fbpx

Jak řešit finance ve vztahu? Proč peníze nemají být tabu

autor: | Zář 26, 2019 | Osobní finance, Osobní růst | 4 komentáře(ů)

Jak řešit finance ve vztahu? Moje mentorka Lenka Mrázová poukazuje na to, ženy raději mluví o sexu než o penězích. Mluvit s kamarádkou na víně o naší finanční situaci by mnohé z nás ani nenapadlo. Umíš ale mluvit o penězích v situacích, kdy je to potřeba?

Většina bezdětných párů má úplně oddělené finance. V dnešní individualistické době se není čemu divit. Proč bychom se také hrnuli do společných účtů, když to není nutné. Vidím za tím ale jiný problém. Mnohé z párů totiž o financích vůbec nemluví…

Proč mluvit o penězích s partnerem co nejdříve

Spousta dlouhodobých partnerství nakonec přijde do situace, kdy začnou řešit společné výdaje. Společné bydlení, hypotéka, dítě, všechno stojí peníze. Ale jak na společné finance v manželství nebo v partnerství po letech oddělených účtů?

Peníze a rozdílný přístup k nim se mohou stát zdrojem problémů a nezřídka stojí i za rozbitím partnerství. Proto je velmi důležité začít řešit peníze ve vztahu co nejdříve. Jenže… jak k takovému choulostivému tématu vůbec přistupovat? Připravila jsem pro tebe několik tipů, které vycházejí z mých vlastních zkušeností.

Jak řešit finance ve vztahu? Začni postupně

Není třeba hned na začátku sdílet kolik který z vás vydělává. Důležité je uvědomit si, co peníze znamenají pro každého z vás. Někdo je více šetřivý, jiný si zase raději užívá a peníze spíše utrácí. Většinou to vychází z rodiny, a protože každý máte jinou, je možné, že i přístup k financím bude rozdílný.

Nejprve se tedy zamysli nad tím, jak to máš ty. Polož si otázky jako: Jaký byl přístup tvých rodičů k penězům?
Co vlastně znamenají peníze pro tebe?
Vidíš v nich budoucí finanční svobodu, nebo jen prostředek k momentálnímu uspokojení potřeb?
Máš peněz vždycky dostatek, nebo jsi s nimi naopak na štíru?

Jakmile budeš mít jasno v tom, co peníze znamenají pro tebe, můžeš na toto téma zavést hovor v různých situacích. Výlety, restaurace, dovolené, tam všude se dá vypozorovat přístup k penězům a je mnohdy také snadnější zavést přirozeně hovor na téma, které byste třeba doma u večeře neřešili.

A co když přijdete na to, že to máte každý jinak? Nesnaž se partnera soudit za to, jak nakládá s penězi. Naopak ho zkus pochopit. Komunikace je ve vztahu základ a u financí to platí dvojnásob. Jedině tak můžete najít společný kompromis, který bude vyhovovat oběma.

Oddělené účty a společná domácnost? Určete si jasná pravidla

Když spolu žijete a máte každý vlastní finance, mohou vznikat neshody ohledně toho, kdo co platí. Jeden má pocit, že platí více a štve ho to. Druhý zase třeba strádá tím, že třeba nevydělává tolik, aby si mohl dovolit stejný životní standard jako partner. Podobné situace nejsou v partnerských vztazích výjimkou.

Pokud máte s partnerem oddělené účty, ale společnou domácnost, určete si jasná pravidla, která vám budou oběma vyhovovat. Může to vypadat třeba takto: Partner platí v restauracích, vy platíte jídlo domů a společně se dělíte o nájem.

Je to jen příklad, každému samozřejmě bude sedět něco jiného. Základem je pobavit se o tom, kdo by měl platit co a proč. Abyste docílili spokojenosti, oba se na výsledku musíte dohodnout.

Pokud tě zajímá téma financí ve vztahu více do hloubky, doporučuji rozhovor Tima Ferrise s mým oblíbeným autorem Ramitem Sethim. Má před 2 hodiny a je v AJ. Já ho i tak zhlédla na jeden zátah 🙂 

Účet na společnou domácnost

S partnerem jsme oba velmi otevření a o penězích diskutujeme poměrně hodně. Víme kolik si kdo z nás vydělává a máme k penězům podobný přístup. Jsme oba spíše šetřiví a nerozhazujeme zbytečně. Na druhou stranu máme záliby, za které dokážeme utrácet.

Vypadá to tedy, že bychom v budoucnu neměli mít zásadní neshody. I tak jsme se ale dohodli, že chceme jít ještě o krok dále a vyzkoušíme si už teď (svobodní a bezdětní) společné hospodaření s penězi.

Momentálně si zakládáme společný účet, na kterém budeme sdílet finance na domácnost. Bude to pro nás jakýsi trénink. Dá nám to více příležitostí si o financích povídat a odkrýt případné problémy a třecí plochy, o kterých zatím nevíme.

Jak to přesně funguje? Menší společný účet

Společný účet samozřejmě nemusí být pro každého. Je potřeba vzájemně si důvěřovat, být otevření a také se musíte oba cítit komfortně a tím, jakou částku na účet vkládáte.

My se například dohodli, že budeme na společný účet posílat každý 10 % našich příjmů. Někomu může přijít takovéto poměrné rozdělení nefér, nám ale z mnoha různých důvodů vyhovuje.

Peníze budeme používat na domácnost, jídlo a restaurace. Osobní věci jako kosmetiku, oblečení apod. stále platíme každý za sebe, jde tedy jen o finance na společnou domácnost.

Musím přiznat, že s tímto experimentem teprve začínáme. Po testovacím období, které jsme si určili na 3 měsíce, přehodnotíme, jestli je potřeba něco upravit. Takže hlubší dojmy a poznatky budu sdílet v některém z dalších článků ????

Partner o penězích nechce mluvit?

Co když se snažíš o financích mluvit, ale partner na tvoje snahy reaguje negativně? Důvody mohou být různé. Určitě je potřeba nehodit to za hlavu, a naopak se snažit proniknout do jádra problému.

Proč má partner nechuť mluvit třeba i o základních věcech, týkajících se peněz? Nemá nějaké špatné zkušenosti z rodiny? Není třeba sám ve finančních problémech? Pokud je to tak, je pro tebe velmi důležité na to přijít, mluvit o tom a snažit se to společně vyřešit.

Dalším důvodem může být, že s tebou vlastně nevidí společnou budoucnost. Nemusí to tak být, ale pokud ano, nechtěla bys o tom co nejdříve vědět? Já tedy ano.

Důvodů může být samozřejmě mnohem více. Každopádně bych se snažila přijít tomu po pár měsících vztahu na kloub. Protože pokud někdo odmítá mluvit o financích na obecné rovině, možná za tím vězí hlubší problém. A ten může přinést v budoucnu zásadní neshody.

Jak to máte vy holky? Mluvíte ve vztahu o penězích, nebo se tomuto tématu vyhýbáte jako čert kříži? Budu ráda za vaše postřehy pod příspěvkem!