Jak se daní investice podle daňové poradkyně?

Čas čtení: 3 min.

Jak se daní investice? Daně umí investory pěkně potrápit. Abych ti danění trochu usnadnila, do živého vysílání jsem si pozvala daňovou poradkyni Kristinu. Záznam živého vysílání můžeš zhlédnout v tomto článku!  Hlavní body rozhovoru a vysvětlení danění FPT u DEGIRO najdeš rovněž v článku. 

Jak se daní investice? Co se dozvíš ve videu

➤ Úvod a o čem se budeme bavit, pro koho je seminář určen
➤ Kde hledat relevantní informace o daních z investování (07:45)

➤ Jak se daní dividendy z ČR a ze zahraničí (10:45)

 • Zápočet zahraniční daně
 • Smlouva o dvojím zdanění
 • Kam uvést dividendy do daňového přiznání

➤ Zdanění při prodeji cenných papírů (26:20)

 • Jak se počítá
 • Kam ho zapsat
 • Osvobození od příjmu z prodeje CP
 • Platformy DEGIRO a Portu (více pod videem)

➤ Zdanění P2P půjček (43:30)
➤ Zdanění kryptoměn (50:15)
➤ Povinnost podat daňové přiznání (57:15)
Q&A (1:00:40)

Pokud máš k daním jakékoliv dotazy, můžeš se obrátit přímo na Kristinu.

Chceš vidět více videí, od rozhovorů s odborníky až po různé návody, jak investovat? Sleduj Investování pro holky také na YouTube!

Aktualizace 4.10.2021: V průběhu roku 2021 začalo DEGIRO nabízet hotovostní účet v eurech u partnerské banky flatexDEGIRO. Umožňuje tak uživatelům z ČR přejít na hotovostní účet, na kterém již nebudou muset řešit daňové přiznání jen kvůli prodejům z Fondů peněžního trhu. Pozor, za rok 2021 stále povinnost podat daňové přiznání kvůli FPT mohla vzniknout. Pokud si nejsi jistá, poraď se s daňovým poradcem.

Fond peněžního trhu na DEGIRO

Jak už jsme naznačily ve videu (33:45) tak DEGIRO momentálně nemůže držet hotovost klientů. DEGIRO sice už patří pod bankovní společnost Flatex Bank AG a vlastní tedy německou bankovní licenci, ale v České republice zatím nenabízí bankovní účty, což by se do budoucna snad mělo změnit, ale nevíme zatím kdy.

PS: Investuj s rozumem. Investování zahrnuje rizika ztrát.

Proto převádí peníze klientů do takzvaných fondů peněžního trhu (FPT), které fungují jako klasické podílové fondy a jejich prodej je potřeba počítat do limitu 100.000 Kč hodnotového testu (31:05).

Co to znamená pro investora?

Pokud by sis poslala na DEGIRO peníze, ty se ti následně převedou do fondů peněžního trhu. V momentě, kdy je pak zainvestuješ např. do ETF nebo do akcií, prodají se z FPT a nakoupí se za ně tvé vybrané produkty.

Tím uskutečníš prodej, který se počítá do hodnotového testu 100.000 Kč. Takže v případě, že by sis na DEGIRO poslala za rok více než 100.000 Kč a nakoupila za ně investiční produkty, je potřeba myslet na to, že při překročení prodejů 100.000 Kč ročně je potřeba podat daňové přiznání (i když daň, pokud neprodáváš nic jiného než FPT, se bude blížit nule).

Pro investora, který investuje dlouhodobě, to nemusí být velký problém, protože může po 3 letech prodávat akcie nebo ETF osvobozené díky časovému testu. Pro tradery a lidi, kteří prodávají akcie častěji, asi nebude DEGIRO vhodným brokerem, protože limit 100.000 Kč je přesažen kvůli FPT dříve.

Jak zjistíš, jestli jsi limit překročila?

U DEGIRO je zase na rozdíl od řady jiných brokerů ta výhoda, že poskytuje roční výkaz, který je velmi přehledný a všechny potřebné informace k daňovému přiznání v něm najdeš. Hledej ho ve svém účtu podle následujícího obrázku.

Na tomto místě najdeš v DEGIRO účtu roční výkaz za minulý rok. DEGIRO ho dodává postupně na začátku roku, mně se tam objevil na konci ledna.

Ve výkazu uvidíš, jaké byly tvé příjmy z prodeje podílů FPT i z dalších prodejů, všechny tyto prodeje se počítají do limitu 100.000 Kč.

V případě, že přesáhneš 100.000 Kč, jako vidíš na obrázku, je potřeba uvést tyto příjmy do daňového přiznání.

