezpečnost – v případě ztráty můžu kartu snadno zablokovat
- výhodné směnné kurzy
ÚKOL: Otevři si účet u Revolut a začni používat tuto kartu jako tvoji kartu pro útratu.
6. TIP JAK UŠETŘIT: Méně je více
Poslední tip ti nepomůže pouze finančně, ale věřím, že bude mít i blahodárné účinky na tvoje mentální zdraví. Když si budeš chtít koupit něco nového, prvně se zbav něčeho starého. Zbavuj se i věcí, které jsi v posledních 12 měsících nepoužila.
Drž se tedy pravidla – daruj – vyhoď – prodej. Pro prodej můžeš využít třeba Vinted nebo Knihobot. Tento tip je vhodný hlavně z pokud trpíš impulzivním nakupováním, kdy nakupuješ věci, co vlastně nepotřebuješ.
V dnešním článku jsme s tebou sdíleli 6 rychlých tipů, které ti pomohou ušetřit, a se kterými můžeš začít hned teď. Vyber si jeden, který se ti líbí nejvíce a začni s ním. Nesnaž se hned na začátku implementovat všechny tipy – vyhneš se tak přehlcení a kdybys najednou implementovala všechny, dost pravděpodobně bys u nich nevydržela.
Máš další tipy co sama úspěšně aplikuješ? Poděl se s námi o ně do komentářů!
Autorka článku: Michaela Tóthová
Mě dost pomáhá, když se u nákupů sebe sama zeptám jestli danou věc opravdu potřebuji nebo jen chci. Ve velké většině zjistím, že mít doma např. 10 kabelku nepotřebuji.
Super tip Marie, děkuji moc za něj! Tohle je také důležité zvážit a když si to člověk dokáže racionálně uvědomit, tak je to super 🙂
Tipy jsou pěkné, jen bych řekla že mi přijdou spíš „jak odkládat peníze stranou“ než „jak ušetřit“ . Asi jsem čekala podle nadpisu něco jiného 🙂 ale super i tak. Je fajn si někde přečíst další možnosti.
Dneska je super, že třeba v bankovnictví u Raiffky máme možnost hezky graficky třídit výdaje dle druhu a pak i filtrovat zpětně _ to jen že nemusím mít Revolut, stejně tak se dá třeba platit cizí měnou a nastavit si „směnárnu“ na dvě kliknutí třeba na pouhý měsíc. Ušetříte čas a starosti, plus využíváte, co už máte (tj váš běžný účet). Já si pro přehlednost určila, že vše platím hlavně kartou (prostě běžný provoz – nájem, energie, oblečení, jídlo, školné atd). A pouze z peněz co mám mimo plat (u mě odměny z práce) kupuju něco pro rodinu co není nezbytné (hračka, dárek, jídlo venku, zmrzka). Pořád vidím jak to ubývá ale neplete si mi to do rychlých přehledů výdajů v bance, odtud potřebuju vidět hlavně to kolik opravdu (S)potřebujeme.
Můj tip na vyčlenění prostředků je spořit (jakkoli!) dětem, třeba jen do peněženky či prasátka, která není vaše. A na mimořádné odměny z práce mám prostě fyzicky krabici, ze které pak bereme pokud chceme něco extra (dovolená, výlet). prostě to co je „navíc“ mimo běžné příjmy. To je pro děti tak nějak srozumitelné a vidí, jak se s pěnězmi zachází.
A ještě jen řeknu, že myslím že je lepší neplatit „moc pohodlně“. Třeba hodinky nebo samoobslužná pokladna když jdeme pro jednu lahev vody apod- člověk si i rozmyslí často, jestli chce stát frontu kvůi jedný lahvičce pití a kdyby stál frontu a hledal kartu v peněžence, zjistí že ani tu vodu nepotřebuje, že je za chvíli už doma /v práci a napije se tam. To je tip kde sem začínala s šetřením 🙂 teď už to nepotřebuju
Ahoj Alčo, moc děkujeme, jsme rády, že se ti článek líbí! No my to bereme tak, že odkládání nám právě pomůže ušetřit, proto ten název 🙂
Moc díky za sdílení, a má Raiffka i dobrý směnný kurz na tu směnu do jiné měny? Já s tím u nich nemám zkušenost, ale právě u jiných bank, které používám vím, že mají třeba i 2 až 3 % rozdíl oproti středovému kurzu, takže proto se to tam moc nevyplatí.. Tak jestli třeba i tohle mají už vyřešené lépe 🙂
Jinak úplně super tipy, moc děkuji za ně!
Velice zajímavé tipy jak při nakupování uvažovat. 👍🏼
Za mě, pokud kupuji nový kus oblečení/tašky apod. s tím, že jich už pár doma mám, tak vždy dávám na pocit až za chvíli..tedy nepodléhám prvnímu pocitu nutnosti nakoupení.
Ale pokud je ta možnost a věc na mě “chvíli v obchodě počká”, koupím třeba další den pokud na danou věc nadále myslím, nebo až za hodinu pokud nenajdu něco výhodnějšího v jiném obchodě.
Již párkrát jsem takto “vyčkala” na zlevnění věci, takže i to se vyplatilo. 🙂
Ahoj Karolíno, moc děkujeme za super tip a sdílení tvé zkušenosti! Myslím, odložit to nákupní rozhodnutí alespoň o ten den může fakt hodně pomoci vyhnout se takovým těm vyloženě impulzivním nákupům. Díky! 🙂