fbpx

Portu recenze: Výhody a nevýhody českého robo-advisoru

autor: | Zář 21, 2020 | Akciový trh, Investice | 36 komentáře(ů)

Portu recenze na první český robo-advisor je konečně tady! Portu nabízí jednoduché investování pro každého a na jeho fungování jste se mě hodně ptaly. Proč jsem s investováním na Portu otálela? A nakolik mě platforma přesvědčila? Moje Portu recenze shrnuje všechny jeho výhody i nevýhody!

Technologie, které investují za nás

Jak vlastně probíhá investice na Portu? Portu je takzvaná robo-advisory platforma, kam převedeš peníze a chytrá technologie je investuje za tebe.

Ale neboj, není to tak, že bys nevěděla, kam tvoje peníze vlastně jdou. Portu ti doporučí konkrétní věci, do kterých investovat, a ty se můžeš sama rozhodnout, jestli ti dávají smysl. Portu investuje z velké části do ETF, což je za mě super (možná víš, že investování do indexových ETF je mým oblíbeným.)

Po celou dobu investování pak přesně vidíš, kolik tvých peněz je zainvestováno kde. Takže vše je zcela transparentní. Tato Portu recenze ukáže proces registrace u Portu a co přesně ti platforma vlastně nabízí.

Tvorba investiční strategie „na míru“

Portu připravuje vhodnou investiční strategii pro investora na míru. Tedy alespoň v rámci možností, které robo-advisory řešení má.

Funguje to tak, že při registraci na Portu projdeš testem, který vyhodnotí tvůj rizikový profil. A na základě toho ti platforma doporučí, do čeho bys měla investovat (vybírá přitom jeden z deseti přednastavených profilů).

Ukázka otázky z testu. Na základě odpovědí ti Portu navrhne vhodnou investiční strategii.

Prostřednictvím testu rizikového profilu Portu zjišťuje, nakolik jsi schopná zvládat výkyvy trhu. Čím lépe zvládáš poklesy trhu, tím dynamičtější strategii můžeš na Portu využít. Přesněji vysvětlím, jak to funguje, dále v textu této Portu recenze.

Rizikové profily a do čeho investují

Portu rozděluje rizikový profil investorů na škále od 1 do 10. Přitom pod číslem jedna se skrývají ty nejkonzervativnější strategie. Pod čísly blízko desítky jsou strategie dynamičtějších investorů s delším investičním horizontem.

Dynamičtější profily

V dynamičtějších strategiích Portu investuje hlavně do akciových ETF fondů, které podle mě přinášejí nejlepší poměr riziko/výnos. Sama svoje vlastní portfolio (i mimo Portu) stavím z velké části právě na ETF fondech.

Na obrázku vidíš složení portfolia pro rizikový profil 10, tedy nejdynamičtější profil na Portu. Do akcií je investováno prostřednictvím ETF fondů.

Abys dosáhla na tyto dynamičtější strategie, musíš v testu prokázat, že chápeš fungování akciového trhu a jsi schopná zvládat jeho poklesy.

Pokud si nejsi příliš jistá, jak fungují výkyvy na akciovém trhu, mrkni na tento můj článek. V testu se ti tyto znalosti mohou hodit.

Konzervativnější profily

V méně dynamických strategiích jsou pak ve větší míře dluhopisové fondy, realitní sektor nebo zlato. Tyto strategie mohou být vhodné pro investory, kteří nezvládají větší volatilitu (pohyb investic nahoru dolů).

Na tomto obrázku můžeš vidět rizikový profil 1 – tedy nejméně dynamický profil Portu. Většinou jsou v něm bondy (dluhopisy) prostřednictvím fondů.

Na nižších konzervativnějších profilech samozřejmě není nic špatného. Musíš se ale smířit s podstatně nižšími výnosy, než jaké nabízejí dynamičtější fondy.

Rizikový profil a jak ho změnit

Jak už jsem uvedla výše, Portu ti přiřadí rizikový profil na základě tvých odpovědí v testu. Záleží hlavně na tvé schopnosti zvládat riziko, délce investičního horizontu a znalostech, které máš o investování.

Pokud ti v testu vyjde profil č. 10, jsi v pozici, kdy si můžeš sama vybrat kteroukoliv strategii od 1 do 10. Když bys ale dosáhla třeba na 7, můžeš vybírat jen z profilů 1-7. Na profily 8-10 už se nedostaneš. Máš tedy možnost investovat jen do konzervativnějších strategií s nižší volatilitou i výnosem.

Toto pravidlo se ti možná nelíbí, ale má své opodstatnění. Pokud nejsi připravená na výkyvy trhu, mohla bys při prvním poklesu trhu zpanikařit a své ETF prodat. Tím bys patrně přišla o peníze a Portu se tě toho snaží ušetřit.