Protože od příjmů odečítáš výdaje a fondy peněžního trhu obvykle nemají příliš velkou fluktuaci ani úroky, základ daně z prodejů z FPT bude minimální.

Nějaký menší zisk z prodeje FPT vzniknout může, jak vidíš na obrázku.

Tak, to bychom měli k DEGIRO a tomu, kde najdeš své podklady k daňovému přiznání. Věřím, že vše ostatní se nám podařilo objasnit ve videu a že v letošním roce daňové přiznání bez problémů zvládneš!

Pokud bys měla jakékoliv nejasnosti a chtěla je vyřešit přímo s daňovou poradkyní, neváhej kontaktovat Kristinu, která ti ráda pomůže.

 Web: https://www.krcmarova-dane.cz/

E-mail: info@krcmarova-dane.cz

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

41 komentářů u „Jak se daní investice podle daňové poradkyně?“

 1. „Pro tradery a lidi, kteří prodávají akcie častěji, asi nebude DEGIRO vhodným brokerem, protože limit 100.000 Kč je přesažen kvůli FPT dříve.“

  Větě nerozumím. Lidé, kteří prodávají akcie dříve než po třech letech přece musí podat daňové přiznání automaticky, protože nedodrží časový test. Tím pádem pro ně nějaký limit nehraje žádnou roli, protože na jejich povinnosti podat daňové přiznání nic nezmění.

  Odpovědět
  • Zdravím Františku,

   to je pravda, přiznání musejí podávat tak jako tak. Ale v takovém případě už to není jen o tom, jestli podávat přiznání, ale o tom, že pak budou muset ze zisků při prodejích nad 100 000 Kč zaplatit daň.

   Jde o to, že pokud člověk má nad 100 000 Kč/rok jen prodeje z FPT, tak nemá patrně žádné, nebo jen minimální zisky. Protože se odečte zisk od nákladů a podají sice přiznání, ale daň bude nízká nebo nulová.

   Na druhou stranu pokud člověk prodává nějaké další investiční produkty se ziskem a přesáhne těch 100 000 Kč, třeba právé i kvůli prodejům z FPT, tak už ty své zisky z té další investice pak musí zdanit.

   Když by člověk obchodoval u jiného brokera, kde nemá prodeje z FPT, takže má mnohem větší prostor pro prodeje do limitu 100 000 Kč, protože nemá žádné prodeje z FPT, které by se mu do limitu počítaly. Snad je to srozumitelné 🙂

   Pěkný den
   Eva

   Odpovědět
   • Kdo chce investovat větší obnosy, tak se i pro Čechy dá už od začátku zbavit FPT a přes technickou podporu hned požádat o Cash account u Flatex (vyzkoušeno včera). Jinak to nabízejí postupně klientům i sami, asi na základě toho, když zaznamenají, že klient dělá větší transakce.

    Odpovědět
  • Věta je dostatečně srozumitelná. Naopak vámi uvedené souvětí může některé návštěvníky těchto stránek uvést v omyl – stejně jako nyní mě. Lidé, kteří prodávají akcie dříve, než po třech letech a nepřesáhnou-li limit 100 000 Kč, tak nemusí podávat daňové přiznání (nemusejí tuto částku do něj uvádět).

   Odpovědět
 2. Dobrý Den,

  Jsem občanem, můj manžel má na území ČR přechodný pobyt. Našim jediným přijmem je prodej zahrnaničních investic, ETF. Část investice je již zdaněná při prodeji, druhá část se dle zákonu přislušného státu nedaní, nebot vložené peníze již byly jednou zdaněny srážkou ze mzdy.

  Zajímalo by mne zda:

  1, Musím vůbec podat danové přiznání když jsem splnila časový test 3 let, at už je příjem kakýkoliv ?

  2. Jako manžele bez příjmů, pouze kapitalový zisk, uvadím do danového přiznaní osobní odpočet za mne a mého muže?

  Děkuji,
  Radka

  Odpovědět
  • Dobrý de Radko,

   děkuji za dotaz. Bohužel ho nejsem ale schopná zodpovědět, je to už hodně individuální a konkrétní dotaz, já nejsem daňový poradce. Doporučovala bych každopádně obrátit se na daňového poradce, který vám s tím poradí ve vaší konkrétní situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem.

   Přeji pěkný den
   Eva

   Odpovědět
   • Ok, děkuji za odpověd. Snad jedna posledni otázka. Když hovoříme od peněžním limitu 100 000,-. pro příjem, dvojnásobí se tako částka, pokud podáváme danové přiznání společně?

