Z normální holky milionářkou? 5 důvodů, proč investovat

Čas čtení: 4 min.

Ptáš se, proč by ses měla investováním vůbec zabývat? Možná je to něco, co tě vůbec neláká, a hlavně nevíš, jak začít investovat. Pár let zpátky jsem na tom byla dost podobně. Když jsem se však začala o téma více zajímat, objevila jsem hned 5 důvodů, proč investovat. A ty bych s tebou chtěla sdílet v tomto článku!

1. Přestaneš přicházet o sílu svých peněz

Většina lidí, která má nějaké ty peníze, je posílá na spořicí účty. Dělala jsem to i já. Protože se ale úrokové sazby drží dlouhodobě kolem 1 %, zatímco inflace je kolem 3 %, peníze ztrácejí rok od roku na hodnotě. Jak je to možné?

Inflace totiž způsobuje zdražování věcí kolem tebe. A tak když si třeba dnes koupíš novou kabelku nebo boty, příští rok už tě budou stát o něco více. A to platí se vším kolem nás, od potravin až po bydlení. Dokud je úrok na tvém spořicím účtu nižší, než je míra inflace, tvé peníze ztrácejí na hodnotě a ty si své úspory můžeš rok od roku dovolit méně.

Připadá ti, že inflace 3 % není tak strašná? Pojďme se podívat na příkladu, o kolik kvůli ní vlastně můžeš přijít. Představ si, že sis na účet s úrokem 1 % (běžný úrok v bankách) odložila 100 000 Kč. Jaká bude kupní síla tvých peněz v průběhu času?

 • Za 1 rok 98 040 Kč
 • Za 10 let 82 035 Kč
 • Za 20 let 67 298 Kč
 • Za 30 let 55 208 Kč

Za 30 let tedy přijdeš o cca 50 % kupní síly svých úspor při inflaci 3 % ročně a úrokové sazbě 1 %. A to už je docela dost, ne?

 2. V důchodu nebudeš muset třít bídu s nouzí

Jak vidíš, tak za 30 let se tvé úspory na spořicím účtu kvůli inflaci značně ztenčí. A to není zrovna příjemné hlavně ve chvíli, kdy budeš chtít jít na důchod. Bude ti stačit almužna od státu na důchod, jaký chceš mít? A dostaneme při současném stárnutí populace vůbec něco?

Já se na to rozhodně spoléhat nechci, a proto jsem začala investovat, abych se o sebe dokázala postarat sama.

3. Tvé peníze začnou pracovat pro tebe

Když budeš rozumně investovat, tvé peníze se mohou postarat o to, abys měla v kapse mnohonásobně více než většina lidí, co nechala své peníze na spořicím účtu. Například při investování do akciových indexů můžeš díky získat ročně nárůst peněz v průměru o 6-8 %.

Neboj, nemusí to být tak složité, jak to možná zní. Stačí pochopit základy trhu, investovat a pak trpělivě čekat, než se tvé peníze zhodnotí. Pokud tě zajímá, jak poměrně snadno a dlouhodobě investovat na akciovém trhu, ukážu ti, jak jsem na to šla já v mém e-booku „Jak začít investovat: Praktický návod pro holky“.

Ale k tomu se ještě dostaneme. Klidně teď pokračuj ve čtení.

4. Složené úročení z tebe může udělat milionářku

Možná si myslíš, že si se svým příjmem a 6-8 % ročně stejně nepřijdeš na moc peněz. Prozradím ti teď jedno malé tajemství, které nás v hodinách matiky bohužel nikdo nenaučil. Jedná se o princip složeného úročení, který ti může vydělat milion (nebo třeba i deset).

Neboj se, nní třeba investovat závratné částky. Abys byla na trhu úspěšná a nechala pracovat složené úročení pro sebe, stačí klidně investovat tisícovku měsíčně. Co budeš potřebovat především je hlavně čas a trpělivost.

