fbpx

Jak se daní investice podle daňové poradkyně?

autor: | Úno 19, 2021 | Akciový trh, Investice, P2P | 13 komentáře(ů)

Jak se daní investice? Daně umí investory pěkně potrápit. Abych ti danění trochu usnadnila, do živého vysílání jsem si pozvala daňovou poradkyni Kristinu. Záznam živého vysílání můžeš zhlédnout v tomto článku!  Hlavní body rozhovoru a vysvětlení danění FPT u DEGIRO najdeš rovněž v článku. 

Jak se daní investice? Co se dozvíš ve videu

➤ Úvod a o čem se budeme bavit, pro koho je seminář určen
➤ Kde hledat relevantní informace o daních z investování (07:45)

➤ Jak se daní dividendy z ČR a ze zahraničí (10:45)

  • Zápočet zahraniční daně
  • Smlouva o dvojím zdanění
  • Kam uvést dividendy do daňového přiznání

➤ Zdanění při prodeji cenných papírů (26:20)

  • Jak se počítá
  • Kam ho zapsat
  • Osvobození od příjmu z prodeje CP
  • Platformy DEGIRO a Portu (více pod videem)

➤ Zdanění P2P půjček (43:30)
➤ Zdanění kryptoměn (50:15)
➤ Povinnost podat daňové přiznání (57:15)
Q&A (1:00:40)

Pokud máš k daním jakékoliv dotazy, můžeš se obrátit přímo na Kristinu.

Aktualizace 4.10.2021: V průběhu roku 2021 začalo DEGIRO nabízet hotovostní účet v eurech u partnerské banky flatexDEGIRO. Umožňuje tak uživatelům z ČR přejít na hotovostní účet, na kterém již nebudou muset řešit daňové přiznání jen kvůli prodejům z Fondů peněžního trhu. Pozor, za rok 2021 stále povinnost podat daňové přiznání kvůli FPT mohla vzniknout. Pokud si nejsi jistá, poraď se s daňovým poradcem.

Fond peněžního trhu na DEGIRO

Jak už jsme naznačily ve videu (33:45) tak DEGIRO momentálně nemůže držet hotovost klientů. DEGIRO sice už patří pod bankovní společnost Flatex Bank AG a vlastní tedy německou bankovní licenci, ale v České republice zatím nenabízí bankovní účty, což by se do budoucna snad mělo změnit, ale nevíme zatím kdy.

PS: Investuj s rozumem. Investování zahrnuje rizika ztrát.

Proto převádí peníze klientů do takzvaných fondů peněžního trhu (FPT), které fungují jako klasické podílové fondy a jejich prodej je potřeba počítat do limitu 100.000 Kč hodnotového testu (31:05).

Co to znamená pro investora?

Pokud by sis poslala na DEGIRO peníze, ty se ti následně převedou do fondů peněžního trhu. V momentě, kdy je pak zainvestuješ např. do ETF nebo do akcií, prodají se z FPT a nakoupí se za ně tvé vybrané produkty.

Tím uskutečníš prodej, který se počítá do hodnotového testu 100.000 Kč. Takže v případě, že by sis na DEGIRO poslala za rok více než 100.000 Kč a nakoupila za ně investiční produkty, je potřeba myslet na to, že při překročení prodejů 100.000 Kč ročně je potřeba podat daňové přiznání (i když daň, pokud neprodáváš nic jiného než FPT, se bude blížit nule).

Pro investora, který investuje dlouhodobě, to nemusí být velký problém, protože může po 3 letech prodávat akcie nebo ETF osvobozené díky časovému testu. Pro tradery a lidi, kteří prodávají akcie častěji, asi nebude DEGIRO vhodným brokerem, protože limit 100.000 Kč je přesažen kvůli FPT dříve.

Jak zjistíš, jestli jsi limit překročila?

U DEGIRO je zase na rozdíl od řady jiných brokerů ta výhoda, že poskytuje roční výkaz, který je velmi přehledný a všechny potřebné informace k daňovému přiznání v něm najdeš. Hledej ho ve svém účtu podle následujícího obrázku.

Na tomto místě najdeš v DEGIRO účtu roční výkaz za minulý rok. DEGIRO ho dodává postupně na začátku roku, mně se tam objevil na konci ledna.

Ve výkazu uvidíš, jaké byly tvé příjmy z prodeje podílů FPT i z dalších prodejů, všechny tyto prodeje se počítají do limitu 100.000 Kč.

V případě, že přesáhneš 100.000 Kč, jako vidíš na obrázku, je potřeba uvést tyto příjmy do daňového přiznání.

Protože od příjmů odečítáš výdaje a fondy peněžního trhu obvykle nemají příliš velkou fluktuaci ani úroky, základ daně z prodejů z FPT bude minimální.

Nějaký menší zisk z prodeje FPT vzniknout může, jak vidíš na obrázku.

Tak, to bychom měli k DEGIRO a tomu, kde najdeš své podklady k daňovému přiznání. Věřím, že vše ostatní se nám podařilo objasnit ve videu a že v letošním roce daňové přiznání bez problémů zvládneš!

Pokud bys měla jakékoliv nejasnosti a chtěla je vyřešit přímo s daňovou poradkyní, neváhej kontaktovat Kristinu, která ti ráda pomůže.

 Web: https://www.krcmarova-dane.cz/

E-mail: info@krcmarova-dane.cz

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.