fbpx

Investice a daně: Jak zdanit ETF, P2P nebo nemovitost?

autor: | Úno 12, 2020 | Akciový trh, Investice, Osobní finance, P2P, Reality | 31 komentáře(ů)

Daně můžou být otrava. Všude je plno článků, ale jak se v nich zorientovat, abys investice a daně vyřešila opravdu bez problémů? Vím, že si tuto otázku klade nejedna z vás. Proto jsem dala dohromady informace, které letos pomohly při daňovém přiznání mně. Pěkné čtení!

Aktualizace článku: 11.2.2021

Pokud tě zajímá, jak danit investice za rok 2020, doporučuji mrknout na živé vysílání s daňovou poradkyní, které najdeš v článku zde.

Protože nejsem daňový poradce a nedokážu pokrýt všechno, zaměřila jsem se hlavně na investice a daně, kterým se věnuji na blogu. Vznikl článek z mojí vlastní zkušenosti o tom, jak zdanit ETF, akcie, P2P a nemovitosti v roce 2019. Prosím, měj vždy na paměti, že nejsem daňový poradce. Pro 100% jistotu doporučuji kontaktovat daňového poradce, který ti s daněmi pomůže.

K tvorbě článku jsem přizvala virtuální účetní Katku, která má s daněmi přeci jen více zkušeností. Věřím, že ti článek pomůže se letos s daněmi poprat.

Daně z investování: Investice do akcií a ETF bez dividend

Pokud jsi četla můj e-book, možná už stejně jako já investuješ do ETF. Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších investičních možností v roce 2019 a pozitivem je, že ani její danění nemusí být až tak složité. 

Akcie a ETF bez dividend

V loňském roce jsem investovala pouze do ETF, které mi nevyplácely dividendy. Neměla jsem tak žádný kapitálový příjem z dividend. Pokud máš i ty ETF nebo akcie, ze kterých ti nechodí kapitálový příjem, ale výnosy z nich se automaticky reinvestují, jsi pravděpodobně ve stejné situaci.

Moje ETF sice v minulém roce rostly na hodnotě, ale žádné z nich jsem neprodala – neměla jsem tedy ani zisk z prodeje. Pouhý nárůst hodnoty ETF se považuje za takzvaný nezrealizovaný zisk, který nedaníš (to samé platí pro akcie bez dividend). Zkrátka když není kapitálový příjem, není obvykle co zdanit a daně z ETF nebo akcií tak řešit nemusíš.

Prodej akcií nebo ETF

Jiná situace by mohla nastat, pokud bys některé ETF nebo akcii prodala se ziskem nebo pokud by úhrn uvedených příjmů za zdaňovací období překročil 100.000 Kč. Pak by ti mohl vzniknout kapitálový příjem, který je potřeba zdanit. Proč ale píšu že by mohl, a ne že vznikne? On totiž vzniknout nemusí…

Člověk je osvobozen od platby daně z prodeje cenných papírů ve dvou případech:

 • Prodává cenné papíry po více než 3 letech držení a splní tím časový test
 • NEBO v daném zdaňovacím období úhrn uvedených příjmů nepřesahuje limit 100 000 Kč

Časový test a jak na prodej ETF

První případ časového testu je docela jasný, ale ukážu ti ještě na hypotetickém příkladu, jak to funguje s prodejem. U ETF platí pravidlo první dovnitř, první ven. Tedy pokud nakupuješ to samé ETF a po letech se rozhodneš několik kusů ETF prodat, bude se nejdříve prodávat nejstarší ETF.

Zde je příklad:

 • Nakupuješ každý rok 10 ETF po dobu 10 let
 • Máš tedy 100 ETF a rozhodneš se je všechny prodat
 • 70 ETF by bylo osvobozeno od daně
 • U posledních 30 bys musela zaplatit daň 15 %
 • Je tedy lepší prodat jen 70 ETF bez daně
 • Pak následující roky vždy dalších 10, čímž se vyhneš platbě daně díky splnění časového testu u všech ETF

Limit 100 000 Kč

Při prodeji ETF nebo akcií by úhrn uvedených příjmů v daném roce (zdaňovací období leden až prosinec) by neměl přesáhnout 100 000 Kč.

