Bondora recenze: Jak funguje Go and Grow?

Čas čtení: 4 min.

Platforma pro investování do P2P půjček Bondora představila snad nejjednodušší možnost, jak investovat do P2P. Tady je moje Bondora recenze: Jak funguje program Go and Grow a jaké jsou moje dosavadní zkušenosti?

Protože vás hodně zaujala moje recenze Mintos, chtěla bych vám představit ještě jednu platformu pro P2P půjčky, kterou momentálně využívám. Jedná se o Bondoru, u které investuji do programu Go and Grow. Nabízí momentálně zhodnocení 6,75 % ročně s možností výběru peněz do druhého dne. Pojďme si program podrobněji představit.

Bondora recenze: Co Go and Grow nabízí?

 • Zhodnocení investovaných peněz 6,75 %* ročně
 • Možnost vybrat kdykoliv své prostředky do 1 dne
 • Placení daní pouze při výběru vyšším, než byl vklad
 • Nulové poplatky za správu, pouze 1 EUR za výběr
 • Snadné investování vhodné i pro začátečníky

*Prohlášení společnosti Bondora: „Stejně jako u jakékoliv jiné investice je váš kapitál ohrožen a investice nejsou zaručeny. Výnosnost je až 6,75 % ročně. Před rozhodnutím o investici si prosím přečtěte prohlášení o rizicích nebo v případě potřeby vyhledejte konzultaci s finančním poradcem.“

Pokud jsi četla moji recenzi Mintos tak víš, že na Mintos dosahuji výnosu kolem 12 procent ročně. Proč jsem tedy část prostředků investovala i do Bondory, která nabízí „pouze“ 6,75 % ročně? Je to jednoduché. Na Bondoře mám totiž peníze stále k dispozici. Mohu je vybrat standardně do následujícího dne, což u Mintos jednoduše nejde.

Když chceš vybrat peníze z Mintos, je třeba počkat, až doběhnou tvé půjčky, případně je prodat na sekundárním trhu. Go and Grow od Bondory je postaven tak, že dává lidem nižší procento ročního výnosu a nechává si tak jakýsi prostor na operativu. Díky tomu nabízí standardně možnost vybrat peníze do druhého dne.

Zní to jako takový lepší spořicí účet, že? Ale pozor, je třeba počítat stejně jako u dalších typů investic s rizikem.

Bondora Go and Grow: Rizika

Stejně jako další investiční platformy, ani u Bondory není možné očekávat jistotu návratnosti. Tvé peníze nejsou zajištěny žádným státním fondem ani jinak. Výše úroku je vypočítána na základě historického vývoje, který ale nezaručuje budoucí zisky.

Ani možnost vybrat peníze do druhého dne není možné brát jako 100% pravidlo – i to se může protáhnout, když společnost nebude mít prostředky. Proč do ní tedy investuji? Přečetla jsem si podmínky, s rizikem se seznámila a usoudila jsem, že za to riziko mi to stojí.

Než se ale rozhodneš investovat ty, doporučuji ti přečíst si bedlivě podmínky Bondory: https://www.bondora.com/cs/riskstatement. Rozhodnout se musíš sama za sebe.

Jak investovat v programu Bondora Go & Grow?

Pokud ses seznámila s riziky a usoudila, že chceš do P2P na Bondoře investovat, na následujících řádcích najdeš přesný návod, jak na to.

Doporučuji ti začít investovat skrze můj referenční link. Proč? Když budeš investovat přes link, dostaneš hned na začátku bonus 5 EUR na tvůj účet.

Investuj na Bondoře skrze můj link a získáš 5 EUR bonus hned po registraci. Když pak doporučíš Bondoru některému z tvých přátel, získáš po jejich investici ještě 5 % z jejich investované částky.

Pasivní příjem nebo cesta kolem světa?

Při registraci do programu Go and Grow na Bondoře si nejprve musíš zvolit, na co vlastně chceš šetřit peníze. Na výběr máš z možností níže. Neboj, neznamená to, že bys pak nemohla svůj účel změnit. Bondora se tě jen snaží namotivovat k tomu, abys opravdu viděla za investicí reálný cíl, kterého chceš dosáhnout. 

Já zvolila v Bondoře možnost Příjem navíc. Jakou si vybereš při investování ty je jen na tvé představivosti.

Když si zvolíš, na co chceš vlastně spořit, Bondora ti na jednom slidu představí, jak vlastně Go & Grow funguje a následně už se dostaneš na výběr, kolik chceš vlastně investovat a jaké částky dosáhnout.

Zvol si jakýkoliv počáteční obnos, který chceš investovat, následný měsíční vklad, pokud máš v plánu něco přidávat třeba z výplaty, a nakonec na kolik let chceš spořit. Následně potvrď dvě nezbytná prohlášení a můžeš kliknout na Založit účet Go & Grow.

