fbpx

Jak vypadá mé investiční portfolio na konci roku 2020?

autor: | Pro 8, 2020 | Akciový trh, Investice, Osobní finance, P2P, Reality | 18 komentáře(ů)

Investiční portfolio se může měnit v závislosti na situaci, která panuje na trzích. Jak se proměnilo mé investiční portfolio od konce roku 2019? V jakých oblastech jsem investovala více, a kde jsem naopak ubrala?  Tady jsou reálná data z mého současného portfolia!

V článku budu srovnávat hodnoty s mým portfoliem z konce loňského roku. Pokud tě zajímá, jak vypadalo, najdeš ho v tomto příspěvku.

V článku najdeš 5 různých investičních oblastí:
  • Běžný a spořicí účet (finanční bezpečnostní složka)
  • ETF a akcie (akciový trh, rostoucí a dividendová složka)
  • Investiční byt (reality, pravidelný cashflow)
  • Mintos a Bondora (P2P, pravidelný cashflow, alternativní investice)
  • Bitcoin (spekulace na růst ceny, alternativní investice)

1. Investiční portfolio: běžný a spořicí účet

Na běžném a spořicím účtu, tedy v konzervativní bezpečnější části, mám dohromady 30 % svého portfolia. Je to přibližně stejná hodnota, jakou jsem měla na konci minulého roku (bylo to 31 %).

I když jsem původně plánovala toto procento snížit a převést část financí do akciového trhu, nakonec jsem se rozhodla nechat si raději hotovost navíc.

Vytvořila jsem si druhý spořicí účet, na kterém mám extra peníze na investování pro případ, že by trhy poklesly. Protože když trhy poklesnou, jako se tomu stalo například v březnu roku 2020, investoři získávají možnost nakoupit levněji a zvýšit tím své zisky, až trhy zase porostou.

A já chci mít hotovost na to, abych toho mohla využít a vylepšit tak své investiční portfolio a jeho průměrné roční zisky.


Moje investiční portfolio z konce roku 2020 v procentech. 

2. ETF a akcie: Investice na akciovém trhu

Když přijde na akciový trh, v loňském roce jsem investovala pouze do indexových ETF, a to jen 6 % svého portfolia. V průběhu tohoto roku jsem investice na akciových trzích navýšila, nyní tam mám 28 % svého portfolia.

Využila jsem při nákupu dvě strategie:

  • Za prvé, nakupovala jsem pravidelně podle předem daného plánu.
  • Za druhé, když v březnu trhy poklesly, podařilo se mi nakoupit akcie i ETF za levnější ceny. Což díky následnému růstu zvýšilo mé procentuální zapojení na akciovém trhu.

Proč se vyplatí nakupovat ETF v poklesech? I o tom jsem napsala ve svém e-booku Jak začít investovat: Praktický návod pro holky.

Jak vidíš na grafu, kromě indexových ETF mám nyní v portfoliu také akcie. Procentuálně je jich méně, protože diverzifikace u konkrétních akcií je o hodně menší než u ETF, ve kterých nakupuji stovky různých firem. I tak mě ale lákalo vyzkoušet i akcie konkrétních společností.

Jedním z důvodů je i to, že nakupuji akumulační ETF, tedy takové, které mi nevyplácejí dividendy. Akcie jsem naopak nakoupila od společností, které dividendy vyplácejí. Tím postupně buduji pravidelný příjem z akciových trhů.

Pokud tě zajímá, jak fungují dividendové akcie a ETF, o jejich plusech a mínusech jsem se rozepsala v tomto článku.

3. Investiční byt: Nájem i růst na hodnotě

Procentuální hodnota toho, kolik mám zainvestováno v investičním bytu, je o něco nižší než v loňském roce. Oproti 29 % vloni mám letos v investici do bytu (počítám bez hypotéky, tedy jen splacenou část) 27 % svého portfolia.

Neznamená to snad, že bych hypotéku přestala platit 😊 I když jsem v průběhu roku splácela, ostatní investice narůstaly více. Proto se procento v nemovitosti mírně snížilo oproti zbytku portfolia.

S investičním bytem jsem velmi spokojená! Mám štěstí na spolehlivou nájemkyni a pravidelný příjem na účet je příjemný. Navíc, byty v okolí podle inzerce mírně rostly na hodnotě, což jsem v grafu nezapočítala, ale je to fajn.

Chceš vědět více o investování do nemovitostí? V průběhu roku jsem měla živé vysílání na Facebooku se specialistou na hypotéky Tomášem Rusňákem. Spolu s článkem ho můžeš zhlédnout zde.

4. P2P půjčky na Mintos a Bondoře

Zatímco v dalších sekcích svého portfolia jsem investice navyšovala, u P2P tomu bylo naopak. Jak jsem už psala v předchozích článcích o P2P, tento sektor je oproti akciovému trhu mnohem mladší a nikdo přesně neví, jak se vypořádá s případnou krizí. S koronavirovou pandemií jsem proto snížila podíl P2P z původních 30 % na současných 9 %.

Situaci u P2P půjček Mintos a Bondora průběžně sleduji, a na rozdíl od řady naštvaných investorů mi nepřipadá, že by se se situací vypořádávali až tak špatně. Ale asi mám štěstí na to, že jen minimum mých financí je v procesu vymáhání. Proto jsem v této oblasti teď opatrnější a s investicemi vyčkávám.

5. Bitcoin: Návrat do roku 2017?

Bitcoin se v poslední době skloňuje všude kolem. Euforie v listopadu, kdy Bitcoin dosahoval téměř 20 tisíc dolarů, se pomalu začala přibližovat tomu, co jsme viděli na konci roku 2017. A vysoká cena Bitcoinu navýšila i jeho procento v mém portfoliu. Z loňských 4 % vyskočil na 6 %.

Do Bitcoinu jsem v průběhu roku neinvestovala, ani z něj peníze nevybírala. Jeho vysoká volatilita mi u těchto pár procent investičního portfolia těžkou hlavu nedělá a hádky zastánců a odpůrců Bitcoinu na internetu sleduji bez velkých emocí. On si Bitcoin stejně zase nakonec udělá, co uzná za vhodné 😊

Tak to, jak se ti líbí moje portfolio z konce roku 2020? A jak vypadá to tvoje? Sdílej ho s námi v komentáři pod článkem!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.