fbpx

P2P půjčky na Mintos: Moje zkušenosti a návod, jak na to

autor: | Srp 24, 2019 | Investice, P2P | 38 komentáře(ů)

Mintos je jedna z nejpopulárnějších platforem pro P2P půjčky v Evropě. Mně osobně přináší úrok kolem 12 % ročně. Její kouzlo objevila i řada dalších investorů, kteří ji využívají k diverzifikaci svého portfolia. V článku jsem sepsala svoje zkušenosti s Mintos i návod, jak na investování do P2P!

Poslední aktualizace článku: 28.10.2020.

Jestli zatím vůbec nevíš, co jsou P2P půjčky, doporučuji ti začít u článku Co jsou to P2P půjčky a jak fungují jako investice. Tam ti vysvětlím úplné základy.

Pokud už máš čtení za sebou nebo P2P půjčky znáš, můžeš se rovnou pustit do této Mintos recenze. Ukážu ti, jak přesně funguje P2P platforma Mintos a jaký zisk může investorovi přinést. Tak pojďme na to 🙂

Moje zkušenosti s Mintos

Na Mintos jsem začala investovat cca před rokem a půl. V současné době dosahuji úroku téměř 12 % ročně, což mi přináší velmi zajímavý výnos, který například při investicích do akciového trhu není lehké získat. Navíc mě investice do P2P nestojí skoro žádné úsilí. Takže mi Mintos zajišťuje skutečně pasivní příjem a na mě je jen sledovat, jak peníze na mém účtu pěkně rostou.

P2P půjčky samozřejmě stejně jako další investice nesou svá rizika. Nemělo by se jednat o jediný investiční způsob a ani u mě tomu tak není. Slouží mi k doplnění a diverzifikaci portfolia, protože při investování bys nikdy neměla vsadit pouze na jednu kartu.

V současné době koronavirové pandemie jsou půjčkové společnosti a s nimi i P2P platformy vystavovány velké zkoušce. I když si Mintos podle mého zatím nevede špatně, je potřeba počítat se zvýšeným rizikem v této nejisté době.

Zajímá tě, jak si Mintos počíná v době koronakrize? Přečti si také tento článek na mém blogu.

A pokud se nakonec rozhodneš i ty investovat do P2P na základě svého vlastního uvážení, Mintos má jednoduchou stránku v češtině, kde se můžeš registrovat. Ale žádný spěch, odkaz najdeš ještě několikrát dále v článku, takže teď klidně pokračuj ve čtení.

 

 

Můj současný roční výnos na platformě Mintos je skoro 12 %. Stačilo mi přitom jednou nastavit Auto Invest strategy (dnes zvanou Custom automated strategies) a nyní už jen kontroluji, jestli vše jde, jak má. Jak funguje automatická strategie? Čti dále!

 

Auto Invest (nově Custom automated strategies) aneb jak investovat opravdu pasivně

Jestli jsi aspoň trochu jako já, asi nechceš každý den řešit investice a zkoumat, do jakých půjček investovat. Mintos má vychytávku, která umožňuje nastavit P2P investice jednorázově na začátku a je hotovo. Mintos pak pracuje za tebe. Pak už stačí se jen čas od času přihlásit a zjistit, jestli tvůj úrok splňuje tvé představy a peníze ti vydělávají tolik, kolik mohou.

Chceš registrovat na Mintos a vyzkoušet to sama? Můžeš to udělat tady.

Jak nastavit automatické investování?

Pokud ses rozhodla založit si účet na Mintos, určitě se ti bude hodit návod, jak na automatické invesování. Neboj, jsme v tom spolu a pěkně ti to krok za krokem popíšu, jak jsem na to šla já pro inspiraci.

V Mintos účtu je sekce zvaná Custom automated strategies. Najdeš ji po kliknutí na tlačítko Invest v zelené liště a následně pod Custom automated strategies.

V této sekci si můžeš snadno nastavit parametry, podle kterých bude Mintos automaticky investovat tvé peníze. Vybereš si například, do jakých půjček chceš investovat, kolik, s jakou úrokovou sazbou a na jak dlouho.

Nastavila jsem si dvě portfolia, jedno do 12 a druhé do 13 měsíců. K tomu, jaké parametry jsem zvolila ve svých portfoliích se hned dostaneme.

Nastavení Custom automated strategies na Mintos

Pro nastavení Custom automated strategies je třeba kliknout v sekci Invest a Custom automated strategies ve středu stránky. Kliknu na + Add v pravém horním rohu (pozor, aby se jednalo o ten správný button právě u Custom strategies). Následně si pak budeš moci nastavit parametry, které ti přinesou na Mintos nejlepší výkon v poměru k riziku.

Parametry, které jsem zadala do své strategie:

Investování jsem ponechala v Eurech abych se vyhnula další směně (stačí, že musíme měnit z korun na Eura) a vybrala jsem Primary market. Secondary market je pro přeprodávání půjček, a do toho se není třeba hned pouštět.

