fbpx

P2P půjčky na Mintos: Moje zkušenosti a návod, jak na to

od | Srp 24, 2019 | Investice, P2P | 23 komentáře(ů)

Mintos je jedna z nejpopulárnějších platforem pro P2P půjčky v Evropě. Mně osobně přináší úrok kolem 12 % ročně, a to bez velké námahy. Její kouzlo objevila i řada dalších investorů, kteří ji využívají k diverzifikaci svého portfolia. V článku jsem sepsala svoje zkušenosti s Mintos i návod, jak na investování do P2P!

Jestli zatím vůbec nevíš, co jsou to P2P půjčky, doporučuji ti začít u článku Co jsou to P2P půjčky a jak fungují jako investice. Tam ti vysvětlím úplné základy. Pokud už máš čtení za sebou nebo P2P půjčky znáš, můžeš se rovnou pustit do této Mintos recenze. Ukážu ti, jak přesně funguje P2P platforma Mintos a jaký zisk může investorovi přinést. Tak pojďme na to 🙂

Moje zkušenosti s Mintos

Na Mintos jsem začala investovat před několika měsíci. V současné době dosahuji úroku téměř 12 % ročně, což mi přináší velmi zajímavý výnos, který například při investicích do akciového trhu není lehké získat. Navíc mě investice do P2P nestojí skoro žádné úsilí. Takže mi Mintos zajišťuje skutečně pasivní příjem a na mě je jen sledovat, jak peníze na mém účtu pěkně rostou.

P2P půjčky samozřejmě stejně jako další investice nesou svá rizika. Nemělo by se jednat o jediný investiční způsob a ani u mě tomu tak není. Jsou ale skvělé pro doplnění a diverzifikaci portfolia, protože při investování bys nikdy neměla vsadit pouze na jednu kartu. O výhodách a rizicích P2P půjček jsem psala ve výše zmiňovaném článku, který ti může prozradit, proč investuji do P2P já.

A pokud se nakonec rozhodneš i ty investovat do P2P  na základě svého vlastního uvážení, Mintos má jednoduchou stránku v češtině, kde se můžeš registrovat. Ale žádný spěch, odkaz najdeš ještě několikrát dále v článku, takže teď klidně pokračuj ve čtení.

 

  

Můj současný roční výnos na platformě Mintos je skoro 12 %. Stačilo mi přitom jednou nastavit Auto Invest strategy a nyní už jen kontroluji, jestli vše jde, jak má. Co je to Auto Invest? Čti dále!

 

 

Auto Invest aneb jak investovat opravdu pasivně

Jestli jsi aspoň trochu jako já, asi nechceš každý den řešit investice a zkoumat, do jakých půjček investovat. Mintos má vychytávku, která umožňuje nastavit P2P investice jednorázově na začátku a je hotovo. Mintos pak pracuje za tebe. Pak už stačí se jen čas od času přihlásit a zjistit, jestli tvůj úrok splňuje tvé představy a peníze ti vydělávají tolik, kolik mohou.

Chceš registrovat na Mintos a vyzkoušet to sama? Můžeš to udělat tady.

Jak nastavit automatické investování?

Pokud ses rozhodla založit si účet na Mintos, určitě se ti bude hodit návod, jak na automatické invesování. Neboj, jsme v tom spolu a pěkně ti to krok za krokem popíšu, jak jsem na to šla já pro inspiraci.

V Mintos účtu je sekce zvaná Auto invest strategy. Najdeš ji po kliknutí na tlačítko Invest v zelené liště a následně si překlikneš na Auto invest. V této sekci si můžeš snadno nastavit parametry, podle kterých bude Mintos automaticky investovat peníze. Vybereš si například, do jakých půjček chceš investovat, kolik, s jakou úrokovou sazbou a na jak dlouho.auto-invest-strategy

Nastavila jsem si v Auto Invest dvě portfolia, jedno do 12 a druhé do 13 měsíců. K tomu, jaké parametry jsem zvolila ve svých portfoliích se hned dostaneme.

Nastavení Auto Invest strategie na Mintos

Pro nastavení Auto Invest strategy je třeba kliknout v sekci Auto Invest na tlačítko Create Auto Invest strategy. Následně si překlikni na Custom Strategy, kde můžeš nastavit parametry tak, aby ti mohly vynést vyšší výnos než přednastavené Mintos Investement Strategies.

auto-invest

Zde jsou přesné parametry, které jsem zadala do své Auto invest strategie:

Investování jsem ponechala v Eurech abych se vyhnula další směně (stačí, že musíme měnit z korun na Eura) a vybrala jsem Primary market. Secondary market je pro přeprodávání půjček, a do toho se není třeba hned pouštět. 

