fbpx

Investice a daně: Jak zdanit ETF, P2P nebo nemovitost?

od | Feb 12, 2020 | Akciový trh, Investice, Osobní finance, P2P, Reality | 10 komentáře(ů)

Daně můžou být otrava. Všude je plno článků, ale jak se v nich zorientovat, abys investice a daně vyřešila opravdu bez problémů? Vím, že si tuto otázku klade nejedna z vás. Proto jsem dala dohromady informace, které letos pomohly při daňovém přiznání mně. Pěkné čtení!

Protože nejsem daňový poradce a nedokážu pokrýt všechno, zaměřila jsem se hlavně na investice a daně, kterým se věnuji na blogu. Vznikl článek z mojí vlastní zkušenosti o tom, jak zdanit ETF, akcie, P2P a nemovitosti v roce 2019.

A abych měla jistotu, že vše fakticky sedí, přizvala jsem virtuální účetní Katku, která má s daněmi přeci jen více zkušeností. Věřím, že ti článek pomůže se letos s daněmi úspěšně poprat. Tak se pohodlně usaď a pojďme na to!

Daně z investování: Investice do akcií a ETF bez dividend

Pokud jsi četla můj e-book, možná už stejně jako já investuješ do ETF. Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších investičních možností v roce 2019 a pozitivem je, že ani její danění není složité. 

Akcie a ETF bez dividend

V loňském roce jsem investovala pouze do ETF, které mi nevyplácely dividendy. Neměla jsem tak z ETF ani akcií žádný kapitálový příjem. Pokud máš i ty ETF nebo akcie, ze kterých ti nechodí kapitálový příjem, ale výnosy z nich se automaticky reinvestují, jsi pravděpodobně ve stejné situaci.

Moje ETF sice v minulém roce rostly na hodnotě, ale žádné z nich jsem neprodala – neměla jsem tedy ani zisk z prodeje. Pouhý nárůst hodnoty ETF se považuje za takzvaný nezrealizovaný zisk, který nedaníš (to samé platí pro akcie bez dividend). Zkrátka když není kapitálový příjem, není obvykle co zdanit a daně z ETF nebo akcií tak řešit nemusíš.

Prodej akcií nebo ETF

Jiná situace by mohla nastat, pokud bys některé ETF nebo akcii prodala se ziskem. Pak by ti mohl vzniknout kapitálový příjem, který je potřeba zdanit. Proč ale píšu že by mohl, a ne že vznikne? On totiž vzniknout nemusí…

Kdybys danou akcii nebo ETF měla déle než 3 roky, daň ze zisku z prodeje neplatíš. I při prodeji pod 3 roky existuje situace, kdy nemusíš danit, pokud nepřesáhneš určitý roční zisk. Pokud jsi pouze zaměstnanec nebo jsi zaměstnanec a podnikáš, tvoje příjmy z investování (i případného podnikání) by nesměly přesáhnout 6000 Kč. Pak daňové přiznání podávat nemusíš.

Pokud bys byla OSVČ a nevydělala si celkově více než 15 000 Kč, také přiznání nepodáváš. Ale to je opravdu málo pravděpodobné ????

Důležité je, že pokud to chceš mít s daněmi co nejjednodušší, je ideální investovat právě do ETF nebo akcií, které ti neplatí dividendy a neprodávat je dříve než po třech letech od jejich nákupu. Pak máš jistotu, že ze zisku po jejich prodeji daň platit nemusíš. A daně nemusejí být problém.

Jak na jednoduché investování do ETF? Mrkni se na více informací o mém e-booku.

Zahraniční investice a daně z dividend

Jak to funguje, když vlastníš akcie nebo ETF, které ti vyplácejí dividendy? Zatímco české společnosti u českých brokerů je daní automaticky 15 %, pokud jde o akcie zahraničních firem, situace je trochu komplikovanější.

Protože danění zahraničních akcií je téma na samostatný článek a nemám s ním zatím osobní zkušenost, letos se mu věnovat nebudu. Pokud dividendy řešíš, tady jsou alespoň odkazy na další texty, které by ti v tom mohly pomoci.

Tak, ETF a akcie máme za sebou. Teď už hurá na danění další investiční možnosti, která tě asi zajímá, a to jsou P2P půjčky!

Daně na P2P platformách

Pokud čteš můj blog, asi už víš, že P2P půjčky jsou aktuálně poměrně důležitou součástí mého portfolia. A protože už také někteří z vás investovali na Mintos nebo Bondoře, zaměřím se na tyto dvě platformy, které patří mezi investory k nejoblíbenějším.

Mintos a danění úroků

Úroky z P2P půjček se ve většině případů chovají jako kapitálový příjem. Je tedy potřeba je zdanit. Pozor, nezáleží na tom, jestli si peníze převedeš na svůj osobní účet v bance nebo je dále investuješ – zdanit je musíš tak jako tak. Podívejme se třeba na platformu Mintos.

