Jak bude vypadat tvůj život za 30 let? Příběh o 3 kamarádkách

Čas čtení: 5 min.

Přemýšlíš, jak bude vypadat tvůj život za 30 let? Věřím, že si představuješ nezávislou ženu, která si plní své sny a užívá života. Proto s tebou chci sdílet jeden příběh. Zjistíš v něm, jak mohou úplné maličkosti, kterým by většina lidí ani nevěnovala pozornost, naprosto změnit tvůj život.

Představuji ti Annu, Sáru a Moniku

Anna, Sára a Monika jsou tři kamarádky za sousedství. Vystudovaly tu samou školu, žijí ve stejném městě a vydělávají podobné peníze. Jsou na startu kariéry a všem se dobře daří. Ač mají mnoho společného, v jedné věci se přeci jen liší. Každá z nich má docela jiný přístup k vydělaným penězům.

První kamarádka Anna o financích alespoň trochu přemýšlí. Svoje útraty přesně nepočítá, ale ani nevyhazuje za zbytečnosti. Z výplaty jí obvykle každý měsíc něco zbyde. Za našetřené peníze jezdí jednou ročně na dovolenou a menší částku má v zásobě pro případ, že by se něco nečekaného stalo. Ušetřené peníze nechává na spořicím účtu, dále je neřeší.

Druhá kamarádka Sára je také zvyklá něco si měsíčně ušetřit. Na rozdíl od Anny už chvíli přemýšlí o tom, co s penězi dělat, aby neztrácely na hodnotě. Jednou na přednášce slyšela, že když bude dobře pracovat s financemi, může získat do budoucna zajímavý pasivní příjem. Začala se proto o téma zajímat, čte blogy a sleduje videa. Netráví tím více než 10 minut denně.

Třetí dívka Monika zastává názor, že život se má užívat a peníze budou i když my nebudeme. Svoji výplatu utratí za nové boty, oblečení a drahé restaurace. Ke konci měsíce je jako na trní, aby už přišly peníze a mohla zase vyrazit. Finanční polštář neřeší. Má dobou práci, tak se nemůže nic stát.

Všem třem se po škole dobře daří a život je zkrátka skvělý. Zvou se vzájemně na kafe a chodí čas od času na večeři probrat jak to jde. Jsou na podobném levelu, jedna druhé nemají co závidět a mají si co říct.

I po roce je vše stále tak, jak má

Rok se s rokem sešel a Anna, Monika a Sára žijí stále stejně. Anna i Sára z výplaty něco ušetří, takže už mají obě trochu naspořeno. Sára navíc začala zkoušet své první investice. Chodí čas od času na přednášky a zjišťuje o financích stále více. Investuje do sebevzdělávání a už začíná mít docela přehled. Investované peníze jí ale zatím nic moc závratného nevydělávají.

Monika má ve skříni dvakrát více oblečení a kabelek než kamarádky, polovinu už ale stejně nenosí. Na účtu nemá stále nic, každý měsíc jí však přijde výplata, takže drahý životní styl jí vrásky nedělá.

Život kamarádek je tedy rok od toho, co začaly pracovat, celkem stejný, jako byl předtím. Žádné zázraky, ale ani katastrofy se nedějí.

Co se změnilo za 10 let?

Zatímco po roce to vypadalo, že drobné změny ve finančním chování nebudou mít na život kamarádek žádný vliv, po deseti letech už je vše docela jinak. Malé rozdíly v chování se totiž začaly pomalu ale jistě nabalovat na sebe.

Kartami zamíchala finanční krize, která přišla před pár lety. Mnozí zaměstnavatelé propouštěli a nevyhnula se tomu ani Anna. Přišla o práci a musela na chvíli razantně omezit své výdaje. Neodjela ten rok na dovolenou, kupovala si levnější věci v obchodě a snažila se vyžít z úspor. Několik měsíců měla celkem krušné chvíle. Po skončení krize se jí ale podařilo najít práci a už se pomalu staví zase na nohy. Na účtu sice nemá rezervu, na kterou je zvyklá, pracuje ale na ní, protože ví, že jí při krizi zachránila krk.

Sára při krizi zužitkovala své zkušenosti s financemi. V práci si ji i přes propouštění nechali, protože přišla hned s několika nápady, jak ve firmě ušetřit a zvládnout napjaté rozpočty. Po krizi se díky tomu posunula na lepší pozici a nyní si vydělává skoro dvojnásobek. Zase o něco více investuje do sebe, do akciového trhu a koupila dokonce první investiční byt na hypotéku.