 • V prvním sloupečku Loan Originator jsem nedělala žádné změny. Dala jsem tedy Mintos možnost investovat mé peníze do všech společností, které zprostředkovávají půjčky (pro lepší diverzifikaci)
 • Ve druhém sloupečku Rating jsem odebrala dlužníky s ratingem C a D, kteří jsou nejproblémovější při splácení (nechala jsem A+,A-,B+ a B-)
 • Ve třetí sekci Loan Type jsem nedělala žádné změny, protože je mi jedno, jestli lidem půjčím na nové auto nebo na něco jiného v osobní půjčce
 • Čtvrtý sloupeček Country zůstal také beze změny, čímž jsem potvrdila, že nemám problém půjčit lidem v jakékoliv zemi
 • V posledním sloupci Buy Back Guarantee jsem nechala pouze Yes. Chci jen půjčky, ze kterých mě Mintos při delším než 60denním nesplácení vyplatí. To mi dává větší jistotu, že dostanu své peníze v pořádku zpět

Když jsem měla tyto parametry vybrány, přešla jsem úplně na konec stránky, kde jsou další věci k vyplnění. Zde jsem zvolila takto:

 • Interest Rate, tedy úrokovou sazbu, kterou chci získat, nad 12 %
 • Remaining Loan Term – tedy půjčuji lidem na 3–12 měsíců

 • Strategy Name je na tobě a Portfolio size také záleží na tom, jaké jsou tvé finanční cíle a kolik chceš investovat.
 • Nakonec jsem zvolila maximální investici do 15 eur do jedné půjčky bez možnosti investovat dvakrát do stejné půjčky. Reinvestování a diverzifikaci poskytovatelů jsem nechala povolenou, za mě je dokonce lepší
 • Nakonec je potřeba už jen zaškrtnout souhlas s podmínkami a kliknout na Save and Activate. Tím svou strategii spustíš a Mintos začne tvoje peníze investovat, aby ti mohly začít vydělávat

A je hotovo, strategie jede a ty můžeš svůj další investiční krok oslavit!

Kontrola a úpravy v Auto Invest strategy

Jak už jsem uvedla výše, s takto nastavenou strategií + druhou podobně nastavenou do 13 měsíců nyní dosahuji úroku kolem 12 % ročně. Občas je potřeba provést drobné změny, cca jednou měsíčně tedy zkontroluji, jestli vše běží, jak má a případně strategie poupravím. Jaké úpravy mohou být potřeba?

 • Jaký mám výnos?

Pokus se výnos pohybuje kolem 10-12 %, je to za mě ok. Může být na začátku také o něco nižší. Pokud ti výnos připadá příliš nízký, zkontroluj, jaké minimální procento máš v Auto Invest strategy a případně ho zvyš. Tím ale může zůstávat více neinvestovaných peněz na účtu. Je třeba si to osahat a vyzkoušet sama.

 • Kolik peněz mi zůstává na účtu (Available funds)

Pokud na účtu zůstává pravidelně vyšší částka (nad 20 % peněz na Mintos) pravděpodobně je v zadaných parametrech příliš velká konkurence. Pak je potřeba mírně snížit požadovaný úrok či zvýšit dobu, na jakou investuješ třeba na 13 měsíců. Případně je možné si vytvořit ještě druhou strategii s nižší investovanou částkou a trochu jinými parametry, jako jsem to udělala já.

 • Přidání nových společností

Když si rozklikneš svou Auto Invest strategy, můžeš tam občas najít společnosti, které splňují tvé parametry ale v políčku chybí fajfka, takže do nich neinvestuješ. To je proto, že Mintos přidává pravidelně nové společnosti a ty se do tvého portfolia automaticky nepřidají. Vždy proto toto jednou za čas projdu a přidám nové společnosti.

Nakonec už se jen mrkni na svůj účet a jestli je vše, jak má, můžeš zase s klidem další měsíc nechat Mintos vydělávat. Ptáš se, kolik vlastně Mintos vydělává mně a čeho třeba můžeš dosáhnout i ty?

 Momentálně mi Mintos vynáší zhruba 10 eur týdně a za prvního půl roku jsem získala včetně počátečního bonusu asi 11 500 Kč.

Co je bonus? To nejlepší jsem si nechala na konec!

Na Mintos jsem na začátku získala počáteční bonus 1 % z mé investice provedené do 90 dnů od registrace. Bylo to díky tomu, že jsem se registrovala přes dalšího uživatele Mintos, který mi poskytl svůj speciální registrační odkaz. Díky tomu jsme oba získali tuto skvělou odměnu!

POZOR ZMĚNA!!!

Od 25.3.2020 Mintos pozastavuje odměnu kvůli koronavirové nákaze.

 

AKTUALIZACE: Od 25.3.2020 až do odvolání Mintos pozastavil počáteční bonus pro nové investory. Je to z důvodů koronavirového viru a s ním spojené nižší aktivity investorů. Bonus by měl být pozdržen až do dalšího oznámení Mintos.

I já jsem po registraci získala svůj vlastní odkaz, který teď můžeš využít i ty. Pokud se registruješ na Mintos prostřednictvím tohoto (nebo dalších odkazů v textu), z investice, kterou provedeš do 90 dnů, získáš 0,5 % od Mintos jako vstupní bonus. Odměnu za tvou registraci dostanu i já, takže mě podpoříš ve tvorbě obsahu na blog a ještě na tom vyděláš. A to se vyplatí, no ne? 🙂

Tak, máš to úspěšně za sebou a já ti gratuluji k tvé další investici! Pokud máš jakékoliv připomínky, napiš mi do komentářů 😉

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.