Složené úročení je jako sněhová koule

Hned ti vysvětlím, jak složené úročení vlastně funguje. Budu k tomu ale potřebovat, aby ses na chvíli vrátila do dětství… Právě napadl čerstvý sníh. Není příšerná zima, takže sníh pěkně lepí, zkrátka ideální podmínky pro stavbu sněhuláka. Začínáš válet první kouli. Nejdříve má velikost pomeranče. Už nějakou tu chvíli válíš a připadá ti, že se nic moc neděje. Takhle tady budeš do zítřka!

S tím, jak se zvětšuje plocha, na níž se nachytává nový sníh, ale koule začíná narůstat rychleji a rychleji. Zatímco bys mohla čekat, že koule se bude zvětšovat pořád stejným tempem, ona se zvětšuje rychlostí, kterou jsi ani nečekala. A najednou už dosahuje obrovských rozměrů!

Co to má společného se složeným úročením?

To samé, co se stalo se sněhovou koulí, se může stát i s tvými penězi. Když investuješ například 10 000 Kč, první rok získáš úroky z investované částky, tedy z 10 000 Kč. Další rok už se ale úročí částka + úroky z prvního roku. A tak to pokračuje dále a dále.

Prvních pár let ti připadá, že se nic moc zásadního neděje, ale tvoje peníze již pracují pro tebe. Po deseti letech se podíváš na své konto a nestačíš se divit, kolik se ti podařilo díky složenému úročení nastřádat. A co teprve za dvacet nebo třicet let!

Aby sis mohla představit, kolik je reálné našetřit, připravila jsem pro tebe kalkulačku složeného úročení. V té zjistíš, kolik můžeš získat s jakou investovanou částkou.

TIP: Vyzkoušej si zadat například jednorázovou investici, tedy že investuješ jen jednou na začátku vyšší částku. Nebo můžeš vyzkoušet formu pravidelného investování třeba se zmíněnou tisícovkou měsíčně. Pro nejlepší výsledky pak můžeš oba způsoby rovnou zkombinovat. Tak do toho!

5. Investování není složité, když víš, jak na to

Tak co, zablbla sis v kalkulačce složeného úročení? Věřím, že jsi došla k zajímavým, a především motivujícím částkám. Abys dosáhla úroku, který průměrně plyne z akciového trhu, je potřeba investovat chytře. Ale neboj, chytře nemusí znamenat složitě. Právě naopak.

K získání průměrného úroku doporučuje řada investorů investovat do akciových indexů. Jedná se o pasivní formu investování, kdy člověk nemusí nosit v hlavě velké množství informací, dlouze studovat akciový trh a jednotlivé firmy v něm. Stačí si vybrat správný index, zainvestovat a dodržovat zásady bezpečného investování.

Pokud tě zajímá, jak na to, celý postup tohoto základního způsobu investování, jak ho využívám já, najdeš v mém e-booku „Jak začít investovat: Praktický návod pro holky“.

Krok za krokem tě provedu také nákupem prvních akcií jak jsem ho dělala já. Uvidíš, že to nebylo tak náročné, jak se může zdát. Chceš se inspirovat a vzít budoucnost do vlastních rukou? Skvěle, od toho, abys věděla jak na potenciální první investici, tě dělí jen 60 stránek!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

2 komentáře u „Z normální holky milionářkou? 5 důvodů, proč investovat“

  • Ahoj Eliško,

   děkuji, jsem ráda, že se článek líbil 🙂

   V bance na běžném či spořicím účtu jsou bohužel úroky velice nízké. Dosáhnout složeného úročení, o kterém píšu v článku, proto v bance nejde. Pro dosažení složeného úročení je možné začít investovat na akciovém trhu. Jak na to popisuji ve svém e-booku. Pokud se s tím chceš seznámit, najdeš v něm i přesný postup, jak můžeš začít 🙂

   E-book najdeš tady: https://investovaniproholky.cz/jak-zacit-investovat/

   Měj se krásně
   Eva

   Odpovědět

Napsat komentář