    Děkuji za odpověd.
    Radka

    Odpovědět
    • To nevím co znamená, že podáváte daňové přiznání společně. Daňové přiznání se dá podat pouze za jednotlivce, nebo ne? Možná se pletu, už to opravdu není můj obor 🙂 Těch výjimek může být v daních spousta, takže na to si netroufám a nechci poradit špatně. Proto bych raději odkázala na poradce.

     Odpovědět
  • Pokud částka osvobozeného příjmu přesáhne za rok výši 5 milionů, je třeba FÚ zaslat Oznámení o osvobozených příjmech podle § 38v zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů. Je na to zvláštní formulář. DP není nutné kvůli tomuto vůbec podávat.

   Odpovědět
 3. Dobrý den,
  jsem plnoletý student. V případě, že obdržím dividendy ze zahraničí ve výši nižší než 6 000 Kč nemám další „ostatní příjmy“. V takovém případě daňové přiznání podávat nemusím?

  Odpovědět
  • Dobrý den Jane, díky za dotaz. Mám za to, že by to tak mělo být, při příjmu do 6 000 Kč z dividend je není třeba uvádět, tuším, že v případě studenta to bude platít také. Ale nejsem daňový poradce, proto pokud chcete mít jistotu, není od věci si to u nějakého raději ještě ověřit 🙂

   Odpovědět
 4. Ahoj Evi, jakou bys prosim doporucila platformu pro nakupo ceskych akcii? XTB a DEGIRO jakozto celkem oblibene platformy dani ceske akcie 35 %, coz neni uplne fajn. Mas zkusenosti s Patriou? Dekuji

  Odpovědět
  • Ahoj Pavli, já české akcie nekupuji, takže sama to ozkoušené nemám, ale hodně lidí na české akcie doporučuje FIO ebrokera. Sice je zastaralý (to mohu potvrdit 😀 ) ale prý je to u něj nejvýhodnější. S Patriou zkušenost nemám, tuším, že je o něco dražší, ale taky by měla fungovat 🙂 Zkusila bych si srovnat asi Patrii a FIO jak to tam vypadá s poplatky a podle toho se rozhodla.

   Odpovědět
   • Dekuji, koukala jsem ze oba maji demo ucty, tam to na nich asi vyzkousim. Tahle „vychytavka“ u brokeru je super pro nas zacinajici, jak si neco osahat 🙂

    Odpovědět
 5. Dobrý den, měl bych dotaz ohledně danění dividend. Využívám brokera degiro a trading212 tam je to ponížené 15%daní formulář w-8BEN tak součet zapíši do řádku 38 a pak do přílohy 3 zapíši USD akcie hrubá+daň, etf pouze do řádku 38 z důvodu že daň je 0 a pak do přílohy 3 jen USD dividendy. A jak to mám udělat u brokera XTB který za rok 2021 neměl w-8BEN takže danil 30%.Zapsat to do součtu řádků 38 a dále již nic nevyplňovat nebo musím to zapsat také do přílohy 3 ?Daně jsem přepočítal na czk podle kurzu GFŘ.Předem děkuji za nějakou radu.

  Odpovědět
  • Dobrý den,

   já si myslím, že pokud nechcete platit ještě dodatečných 15 % daň v ČR, tak byste to do přílohy 3 zapsat právě měl. Aby to po vás nechtěl ještě český úřad zaplatit jednou. K tomu právě slouží to zamezení dvojího zdanění řekla bych. Ale nejsem si tím 100% jistá, raději bych se obrátila s dotazem přímo na daňového poradce.

   Pěkný den, Eva

   Odpovědět
 6. Dobrý den, dnes jsem si s nadšení založila účet u Degiro podle Vašeho ebooku, a odeslala jsem tam částku vyšší než 100 000 CZK. Právě teď jsem se dostala ke čtení tohoto článku o daních a velmi jsem se zalekla. Chtěla bych za tuto částku vyšší než 100 000 CZK nakoupit ETF u DEGIRA jednorázově a nechat je tam ležet, aniž bych musela řešit nějaké zdanění nad 100000. Můžete mi prosím poradit, zda je lepší a je možno bez poplatku zaslat opět částku přesahující 100 000 zpět na svůj český účet. Nebo pokud investuji tuto vyšší částku do nákupu ETF v Degiru budu muset podávat daňové přiznání příští rok? Chtěla jsem opravdu jen dlouhodobě uložit finance.
  Děkuji.

  Odpovědět
  • Dobrý den Zdeňko,

   DEGIRO již FPT zrušilo v průběhu loňského roku, věřím, že u vašeho účtu již peníze přes FPT nepůjdou, tedy už tuto povinnost nemusíte řešit.