Vyšel ti nižší rizikový profil, než bys chtěla? Test můžeš po nějaké době zopakovat. Napiš na info@portu.cz důvod, proč chceš úroveň zvýšit (například máš více znalostí) a Portu ti může umožnit test vyplnit znovu.

Do čeho investuji na Portu já?

Získala jsem rizikový profil 10. A do této strategie jsem také investovala. Chápu totiž výkyvy trhu a příliš mě nevyvedou z míry. Investuji na delší dobu, protože vím, že čím déle investuji, tím více mi vydělá složené úročení.

Takže je profil, složený hlavně z akciových ETF fondů s dobrým historickým zhodnocením, pro mě ideální.

Při tvorbě portfolia je možné upravit rizikový profil, ale pouze směrem dolů. Tedy zvolit konzervativnější strategii. Na grafu přímo v Portu pak můžeš sledovat předpokládané výnosy jednotlivých strategií.

Tematické investování (třeba do lepší budoucnosti)

Profil na míru je základní investiční možností u Portu. Pokud ale v testu prokážeš dostatek zkušeností s investováním, otevřou se ti i další možnosti.

Například možnost tematického investování, kde můžeš investovat třeba do odpovědné budoucnosti. Umožňuje investovat do společností, které dbají na udržitelnost a sociální zodpovědnost.

TIP: Tematickou strategii můžeš vytvořit buďto jako hlavní, nebo jako druhou přídavnou strategii. Peníze pak na Portu vkládáš do každé strategie zvlášť a jejich rozpočty se nekombinují.

Po založení profilu v Portu dostaneš možnost investovat do tematických okruhů ve svém profilu (pokud prokážeš dostatek znalostí v testu). 

Portu vs. investování na klasickém brokerovi

Teď, když už víš, jak Portu funguje a jaké investiční možnosti nabízí, možná si kladeš otázku: Měla bych investovat na Portu nebo si raději vytvořit účet u brokera a investovat například do zmíněných akciových ETF sama?

Tady je můj pohled na věc. Tato Portu recenze ti představí výhody a nevýhody investování s Portu ve srovnání s klasickým brokerem, jak je vidím já. Rozhodnutí je pak už na tobě.

Výhody i nevýhody investování s Portu popisuji podrobněji dále v textu.

Jednoduchost investování

Pokud srovnáme investování na Portu a investování do ETF prostřednictvím brokera (např. DEGIRO, LYNX) tak je Portu určitě jednodušší. V systému se zorientuješ za pár minut a můžeš začít investovat i v případě, že toho o investování moc nevíš.

PS: Nezapomeň investovat vždy s rozumem. Investování zahrnuje rizika ztrát. 

Portu investiční strategie připravená na míru

Investiční stretegii pro tebe Portu připraví na míru. Nemusíš tedy dopředu vymýšlet, do čeho investovat. Portu udělá předvýběr za tebe na základě testu. Ty se jen rozhodneš, jestli ti to dává smysl a můžeš začít investovat.

Nemožnost investovat do vyšší strategie

S touto výhodou se ale pojí i jedna nevýhoda. Pokud bys v testu získala jeden z nižších profilů, Portu ti umožní investovat pouze do konzervativnějších věcí. Sice tě tím na jednu stranu chrání před případnými zbrklými kroky, ale na stranu druhou mají tyto konzervativnější investice podstatně nižší výnos.

Získala nižší profil na Portu a ráda bys investovala více dynamicky, třeba do akciových ETF? Pak doporučuji začít studovat fungování akciového trhu (třeba na mém blogu). Po nějaké době můžeš požádat Portu o zopakování testu.

Trvalý příkaz a pravidelné investování bez práce

Na Portu mě potěšila možnost nastavit trvalý příkaz ve své bance a posílat peníze automaticky třeba každý měsíc. Portu je pak zainvestuje do předem nastavené strategie a ty se nemusíš o pravidelné investování vůbec starat!

Možnost automatického pravidelného investování oceňuji především proto, že ji aktuálně u nás v ČR žádný rozumný broker nenabízí. Což je podle mě velká škoda. Takže pro každého, kdo chce pravidelně investovat bez toho, aby na to musel myslet, je Portu skvělé.

Portu nakupuje akciové fondy cca 1× týdně, takže při dlouhodobějších poklesech je možné doposlat i extra peníze a nakupovat ve slevě.

Poplatek 1 % ročně o dost sníží celkový výnos

Nevýhodou Portu (a vlastně jakýchkoliv robo-advisorů, které dělají část práce za tebe) jsou poplatky. Ač je poplatek 1 %, který Portu účtuje, na české prostředí velmi slušný, může tě v dlouhém časovém horizontu stát dost peněz.

Ale neboj, pokud tě možnost investovat s Portu zaujala, rozhodně se jí kvůli tomu nemusíš hned vzdávat. Chci ale, abys pochopila, na kolik peněz tě roční poplatek může vyjít. Pak se sama informovaně rozhodneš, jakou cestu zvolit.