 • V prvním sloupečku Loan Originator jsem odebrala všechny společnosti, které nabízejí půjčky jen dlužníkům s hodnocením horším než B-
 • Ve druhém sloupečku Rating jsem díky tomu nechala jen dlužníky s hodnocením A+,A-,B+ a B-. V případě, že ve druhém sloupečku zůstalo několik horších hodnocení, ručně jsem je odklikla pryč
 • Ve třetí sekci Loan Type jsem nedělala žádné změny, protože je mi jedno, jestli lidem půjčím na nové auto nebo na něco jiného v osobní půjčce
 • Čtvrtý sloupeček Country zůstal také beze změny, čímž jsem potvrdila, že nemám problém půjčit lidem v jakékoliv zemi
 • V posledním sloupci Buy Back Guarantee jsem nechala pouze půjčky v Buy Back Guarantee (přeškrtnutý znak jsem odklikla pryč). Chci jen půjčky, ze kterých mě poskytovatel půjčky při delším než 60denním nesplácení vyplatí. To mi dává větší šanci, že dostanu své peníze v pořádku zpět. Pozor, ani tady nejde počítat s tím, že je vše 100% garantované. Pokud poskytovatel půjčky zkrachuje, Buy Back Guarantee nám moc nepomůže.

Aktualizace: 28.10.2020 změnil Mintos systém hodnocení půjček. Měl by být nyní transparentnější. Pokud investuješ na Mintos, doporučuji ti projít si nové hodnocení půjček a vybrat pouze ty, se kterými budeš v pohodě.

Osobně jsem si ponechala investované peníze pouze v půjčkách 8-10, tedy v Low-risk score. Může se stát, že bude k dispozici méně půjček a všechny peníze se nezainvestují, ale v současné době nechci riskovat nižší hodnocení.

Všechny společnosti, kde je napsáno SW (score withdrawn, D (defaulted) nebo S (suspended) jsem ze seznamu investic rovněž odstranila. V prvním případě skóre není jasné nebo je již poskytovatel delší dobu na Mintos nečinný. Ve druhém a třetím případě již do půjček ani investovat nejde, protože poskytovatel není nadále důvěryhodný pro Mintos ani investory.

P2P půjčky Mintos zkušenosti a návod

Když jsem měla tyto parametry vybrány, přešla jsem úplně na konec stránky, kde jsou další věci k vyplnění. Zde jsem zvolila takto:

 • Interest Rate, tedy úrokovou sazbu, kterou chci získat, nad 12 %
 • Remaining Loan Term – tedy půjčuji lidem na 3–12 měsíců

 • Strategy Name je na tobě a Portfolio size také záleží na tom, jaké jsou tvé finanční cíle a kolik chceš investovat.
 • Nakonec jsem zvolila maximální investici do 30 eur do jedné půjčky bez možnosti investovat dvakrát do stejné půjčky. Reinvestování a diverzifikaci poskytovatelů jsem nechala povolenou, za mě je dokonce lepší
 • Nakonec je potřeba už jen zaškrtnout souhlas s podmínkami a kliknout na Save and Activate. Tím svou strategii spustíš a Mintos začne tvoje peníze investovat, aby ti mohly začít vydělávat

A je hotovo, strategie jede a ty můžeš svůj další investiční krok oslavit!

Kontrola a úpravy v Custom automated strategy

Jak už jsem uvedla výše, s takto nastavenou strategií + druhou podobně nastavenou do 13 měsíců nyní dosahuji úroku kolem 12 % ročně. Občas je potřeba provést drobné změny, cca jednou měsíčně tedy zkontroluji, jestli vše běží, jak má a případně strategie poupravím. Jaké úpravy mohou být potřeba?

 • Jaký mám výnos?

Pokus se výnos pohybuje kolem 10-12 %, je to za mě ok. Může být na začátku také o něco nižší. Pokud ti výnos připadá příliš nízký, zkontroluj, jaké minimální procento máš v Auto Invest strategy a případně ho zvyš. Tím ale může zůstávat více neinvestovaných peněz na účtu. Je třeba si to osahat a vyzkoušet sama.

 • Kolik peněz mi zůstává na účtu (Available funds)

Pokud na účtu zůstává pravidelně vyšší částka (nad 20 % peněz na Mintos) pravděpodobně je v zadaných parametrech příliš velká konkurence. Pak je potřeba mírně snížit požadovaný úrok či zvýšit dobu, na jakou investuješ třeba na 13 měsíců. Případně je možné si vytvořit ještě druhou strategii s nižší investovanou částkou a trochu jinými parametry, jako jsem to udělala já.