   Pokud chcete mít jistotu, mrkněte se na DEGIRO do sekce „Aktivity“ a „Přehled účtu“. Pokud se vám tam v transakcích nezobrazují žádné transakce, které by se nazývaly „konverze peněžního fondu“ nebo „EUR Cash Fund FundShare“ tak se vám již peníze do fondů peněžního fondu neposílají. DEGIRO to mělo historicky, ale v průběhu minulého roku přecházeli na klasické účty v eurech, kde potřeba řešit prodeje FPT odpadá.

   Já už mám Fondy peněžního trhu u obou svých účtů na DEGIRO od října loňského roku zrušené 🙂

   Pěkný den, Eva

   Odpovědět
   • Děkuji za moc odpověď, právě jsem překontrovala transakce a po připsání častky je tam jen v transakcích “ FX vyúčtování konverze měny“, což by tedy mělo být v pořádku a znamená to jen převod na EUR.

    Odpovědět
   • Evi, můžu poprosit o info ohledně založení druhého účtu u Degiro? Chci na tom druhém účtu držet odděleně nějaké akcie a využít u nich časový test. Na tom stávajícím účtu obchoduji intradenně. Jestli normálně přes formulář jako nový účet, nebo jde nějaký podúčet? A akcie z prvního musím normálně prodat, peníze si zaslat na můj BÚ a poslat na nový Degiro a tam opět nakoupit? Nebo to jde převedením části portfolia z jednoho účtu Degiro na druhý? Děkuji Iva

    Odpovědět
    • Ještě upřesním, že mi jde o akcie se stejným ISIN. Část chci držet jako investici 3 roky a s částí obchoduji intradenně. Proto u nich musím uplatňovat metodu FIFA a tak chci tu část jako investici přesunout na samostatný účet. Díky

     Odpovědět
    • Dobrý den Ivo,

     normálně si založíte nový účet tak, jako jste zakládala ten původní. Podúčet na DEGIRO nejde. Následně pokud chcete přesunout akcie, tak je asi nejlepší prodat a znovu nakoupit, dá se udělat i převod, ale tam se platí poplatek za každou pozici 10 EUR, takže se většinou vyplatí spíše ten prodej a znovu nákup jak jste to popisovala výše 🙂

     Eva

     Odpovědět
 7. Děkuji za odpověď, právě jsem vše překontrolovala.A po připsání částky je v transakcích pouze“ FX vyúčtování konverze měny“, tedy by mělo být v vše pořadku.

  Odpovědět
 8. Dobrý den, loni jsem se pustil do investování a nakoupil jsem i pár distribučních ETF. Na účet u brokera mi přišly dividendy, ale jedná se o velmi malé částky, řádově desetikoruny. A teď přemýšlím jestli to musím řešit v danovém přiznání. Dočetl jsem se k tomu totiž poněkud protichůdné informace. Někde píšou že dividendy do 6000 Kč se vůbec řešit nemusí, ale jinde zase psali že těch 6000 znamená jen to, že nemusím podávat daňové přiznání. A že když DP podávám (můj případ – mám příjmy z pronájmu), tak tam musí být uvedeny i tyto malé čátky?

  Odpovědět
  • Dobrý den,

   z mého pohledu je to tak, že pokud už daňové přiznání podáváte, musíte tam uvést také dividendy (i když jsou nízké). Překročil jste totiž příjem mimo zaměstnavatele 6000 Kč kvůli nájmu, proto musíte podat daňové přiznání sám a uvést tam také dividendy. Toto je jak to chápu já, zkonzultovala bych to ještě raději s poradcem.

   Pěkný den, Eva

   Odpovědět
 9. Skvělý webinář! Moc děkuji, s jeho pomocí jsem zvládl vyřešit většinu otázek, které jsem měl k letošnímu DP. Nicméně když jste mluvili o P2P platformách, tak byli zmíněny některé zahraniční. Zdanění příjmu z domácích platforem (např. upvest, finGOOD, investown) funguje stejně? Děkuji.

  Odpovědět
  • Ahoj Petře,

   tak to jsem ráda, že webinář pomohl 🙂

   Co se týče platforem jako je Upvest nebo Fingood či Investown, tak bohužel vůbec netuším, jak je to tam udělané s daněním, protože každá ta P2P platforma to může mít udělané trochu jinak a já ani jednu z nich nepoužívám. Raději bych se zkusila doptat přímo daňového poradce, ideálně někoho, kdo má s daněním investic zkušenosti a dokáže k tomuto poskytnout relevantní konzultaci.