Takže tady pozor, nejedná se jen o zisk, který jsi za dobu držení zrealizovala, ale o celou hodnotu prodaných akcií v daném roce (zdaňovacím období).

Pokud nesplníš ani jednu z výše uvedených podmínek, budeš muset zaplatit 15 % daň z cenných papírů. Do daňového přiznání se uvádí pod § 10. Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.

▶️ Pokud tě zajímají daně pro rok 2020, mrkni se na živé vysílání na Facebooku, kde tuto problematiku rozeberu s daňovou poradkyní.

Jak na jednoduché investování do ETF? Mrkni se na více informací o mém e-booku.

Zahraniční investice a daně z dividend

Jak to funguje, když vlastníš akcie nebo ETF, které ti vyplácejí dividendy? Zatímco české společnosti u českých brokerů je daní automaticky 15 %, pokud jde o akcie zahraničních firem, situace je trochu komplikovanější.

Protože danění zahraničních akcií je téma na samostatný článek a nemám s ním zatím osobní zkušenost, letos se mu věnovat nebudu. Pokud dividendy řešíš, tady jsou alespoň odkazy na další texty, které by ti v tom mohly pomoci.

▶️ Zdanění dividend budeme také řešit v živém vysílání s daňovou poradkyní.

Daně na P2P platformách

Pokud čteš můj blog, asi už víš, že P2P půjčky jsou aktuálně poměrně důležitou součástí mého portfolia. A protože už také někteří z vás investovali na Mintos nebo Bondoře, zaměřím se na tyto dvě platformy, které patří mezi investory k nejoblíbenějším.

Mintos a danění úroků

Úroky z P2P půjček se ve většině případů chovají jako kapitálový příjem. Je tedy potřeba je zdanit. Pozor, nezáleží na tom, jestli si peníze převedeš na svůj osobní účet v bance nebo je dále investuješ – zdanit je musíš tak jako tak. Podívejme se třeba na platformu Mintos.

Protože na Mintos investují lidé z různých zemí, platforma daně neřeší. Převádí na Mintos účet nezdaněné úroky a danění nechává logicky na samotných uživatelích. Jako občan ČR pak musíš zdanit zisky z Mintos 15 %. Jak je zapsat do daňového přiznání se mrkneme dále v článku.

Jak získat daňový report na Mintos?

Nejprve se ale podívej, kolik přesně za minulý rok zdanit. Tady je postup – je to velmi jednoduché.

1. Ve svém účtu klikni vpravo nahoře na své jméno a na My Account

2. V My Account pak překlikni na poslední záložku Tax report
3. Vyber zemi, ve které platíš daně a dobu, za kterou chceš daně podávat (například rok 2019)
4. Klikni na Submit a za několik minut můžeš čekat daňový report v e-mailu

Co pak s ním? Pokud jsi investovala v eurech, je třeba převést částku univerzálním kurzem na koruny a uvést do příslušného řádku daňového přiznání. K tomu se dostaneme v sekci P2P půjčky a daně: Jak na to.

Chtěla bys zjistit, jak začít investovat na Mintos? Přečti si článek včetně návodu, jak na to.

Daně a Bondora Go & Grow

Přestože většina platforem pro P2P má stejné podmínky pro daně jako Mintos – je tedy třeba přiznávat daně z úroků každý rok, existuje výjimka. Je jí program Go & Grow od Bondory.

Bondora se snažila udělat tento program pro investory co nejjednodušší, proto je v jejích podmínkách napsáno, že člověk by měl platit daně jen v případě, že vybere více, než byl jeho základní kapitálový vklad. Pro každý rok si pak musíš spočítat, kolik výdajů je možné uplatnit v jakém roce. Pro přesný výpočet doporučuji spojit se s daňovým poradcem.

Co dalšího v programu Go & Grow danit musíš jsou odměny z bonusového programu za doporučení kamaráda. Zde je zase jednoduchý návod, jak zjistit, jestli a kolik vlastně zdanit na Bondoře.