Veškeré informace v této části jsou pouze orientační a slouží jako přehled, jestli dosahuješ svého cíle nebo ne. Kolik budeš následně investovat a jak často je jen na tobě. Informace můžeš kdykoliv upravit.

Ověření identity a zkušební platba na Bondoře

Následně je potřeba provést prověření identity nahráním jednoho vybraného identifikačního údaje, jako je OP v sekci Osobní údaje. Cca jeden den pak trvá, než dojde k ověření, v Bondoře u Oveření identity uvidíš status Zpracovává se.

Dalším krokem je pak ověření bankovního účtu. Pro ověření je možné poslat na Bondoru nižší částku, abys měla jistotu, že jsi vše udělala správně. Já třeba poslala rovnou už peníze, které jsem chtěla investovat, můžeš to však na poprvé vyzkoušet už s částkou 0,01 EUR.

Peníze můžeš poslat na Bondoru několika způsoby. Běžné je zaslání prostřednictvím SEPA platby z internetového bankovnictví. Jsou i další možnosti, já třeba zvolila kvůli nižším poplatkům Transferwise.

A je hotovo, tvůj účet je připraven k investování! Pokud využíváš SEPA platbu, stačí ji zadat ve tvém invernetovém bankovnictví. Kdyby ses ale chtěla vyhnout vyšším poplatkům díky Transferwise, připravila jsem pro tebe další článek zde, kde popisuji jak na to.

Přečetla sis článek a chceš se registrovat na Bondoře? Nezapomeň využít link, díky kterému získáš 5 EUR za registraci.

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Čti také: P2P půjčky na Mintos: Moje zkušenosti a návod, jak na to

8 komentářů u „Bondora recenze: Jak funguje Go and Grow?“

 1. Dobrý den,

  můžu se zeptat, jak funguje tato platforma Go and Grow s odstupem času? I s ohledem na situaci ve světě.

  Mockrát děkuji za odpověď 🙂

  Odpovědět
  • Pěkný den Jano, díky za dotaz 🙂

   V začátku, když jsem chtěla vybrat peníze (asi březen/duben loňského roku) když to zasáhlo P2P platformy nejvíce, tak mi trvalo několik týdnů, než se mi podařilo vybrat částku z Go & Grow. Vybíralo se to postupně po malých částkách (převádí se to na účet, ze kterého to pak může člověk převést na svůj bankovní účet), poslední peníze došly asi 2 měsíce po zadání příkazu k výběru z Go & Grow. Takže tam se likvidita značně snížila asi s tím, že někteří dlužníci přestali platit půjčky, stejně jako u dalších platforem, plus spousta lidí vybíralo ze strachu své peníze, nebo alespoň jako já snižovali své portfolio.

   Když jsem pak zkoušela vybrat peníze znovu později v říjnu 2020, tam už proběhl výběr okamžitě a do druhého dne se mi převedla celá částka.

   Za mě s mými investovanými prostředky mi to těžkou hlavu nedělalo, kromě toho jednoho období pro mě Go & Grow funguje dobře a bez problémů. Dobrou zkušenost mám zatím i s podporou Bondory, psala jsem jim asi dvakrát s nějakým dotazem a vždycky odpověděli okamžitě.

   Takže takhle asi moje zkušenost, samozřejmě člověk u toho Go & Grow nevidí, kde přesně jsou jeho peníze, takže nějaké zhodnocení svých vlastních půjček a jejich splácení jako třeba u Mintos nebo Bondster tady udělat nejde.

   Přeji krásný den
   Eva

   Odpovědět
   • Zdravím Evi,

    děkuji za odpověď, Bondora mi zatím pěkně funguje, ale s pokračující pandemií mám trochu strach. Ale ten zasahuje to do všech oblastí investování v dnešní době. Musíme držet :).

    Ještě se zeptám, jestli každý rok Bondoru daníte a nebo zda se držíte jejich „pokud nevyberu víc než vložím nedaním“ 🙂

    Pěkné svátky v Čechách 🙂

    Odpovědět
    • Dobrý den Jani,

     bohužel podle daňové poradkyně to, co Bondora uvádí na webu, tedy že dokud nevyberu více než kolik jsem vložila, tak že daně řešit nemusím, není správně. Tedy daním to raději každý rok, abych měla vše správně. Ty P2P platformy se navíc každá daní trochu jiným způsobem, takže v tomto bych se raději obrátila na poradce, já sama se v tom až tak dobře neorientuji 🙂

     Děkuji a přeji krásné svátky i vám!

     Eva

     Odpovědět
  • Krásný den, musím říct, že s Bondorou jsem spokojená více než s Mintos, protože úroky přicházejí v pořádku. Na Mintos mám poměrně velkou část půjček ve vymáhání, proto jsem odtamtud postupně začala peníze vybírat. Na Bondoře zatím, zdá se, vše funguje v pořádku, i když člověk tam počet nesplacených půjček nevidí, jelikož jejich model je jiný.

   Odpovědět

Napsat komentář