   Pěkný den, Eva

   Odpovědět
 10. Zdravím,
  chci se zeptat, mám u Degira od min. roku i ten jejich Flatex účet vedený v Německu, kde mi ve výroční zprávě Flatex píší, že musím informovat daňové úřady o mém flatexovém hotovostním účtu do daňového přiznání.

  To nechápu, musím do daňového přiznání někde psát nějaké údaje o hotovostním účtu Flatex? A kde a co vůbec?
  Děkuji moc za pomoc

  Odpovědět
  • Dobrý den Jirko,

   myslím si, že je to jen kvůli tomu, aby se DEGIRO nějak krylo, jako že zkrátka pro jistotu to tam píšou. Ptala jsem se i poradkyně a napsala mi, že neví, proč by něco takového měli chtít.

   Pěkný den
   Eva

   Odpovědět
 11. Dobrý den,
  koukám (snad opravdu naposledy) na FPT u Degiro, kde mám ztrátu.
  Mohu ji odečíst od zisku z prodeje akcií na eToro?
  Děkuji
  Michala

  Odpovědět
  • Dobrý den Míšo,

   předpokládala bych, že ano, ale 100% jistá si tím bohužel nejsem. Raději bych se zkusila případně zeptat nějakého daňového poradce, pokud je ta ztráta taková, že to za to stojí. Také doufám, že to bude naposledy, kdy to musíme řešit..

   Pěkný den, Eva

   Odpovědět
 12. Dobrý den,
  u akcií, když odesílám daňové přiznání, je potřeba přiložit nějaký další ‚dokument s potvrzením o příjmech v zahraničí podle jednotlivých zemí‘, nebo nějaký jiný ‚výkaz‘ od brokera? Nebo je potřeba nějak jinak uvést příjmy z akcií podle jednotlivých zemí, ať už v DP nebo v externí příloze?
  Pokud ano, prosím stručně o co se vlastně jedná. Aktuálně v tom mám nedostatek.
  Předem děkuji.

  Odpovědět
  • Dobrý den Matouši,

   doporučuji mrknout se na to video, je to tam popsáno. Pro danění dividend po minutě 11 a prodej cenných papírů po minutě 26. Jako výkaz by měl stačit výkaz od brokera.

   Pěkný den
   Eva

   Odpovědět
 13. Zdravím Vás,

  rád bych měl dotaz ohledně prodeje akcií na DEGIRO.

  Pouze jsem zde prodal pár akcií v řádové hodnotě tisících korun. Pokud tedy nepřesáhnu vklady/výběry do 100 000 korun, nemusím řešit žádné dokumenty.

  Děkuji a hezký den,
  Tadeáš

  Odpovědět
  • Dobrý den Tadeáši,

   jde vždycky o prodeje, ne o vklady/výběry. Takže je potřeba si sledovat to pravidlo 100 000 Kč za rok, pokud přesáhnete prodej (pozor, ne zisk) 100 000 Kč za rok, tak tam může vzniknout ta daňová povinnost (ještě se kontroluje to období 3 let). Pokud jste prodával jen za pár tisíc a nemáte ještě někde jinde prodeje /třeba u jiného brokera), tak by to mělo být ok. Ale vždycky doporučuji mrknout se na výpis DEGIRO, který přijde někdy v únoru, a tam uvidíte přesně, jak vysoké byly vaše prodeje a jestli jste překročil částku 100 000 Kč nebo ne.

   Mějte se
   Eva

   Odpovědět
 14. Dobry den,

  vztahuje se casovy test i na akcie, ktere byly zakoupeny pres banku, ktera byla mezitim sloucena s jinym subjektem? Jedna se konkretne o Equa Bank, ktera byla odkoupena RB a akciove portfolio prevzala. Pocita se casovy test od nakupu akcii nebo od data prevzeti novu bankou?

  Dekuji za odpoved

  Odpovědět
  • Dobrý den Matěji,

   časový test se bude počítat od data nákupu akcií, sloučení dvou bank by na vaše vlastnictví nemělo mít žádný vliv 🙂

   Pěkný den
   Eva

   Odpovědět
 15. Dobrý den,

  jaká je definice investičních tokenů (ITO) a virtuálních aktiv (VA)? Spadá do této kategorie i investice do ETP s kryptoměnami přes brokera, kdy není krypto kupováno napřímo? Vztahuje se na tyto aktiva časový test?

  Děkuji za radu

  Odpovědět
  • Dobrý den Ondřeji, to je specifický dotaz, který jsem daňově nikdy neřešila, tudíž neznám odpověď. Doporučuji se obrátit přímo na daňového poradce. Pžeji pěkný den, Eva

   Odpovědět

Napsat komentář