Pro Moniku byla krize velmi náročným obdobím. Přišla stejně jako Anna o práci. Neměla žádný finanční polštář, a tak musela rychle hledat nový job. Začala vypomáhat v baru, peníze ale ani zdaleka nepokryly její potřeby. A tak si vzala první půjčku. Musela se přestěhovat do menšího bytu daleko od centra. Prodala spoustu svých kabelek, v krizi ne zrovna výhodně. Jedna půjčka následovala druhou a dnes Monika zaplatí skoro polovinu svého platu jen za splátky půjček. Pracuje pořád v baru a nemůže najít práci v oboru.

Po deseti letech od toho, co začaly pracovat, se kamarádky potkávají méně a méně. Když jdou společně na večeři, Monika si stěžuje, že život není fér. Sára se jí sice snažila několikrát pomoci, nakonec ale zjistila, že to moc nejde. Ani Anna nerada slyší Sáru mluvit o penězích, připadá jí, že se vychloubá.  Každá z nich má teď jiný život a konverzační témata, kterých bylo dříve tolik, se vytratila.

Jak to s holkama nakonec dopadlo?

Pojďme se ale podívat ještě dále do budoucnosti, tedy za dalších 20 let.

Anna bydlí v bytě, na který si vzala hypotéku. V práci získala seniorní pozici a má lepší příjem. Že by ale nějak zbohatla, to se říci nedá. Naopak jí poslední dobou začíná trápit, že dříve neřešila peníze na důchod. Almužna od státu jí totiž na vysněný aktivní důchod stačit nebude.

Monika žije v malém podnájmu daleko od centra. Celý život se potácí od půjčky k půjčce, nevlastní nic, co by generovalo hodnotu. Všechny věci, které si za celý život pořídila, jen tahají peníze z její kapsy. V práci to Moniku nebaví, ale změnu si nemůže dovolit. Často s kolegyněmi nadávají, že život není fér.

A teď zpět k Sáře, která každý měsíc investovala 10 % a později 20 % svého platu. Na účtu už má pěkných pár milionů. Vlastní tři investiční nemovitosti a řadu akcií. Nestálo ji to více, než věnovat na začátku 10 minut denně studiu financí.

Sára plánuje jít na důchod v 60 letech. Její pasivní příjem ji už bez problémů uživí, z úspor zbyde dost peněz i na cestování a pro rodinu. Není tak závislá na státu a bude si moci dovolit mnohem více než Anna.

Compound Effect působí pomalu, ale jistě

Jak se stalo, že se kamarádky se stejnými příjmy během 30 let dostaly do zcela odlišné situace? V průběhu času totiž začal působit takzvaný Compound Effect. Mluví o něm například známý autor Darren Hardy ve své knize The Coumpound Effect, kde jsem se s tímto příběhem inspirovala a kterou velmi doporučuji k přečtení.

Do češtiny by se dal tento název přeložit jako složený efekt. Znamená, že malé činnosti a rozhodnutí, které děláš každý den, se začínají postupně nabalovat na sebe. Nezmění tvůj život za rok ani za pět let. Po deseti letech už ale začínají být vidět změny.

Jak jsi viděla, Sáře pomohlo k udržení práce a lepšímu místu pouhých 10 minut denně vzdělávání ve financích. Na Moniku, které chyběl smysl pro šetření, zapůsobil složený efekt opačně. S první půjčkou přišla další, a pak další, Monika začala vytloukat klín klínem a pohroma byla na světě. A Anna? Ta je na tom pořád podobně. Jen teď žije se strachem, co bude, až přestane pracovat.

Sára to zkrátka dokázala. Díky malým změnám, které udělala oproti svým kamarádkám, se za 30 let pravidelného investování stala milionářkou. Umožnil jí to právě Compound Effect, který působí ve všech oblastech našich životů. Malá rozhodnutí každý den totiž za řadu let přinesou změny, jaké jsme si ani nedokázali představit.

Chceš na tom být jako Sára? Tak si přečti můj e-book Jak začít investovat: Praktický návod pro holky a začni investovat. Za pár dní už můžeš začít budovat své bohatství. A protože jsem pro tebe všechno sepsala do 50 stránek, bude ti bohatě stačit těch 10 minut denně!

2 komentáře u „Jak bude vypadat tvůj život za 30 let? Příběh o 3 kamarádkách“

Napsat komentář