 • Přidání nových společností

Když si rozklikneš svou Custom automated strategy, můžeš tam občas najít společnosti, které splňují tvé parametry ale v políčku chybí fajfka, takže do nich neinvestuješ. To je proto, že Mintos přidává pravidelně nové společnosti a ty se do tvého portfolia automaticky nepřidají. Vždy proto toto jednou za čas projdu a přidám nové společnosti.

Nakonec už se jen mrkni na svůj účet a jestli je vše, jak má, můžeš zase s klidem další měsíc nechat Mintos vydělávat.

Mintos v současné době nabízí také možnost investovat za tebe prostřednictvím Mintos strategie. Tato možnost mě ale nezaujala, proto ji zde v článku nepopisuji. Custom automated strategies jsou za mě zajímavější.

Co je bonus?

Na Mintos jsem na začátku získala počáteční bonus 1 % z mé investice provedené do 90 dnů od registrace. Bylo to díky tomu, že jsem se registrovala přes dalšího uživatele Mintos, který mi poskytl svůj speciální registrační odkaz. Díky tomu jsme oba získali tuto skvělou odměnu!

POZOR ZMĚNA!!!

Od 25.3.2020 Mintos pozastavuje odměnu kvůli koronavirové nákaze.

 

I já jsem po registraci získala svůj vlastní odkaz, který teď můžeš využít i ty. Pokud se registruješ na Mintos prostřednictvím tohoto (nebo dalších odkazů v textu), z investice, kterou provedeš do 90 dnů, získáš 0,5 % od Mintos jako vstupní bonus. Odměnu za tvou registraci dostanu i já, takže mě podpoříš ve tvorbě obsahu na blog a ještě na tom vyděláš. A to se vyplatí, no ne? 🙂

AKTUALIZACE: Od 25.3.2020 až do odvolání Mintos pozastavil počáteční bonus pro nové investory. Je to z důvodů koronaviru a s ním spojené nižší aktivity investorů. Registrací přes odkaz můžeš stále podpořit můj blog. Doporučuji ale investovat v aktuální situaci s rozvahou a opatrně.

Jak poslat peníze na Mintos?

Mintos provedl v poslední době nějaké změny, které bohužel stížily zasílání českých korun na tvůj účet u Mintos. Například již není možné posílat peníze na banku České spořitelny (jako jsem psala v komentářích níže).

Zde jsou proto dva funkční postupy pro zaslání peněz na Mintos:

1. SEPA platba na účet Mintos (bank transfer)

SEPA platba z korunového účtu na účet Mintos je dost drahá. Platí se za převod a ve většině českých bank také za SEPA platbu. Pro první převod je však tento způsob vhodný, protože propojí tvůj účet s účtem na Mintos a následně budeš moci z Mintos snadno vybírat peníze přímo do banky.

POZOR: Pokud posíláš na Mintos peníze prostřednictvím SEPA platby, vyber v seznamu měn EUR a ne CZK které ti Mintos také nabídne. České koruny se totiž posílají přes Polskou banku a probíhá tam hned několik převodů, které tě stojí peníze navíc. Vyber tedy měnu EUR a pošli peníze ze svého účtu pomocí SEPA na účet Mintos (v prosinci 2020 tam měli účet banky LHV). Poplatky budeš platit také za SEPA platbu, ale peníze neprojdou zbytečnými převody.

2. Zaslání peněz z Revolut karty

Pokud vlastníš kartu Revolut, další posílání peněz doporučuji dělat právě jejím prostřednictvím. Převod peněz na EUR je na Revolut výhodnější a vyhneš se poplatkům za SEPA platbu. Jestli Revolut kartu nemáš, můžeš si ji pořídit tady.

Jak funguje Revolutka si můžeš přečíst třeba v této recenzi na webu hoopoo.

Zaslání českých korun na Mintos, případně možnost TransferWise

Dříve fungovala možnost zaslat české koruny na účet České spořitelny. Ta již bohužel nefunguje. Mintos nahradil Českou spořitelnu polskou Santander bank a posílat české koruny skrze ni už nedává moc smysl.

To samé bohužel platí pro TransferWise. Mintos odstranil možnost posílat peníze prostřednictvím TransferWise, ta již funguje jen pro převod GBP. Dnes si tedy budeš muset vybrat mezi SEPA platbou a Revolut kartou.

Moje aktuální zapojení v P2P:

Z P2P jsem vybrala část investovaných prostředků tak, aby moje investice do P2P činila celkově cca 10 % celkové hodnoty mého majetku. Snížila jsem tak své zapojení na P2P platformách z předchozích 30 %. Je třeba si uvědomit, že P2P společnosti procházejí zkouškou a nikdo z nás nedokáže odhadnout, jak se s ní vypořádají. Proto doporučuji při investování opatrnost.

Tak, máš to úspěšně za sebou a já ti gratuluji k tvé další investici! Pokud máš jakékoliv připomínky, napiš mi do komentářů 😉

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.