1. Na svém účtu Go & Grow klikni na menu (tři čáry vpravo nahoře)

2. Klikni na první možnost – Go & Grow tax report (v české verzi správa o fondu v PDF)

3. Dole na stránce ti vyjede možnost zvolit období, pro jaké chceš report získat
4. Specifikuj periodu a vyber, co potřebuješ
5. Klikni na Create the report (vytvořit zprávu) a ten se ti stáhne v PDF

Pokud jsi minulý rok nedoporučila Bondoru a nezískala peníze jako bonus a ani nevybrala z programu Go & Grow více, než kolik jsi do něj vložila, v reportu by měla být nula.

Zajímá tě více program Go & Grow, kde můžeš za standardních podmínek vybrat peníze do druhého dne? Čti moji recenzi o Bondoře.

P2P půjčky a daně: Jak na to?

Teď už ale k tomu hlavnímu: Jak vlastně danit výnosy z P2P, pokud nějaké máš? Výnosy je nutné uvést do tvého daňového přiznání a zdanit 15% daní.

Odborníci nemají úplně jasno, jestli výnosy z P2P danit podle § 8 nebo § 10. Já osobně danila za rok 2019 pod § 8. U každé platformy na to může být nahlíženo jinak, z mého laického pohledu je hlavně důležité zisky, které nejsou vyjmuty z daně (popíšu dále), v daňovém přiznání řádně uvést.

Zisky v cizí měně je třeba převést na české koruny pomocí jednotného kurzu, vydaného pro rok 2020 Českou národní bankou. Jednoduše vynásob eura tímto kurzem a máš částku, která patří do daňového přiznání.

V případě, že jsi zaměstnanec, možná budeš muset kvůli ziskům z investic podat daňové přiznání sama. Existují ale výjimky, kdy daňové přiznání podávat jako zaměstnanec nemusíš – těm se budu stručně věnovat hned v následující sekci Zaměstnanci a daně z investic.

Zaměstnanci a daně z investic

Pokud mají lidé příjmy ze závislé činnosti a tvé jiné příjmy dle § 7 až § 10 nepřesáhnou částku 6000 Kč, nemusejí daňové přiznání kvůli kapitálovým příjmům řešit.

Pozor: Mezi další příjmy může patřit příjem z pronájmu, dividendy a další činnosti. Doporučuji vygooglit si § 7 až § 10 a uvidíš, jestli nemáš náhodou jiné příjmy, kvůli kterým bys už daňové přiznání musela podávat sama i jako zaměstnanec. Pokud si nejsi jistá, poraď se raději s daňovým poradcem.

Pokud jsi jiné příjmy, než z P2P neměla, tady je příklad, kolik zhruba můžeš investovat třeba na Mintos bez nutnosti podávat daňové přiznání:

Investovala jsi na Mintos s úrokem 11 %? Mohla bys investovat třeba 50 000 Kč, z čehož získáš 5500 Kč ročně, a protože je částka pod 6000 Kč, nemusíš teoreticky podávat daňové přiznání. Pozor, je to jen příklad a raději bych se ujistila konzultací u daňového poradce.

Daňové přiznání nemusí být zlým snem

V případě, že jsi při investování nebo jiných činnostech tuto částku přesáhla, případně pokud tvůj úhrn prodejů byl více než 100.000 Kč za rok, daňové přiznání už podávat musíš. Není to zase taková hrůza, jak se zdá, pokud to člověk myslí s investováním vážně, jednou s tím stejně bude muset začít.

Jako zaměstnanec si musíš vyžádat si od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech, které pak budeš potřebovat k vyplnění přiznání.

Pokud si přeci jen nejsi jistá, jak na daňové přiznání a nechceš udělat něco špatně, poraď se klidně s účetní nebo daňovou poradkyní. Můžeš vyzkoušet například  virtuální účetní Katku, která mi dělala dohled nad tímto článkem. Případně rovnou daňovou poradkyni Kristinu, která se za rok 2020 stará i o mé daňové přiznání. Výhodou je, že holkám stačí poslat podklady a ony se o všechno postarají – nemusíš tedy nikam chodit.