Protože na Mintos investují lidé z různých zemí, platforma daně neřeší. Převádí na Mintos účet nezdaněné úroky a danění nechává logicky na samotných uživatelích. Jako občan ČR pak musíš zdanit zisky z Mintos 15 %. Jak je zapsat do daňového přiznání se mrkneme dále v článku.

Jak získat daňový report na Mintos?

Nejprve se ale podívej, kolik přesně za minulý rok zdanit. Tady je postup – je to velmi jednoduché.

1. Ve svém účtu klikni vpravo nahoře na své jméno a na My Account

2. V My Account pak překlikni na poslední záložku Tax report
3. Vyber zemi, ve které platíš daně a dobu, za kterou chceš daně podávat (například rok 2019)
4. Klikni na Submit a za několik minut můžeš čekat daňový report v e-mailu

Co pak s ním? Pokud jsi investovala v eurech, je třeba převést částku univerzálním kurzem na koruny a uvést do příslušného řádku daňového přiznání. K tomu se dostaneme v sekci P2P půjčky a daně: Jak na to.

Chtěla bys zjistit, jak začít investovat na Mintos? Přečti si článek včetně návodu, jak na to.

Daně a Bondora Go & Grow

Přestože většina platforem pro P2P má stejné podmínky pro daně jako Mintos – je tedy třeba přiznávat daně z úroků každý rok, existuje výjimka. Je jí program Go & Grow od Bondory.

Bondora se snažila udělat tento program pro investory co nejjednodušší, proto je v jejích podmínkách napsáno, že člověk by měl platit daně jen v případě, že vybere více, než byl jeho základní kapitálový vklad. Je to poměrně ojedinělý způsob, který má dělat investování ještě dostupnější. Poud tedy budeš mít zisky na Bondoře z úroků a v tom roce nevybereš, nemusíš daně řešit.

Co už v programu Go & Grow danit musíš jsou odměny z bonusového programu za doporučení kamaráda. Zde je zase jednoduchý návod, jak zjistit, jestli a kolik vlastně zdanit na Bondoře.

1. Na svém účtu Go & Grow klikni na menu (tři čáry vpravo nahoře)

2. Klikni na první možnost – Go & Grow tax report

3. Dole na stránce ti vyjede možnost zvolit období, pro jaké chceš report získat
4. Specifikuj periodu a vyber, co potřebuješ
5. Klikni na Create the report a ten se ti stáhne v PDF

Pokud jsi minulý rok nedoporučila Bondoru a nezískala peníze jako bonus a ani nevybrala z Bondory více, než kolik jsi na ni vložila, v reportu by měla být nula. Pokud je tam více než nula, postupuj podle stejného postupu jako u Mintos. K tomu, jak na danění kapitálových příjmů z investic, si hned řekneme další podrobnosti.

POZOR: Kdybys na Bondoře nevyužívala program Go & Grow, ale program Portfolio Pro, daně platit musíš každý rok stejně jako na Mintos.

Zajímá tě více program Go & Grow, kde můžeš za standardních podmínek vybrat peníze do druhého dne? Čti moji recenzi o Bondoře.

P2P půjčky a daně: Jak na to?

Teď už ale k tomu hlavnímu: Jak vlastně danit výnosy z P2P, pokud nějaké máš? Výnosy je nutné uvést do tvého daňového přiznání a zdanit 15% daní.

Odborníci nemají úplně jasno, jestli výnosy z P2P danit podle § 8 nebo § 10. Já se dle dostupných informací v různých článcích rozhodla danit podle § 8. Toto danění mi přijde jistější. Proč?

Pokud jsi freelancer a podáváš daňové přiznání sama, nebude pro tebe danění investic nic až tak složitého. Stačí uvést příslušnou částku na řádek 38 daňového přiznání, které stejně každý rok děláš.

Zisky v cizí měně je třeba převést na české koruny pomocí jednotného kurzu, vydaného pro rok 2020 Českou národní bankou. Jednoduše vynásob eura tímto kurzem a máš částku, která patří do daňového přiznání.

V případě, že jsi zaměstnanec, možná budeš muset kvůli ziskům z investic podat daňové přiznání sama. Existují ale výjimky, kdy daňové přiznání podávat jako zaměstnanec nemusíš – těm se budu stručně věnovat hned v následující sekci Zaměstnanci a daně z investic.

Zaměstnanci a daně z investic

Zdanění podle § 8 může být výhodné pro lidi, kteří mají jinak příjmy ze závislé činnosti, typicky zaměstnance. Pokud totiž nepřesáhnou jiné příjmy dle § 7 až § 10 částku 6000 Kč, nemusejí daňové přiznání řešit – jak už jsem psala výše.

Pozor: Mezi další příjmy může patřit příjem z pronájmu, dividendy a další činnosti. Doporučuji vygooglit si § 7 až § 10 a uvidíš, jestli nemáš náhodou jiné příjmy, kvůli kterým bys už daňové přiznání musela podávat sama i jako zaměstnanec. Pokud si nejsi jistá, poraď se raději s daňovým poradcem.