V tabulce jsem uvedla přibližný rozdíl, který může vzniknout za 30 let pravidelného investování na Portu a na brokerovi DEGIRO.

* Procento je sníženo o poplatek 1 % ročně.

** Z výsledné částky jsou odečteny poplatky, které je potřeba platit na DEGIRO (poplatky za nákup ETF, poplatek za burzu).

V tabulce můžeš vidět, že při investování do produktu s výnosem 7 % ročně bys vydělala za 30 let na Portu cca o 320 000 Kč  méně, než na DEGIRO.

Možná ti to ve výsledné částce nepřipadá jako moc. Je ale třeba si uvědomit, že s vyššími investovanými částkami se rozdíl bude zvyšovat. Na DEGIRO jsem navíc při výpočtu nevyužila možnost nákupu ETF zdarma každý měsíc, kterou aktuálně broker nabízí.* Pokud bych to udělala, bude rozdíl ještě o něco vyšší.

* Nákup zdarma při splnění těchto podmínek

Aktualizace 26.3.2021: Portu snižuje poplatky pro dlouhodobé investory. Jak dosáhnout nižšího poplatku si můžeš přečíst v tomto článku: https://www.portu.cz/blog/snizujeme-poplatky-dlouhodobe-investovani-jeste-levneji

Jestli zvolíš vyšší výnosy nebo méně práce s investováním je jen na tobě. Ani jedna možnost není špatně. Pokud bys chtěla jít raději cestou nákupu ETF přes brokera, celým procesem tě ráda provedu ve svém e-booku.

Možnost investovat dětem s poplatkem 0,25 %

Když už jsme u poplatků, často mi píšou maminky malých dětí, které by jim chtěly investovat a spořit na dobu, až budou dospělé a vyletí z hnízda. A právě pro ně nabízí Portu možnost, kterou bych pro své dítě určitě využila také.

Na Portu můžeš založit účet pro svého potomka s ročním poplatkem pouhých 0,25 %! A to je opravdu slušná sleva na investování do jeho 18 let.

Na účet dítěte navíc mohou pravidelně přispívat nejen rodiče, ale i další příbuzní. A tak může být Portu podle mě skvělou možností, jak svému dítěti spořit peníze na lepší budoucnost a ještě je k tomu zajímavě zhodnotit. Je třeba upozornit, že po dovršení 18ti let dítěte budou peníze jeho. Portu se tak snaží zabránit tomu, aby rodiče využívali dětský účet pro zhodnocení svých vlastních peněz.

Můj názor a výsledek Portu recenze: ANO nebo NE?

Přiznám se, že do investování na Portu se mi ze začátku moc nechtělo. Říkala jsem si, že je zbytečné přicházet o 1 % ročně. Navíc mě investování baví a robo-advisory mi připadalo trochu nudné 🙂 Ale protože vím, že řada z vás hledá co nejjednodušší řešení, chtěla jsem tomu dát alespoň šanci.

Teď musím uznat, že mě Portu dost příjemně překvapilo! Za poplatek 1 % ročně totiž nabízí skutečně full servis a možnosti, které jsem jinde nenašla. Platforma je navíc v češtině včetně české podpory, což vše ještě zjednodušuje.

A protože Portu patří pod uznávanou českou investiční společnost Wood & Company, jejich služby jsou považovány za velmi důvěryhodné.

Takže pokud tě investování na Portu zaujalo, určitě se toho neboj. Můžeš tak dosáhnout slušného zhodnocení svých peněz bez jakékoliv větší námahy!

Chceš se zaregistrovat na Portu a získat 3 měsíce investování zadarmo? Zaregistruj se přes tento affiliate odkaz!

Pozor: Po kliknutí na odkaz budeš přesměrována na web Portu, kde počkej pár sekund, než se ti objeví tato hláška. Registrací přes Začít investovat zdarma získáš první 3 měsíce na Portu bez poplatků.

A jak to mám s aktuálně Portu já?

Investovala jsem na Portu 30 000 Kč, které tam plánuji ponechat. V budoucnu navíc patrně i nějaké ty peníze dopošlu. Přeci jen, diverzifikovat je potřeba na všech frontách a ani v rámci investičních platforem to není od věci.

A pokud bude mít Portu nabídku pro děti až se stanu rodičem já, určitě budu svému potomkovi od malička nějakou tu tisícovku měsíčně investovat. Tak věřím, že i tobě tato Portu recenze trochu přiblížila, jestli je vhodné i pro tebe!

Většinu svých peněz ale stále investuji přímo prostřednictvím brokerů, kde platím nižší poplatky. Jestli tě zajímá, jak na investování prostřednictvím brokera, můžeš si tuto možnost nastudovat v mém e-booku.

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.