Daně z pronájmu

Posledním zatím nedotčeným tématem jsou daně z pronájmu. Pokud vlastníš investiční nemovitost, kterou pronajímáš, musíš zisky z pronájmu uvést do daňového přiznání – příloha č. 2. Daň z pronájmu činí v ČR 15 %, můžeš si u ní ale odečíst výdaje, neplatíš tedy z celé částky.

Jak na výpočet daně z pronájmu?

Pokud nájemce platí zálohy za energie a ty mu děláš pravidelně vyúčtování, počítáš do daně pouze čistý nájem. Pokud bys vyúčtování energií a služeb nedělala, musíš je započítat do daňového přiznání také.

Následně odečti výdaje. Máš dvě možnosti – buďto odečíst paušál 30 %, což je jednodušší možnost, nebo můžeš počítat reálné výdaje, spojené s bytem a pronájmem. K tomu je pak potřeba vést evidenci reálných výdajů a mít všechny podklady k tomu, abys je mohla dokázat.

Příklad s paušálem:

Výnos 42000 Kč – 12 600 Kč (30 %) = 29 400 Kč. Zaplatíš 15 % z této částky, což je 4410 Kč.

Proč odečítat reálné výdaje, když je to tak jednoduché? Protože se to občas může vyplatit. Tady je, co všechno můžeš uvést do výdajů:

Daň z nemovitosti, poplatek realitní kanceláři za pronájem, pojištění nemovitosti, úroky z hypotéky (pokud jsi koupila byt na hypotéku) ale také třeba nové topení, nábytek apod. Zkrátka všechny výdaje, spojené s pronájmem nemovitosti. Pozor, výdaje musejí vzniknout v roce, za který podáváš daňové přiznání. Nezkoušej zapsat nábytek koupený před 3 lety 🙂

Navíc je potřeba počítat s tím, že pokud zvolíš jeden postup (paušál či reálné výdaje), měla by ses ho držet i v následujících letech.

Započítat můžeš také odpisy za nemovitost, pokud jsi vlastníkem nemovitosti.

Co jsou to odpisy? Více najdeš tady:

Pozor, od všech výdajů bys měla mít doklad alespoň 3 roky nazpět. V případě daňové ztráty až 8 let nazpět. Pokud si nejsi čímkoliv jistá, doporučuji poradit se o tvém konkrétním případu s daňovým poradcem, případně můžeš vyzkoušet virtuální účetní Katku, která ti pomůže.

Přehled termínů: Kdy podat daňové přiznání?

Daň z příjmů

 • Pokud si přiznání podáváš sama – do 1.4.2020
 • Pokud ti přiznání zpracovává poradce – do 1.7.2020 (informovat fin. úř. Do konce března)

Nemovitost

 • Daň z nabytí nemovitosti – do 3 měsíců od nákupu nemovitosti
 • Daň z nemovitosti – do konce ledna (po roce, kdy jsi nemovitost koupila)

Daň z nabytí nemovitosti a daň z nemovitosti nejsou součástí běžného daňového přiznání a podávají se zvlášť, proto o nich v článku nepíšu. Je ale třeba na ně při nákupu nemovitosti myslet, proto zmiňuji alespoň jejich termíny.

Důležité odkazy:

V případě, že máš datovou schránku, daňové přiznání podáváš elektronicky. Formulář je poměrně dobře udělaný a když využiješ Průvodce, provede tě procesem a poradí, kam co vyplnit. S trochou googlení navrch si určitě poradíš.

Interaktivní daňové přiznání (když podáváš papírově, všechno ti spočítá):

Interaktivní excel jsem využívala v minulosti, když jsem neměla datovou schránku. Můžeš ho vyplnit a formulář by ti měl vše spočítat dle tvých čísel.

A jsme na konci! Věřím, že ti článek pomohl získat alespoň základní přehled o tom, jak platit daně, když investuješ. Přeji ti úspěšně podané daňové přiznání za rok 2019!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství (ani daňové poradenství) a informace neslouží jako konkrétní investiční ani daňová doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.