Pokud jsi jiné příjmy, než z P2P neměla, tady je příklad, kolik zhruba můžeš investovat třeba na Mintos bez nutnosti podávat daňové přiznání:

Investovala jsi na Mintos s úrokem 11 %? Mohla bys investovat třeba 50 000 Kč, z čehož získáš 5500 Kč ročně, a protože je částka pod 6000 Kč, nemusíš podávat daňové přiznání.

Takže pokud chceš zkusit nějakou nižší částku v P2P, daně tě jako zaměstnance trápit nemusí. Možná investovaná částka se samozřejmě odvíjí od tvého úroku na Mintos, takže si ji musíš spočítat sama.

Daňové přiznání nemusí být složité

V případě, že jsi při investování nebo jiných činnostech tuto částku přesáhla, daňové přiznání už podávat musíš. Ale neboj, není to zase taková hrůza, jak se zdá – já ho podávám sama už několik let a zatím vždy úspěšně.

Jako zaměstnanec si musíš vyžádat si od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech, které pak budeš potřebovat k vyplnění přiznání.

Pokud si přeci jen nejsi jistá, jak na daňové přiznání a nechceš udělat něco špatně, poraď se klidně s účetní. Můžu doporučit například  virtuální účetní Katku, která mi dělala dohled nad tímto článkem. Výhodou je, že jí stačí poslat podklady a ona se o všechno postará – nemusíš tedy nikam chodit.

Daně z pronájmu

Posledním zatím nedotčeným tématem jsou daně z pronájmu. Pokud vlastníš investiční nemovitost, kterou pronajímáš, musíš zisky z pronájmu uvést do daňového přiznání – příloha č. 2. Daň z pronájmu činí v ČR 15 %, můžeš si u ní ale odečíst výdaje, neplatíš tedy z celé částky.

Jak na výpočet daně z pronájmu?

Sečti příjem z nájmu (bez energií a služeb) a odečti výdaje. Máš dvě možnosti – buďto odečíst paušál 30 %, což je jednodušší možnost, nebo můžeš počítat reálné výdaje, spojené s bytem a pronájmem.

Příklad s paušálem:

Výnos 42000 Kč – 12 600 Kč (30 %) = 29 400 Kč. Zaplatíš 15 % z této částky, což je 4410 Kč.

Proč odečítat reálné výdaje, když je to tak jednoduché? Protože se to občas může opravdu vyplatit. Tady je, co všechno můžeš uvést do výdajů:

Daň z nemovitosti, poplatek realitní kanceláři za pronájem, pojištění nemovitosti, úroky z hypotéky (pokud jsi koupila byt na hypotéku) ale také třeba nové topení, nábytek apod. Zkrátka všechny výdaje, spojené s pronájmem nemovitosti. Pozor, výdaje musejí vzniknout v roce, za který podáváš daňové přiznání. Nezkoušej zapsat nábytek koupený před 3 lety ????

Započítat můžeš také odpisy za nemovitost, pokud jsi vlastníkem nemovitosti.

Co jsou to odpisy? Více najdeš tady:

Pozor, od všech výdajů bys měla mít doklad alespoň 3 roky nazpět. V případě daňové ztráty až 8 let nazpět. Pokud si nejsi čímkoliv jistá, doporučuji poradit se o tvém konkrétním případu s daňovým poradcem, případně můžeš vyzkoušet virtuální účetní Katku, která ti pomůže.

Přehled termínů: Kdy podat daňové přiznání?

Daň z příjmů

  • Pokud si přiznání podáváš sama – do 1.4.2020
  • Pokud ti přiznání zpracovává poradce – do 1.7.2020 (informovat fin. úř. Do konce března)

Nemovitost

  • Daň z nabytí nemovitosti – do 3 měsíců od nákupu nemovitosti
  • Daň z nemovitosti – do konce ledna (po roce, kdy jsi nemovitost koupila)

Daň z nabytí nemovitosti a daň z nemovitosti nejsou součástí běžného daňového přiznání a podávají se zvlášť, proto o nich v článku nepíšu. Je ale třeba na ně při nákupu nemovitosti myslet, proto zmiňuji alespoň jejich termíny.

Důležité odkazy:

V případě, že máš datovou schránku, daňové přiznání podáváš elektronicky. Formulář je poměrně dobře udělaný a když využiješ Průvodce, provede tě procesem a poradí, kam co vyplnit. S trochou googlení navrch si určitě poradíš.

Interaktivní daňové přiznání (když podáváš papírově, všechno ti spočítá):

Interaktivní excel jsem využívala v minulosti, když jsem neměla datovou schránku. Můžeš ho vyplnit a formulář by ti měl vše spočítat dle tvých čísel.

A jsme na konci! Věřím, že ti článek pomohl získat alespoň základní přehled o tom, jak platit daně, když investuješ. Přeji ti úspěšně podané daňové přiznání za rok 2019!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.