Kolik můžeš vydělat díky složenému úročení?

Čas čtení: 2 min.

Zajímá tě, na kolik si vlastně můžeš díky investování přijít? Představím ti zázrak jménem složené úročení, který se může postarat o skvělou výnosnost tvojí investice. Co to vlastně je a jak to funguje? Jak velký je rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením?  Ukážu ti konkrétní příklady.

Banky dávají na spořicích účtech úrok v dlouhodobém průměru kolem 2 % ročně. To nepokryje ani inflaci, tedy zdražování věcí kolem tebe. Pokud chceš nechat své peníze růst, je potřeba přemýšlet o různých investičních možnostech.

Například při investování do indexových ETF si můžeš přijít třeba na 7–8 % ročně. O tom ale v jiných článcích. Dnes se chci věnovat tomu, co ti takový 7-8% zisk vlastně může reálně přinést.

Reinvestování peněz a jak ti může vydělat

Investiční výnosy může značně zatraktivnit takzvané složené úročení. Jedná se o jev, který nastává při znovuinvestování již vydělaných úroků. Abys složeného úročení dosáhla, je potřeba investovat konzistentně a nějakou dobu na svoje zisky z investic nesahat. Myslíš, že to zvládneš? Rozhodně to stojí za to! Mrkni se, kolik ti mohou tvoje peníze vydělat.

O tom, jak funguje složené úročení, jsem napsala také v tomto článku pro Žij úspěšně.

Složené úročení a investice 10 000 Kč

Složené úročení možná zní jako komplikovaný pojem, nemusí být ale až tak složité. V reálu to jednoduše znamená, že když vyděláš nějaké peníze na úrocích, místo toho, abys je vybrala, přidáš je ke své investici. Tím získáš další rok úroky nejen z počáteční investice, ale také z již vydělaných peněz. V průběhu let pak toto reinvestování několikanásobně zvýší tvůj výdělek.

Ukažme si to na jednoduchém příkladu, Řekněme třeba, že investuješ 10 000 Kč s 10% úrokem (ukážeme si to na 10 % pro zjednodušení). Na konci 1. roku budeš mít 11 000 Kč. Další rok už budeš mít na účtu 12 100 Kč. A tak to půjde dále. Na začátku to nevypadá jako moc velký rozdíl. Zázrak nastává až po letech…

Základní investice10 000 Kč
Rok 111 000 Kč
Rok 212 100 Kč
Rok 313 310 Kč
Rok 414 641 Kč
Rok 516 105 Kč
Rok 617 715 Kč
Rok 719 487 Kč
Rok 821 435 Kč
Rok 923 579 Kč
Rok 1025 937 Kč
Rok 1128 531 Kč
Rok 1231 384 Kč
Rok 1334 522 Kč
Rok 1437 974 Kč
Rok 1541 772 Kč
Rok 1645 949 Kč
Rok 1750 544 Kč
Rok 1855 599 Kč
Rok 1961 159 Kč
Rok 2067 275 Kč
Rok 2174 002 Kč
Rok 2281 402 Kč
Rok 2389 543 Kč
Rok 2498 497 Kč
Rok 25108 347 Kč
Rok 26119 181 Kč
Rok 27131 099 Kč
Rok 28144 210 Kč
Rok 29158 631 Kč
Rok 30174 494 Kč

Za 30 let tak z původních 10 000 Kč vzniklo díky složenému úročení celých 174 494 Kč bez jakékoliv další investice. A to především díky reinvestování úroků! Když peníze necháš, aby rostly, postarají se o sebe samy.

Co když úroky každý rok vybereš?

Jaký je rozdíl mezi složeným a jednoduchým úročením? Představ si nyní, že bys vydělané peníze každý rok vybrala. Každý rok tedy vezmeš 1000 Kč a na účtu se bude opět hodnotit pouze 10 000 Kč.

Není příliš složité si spočítat, že bys za 30 let měla prostých 40 000 Kč. Rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročeným ve výdělku by tak činil celých 134 494 Kč, a to už je něco!

Spočítej si to sama: Kalkulačka složeného úročení

10 % výnos je tady uveden jako příklad. Ty si můžeš spočítat výnos složeného úročení s jakýmkoliv procentem, které ti právě vynáší tvoje investice (například 7 nebo 8 % na akciovém trhu).

Složené úročení ti pomůže spočítat moje kalkulačka, kterou jsem připravila na svém webu. Tak mrkni!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

8 komentářů u „Kolik můžeš vydělat díky složenému úročení?“

 1. Mila Evo,
  Dekuji za informace! Mne se stalo, ze podilove fondy mi po letech ukoncili (vyplatili, vynos byl hezky). To znamena, ze dal mi nevydelavali a musela jsem zacit od znova. Mam se vyhybat temto limitovanym investicim a hledat pouze ti „casovo neomezene“? Dekuji. Clanek zas uzasny, jdu ho poslat dal 🙂 Viera

  Odpovědět
  • Dobrý den Viero,

   moc děkuji za komentář a za dotaz! 🙂

   Dobré je si vždycky dopředu říct, jaký máte s těmi penězi plán – hlavně za jak dlouho je budete potřebovat. Pokud jsou to peníze, které budete chtít na něco použít třeba za 5 let, můžete je dát do nějakých časově omezených investic.

   Peníze, které pak víte, že potřebovat k ničemu nebudete (máte dostatečnou finanční rezervu mimo ně, neplánujete s nimi žádnou větší investici třeba do bydlení apod.) si pak můžete dovolit vložit i do dlouhodobějších investic, kde vám mohou právě díky tomu delšímu času a složenému úročení vydělat na dlouhém časovém horizontu více.

   Tak bych nad tím přemýšlela já 🙂

   Mějte krásný den!

   Eva

   Odpovědět
   • Ahoj,

    koupil jsem 5 akcií Apache za 22,84 $, nyní má moje investice hodnotu 77,45 $. Investoval jsem 2.4. 2020. 3x mi byla připsána dividenda 0,11$. Investuji přes Revolut. Pokud bych tedy chtěl aplikovat princip složeného úročení, musel bych pokazde když mě přijde dividenda 0,11 $, nakoupit za tuto sumu akcie, rozumím tomu správně? Pokud ano, problém je v tom, že i když mám např 5 akcií Apple, tak ty dividendy jsou kvartální ani ne 2 $, To bych už sice zlomkovou akcií zakoupit mohl (u Revolutu to lze od 1 $), ale např u Apache mám smůlu. Další věc je ta, že dividenda se připíše (tohle ale nevím se 100% jistotou) do hodnoty tvé investice, tudíž abych tu dividendu reinvestoval, musel bych ji vybrat a pak investovat, což nedává smysl.

    Díky za reakci, Evo.

    Odpovědět
    • Ahoj, abych to ještě dovysvětlila – složené úročení nevzniká jen na dividendách, ale i na růstu samotné ceny akcií společnosti. Není tedy nutné hned všechny dividendy reinvestovat, navíc pokud jsou takto malé, tak to opravdu u většiny brokerů nejde.

     Doporučuji přečíst si tento článek: https://investovaniproholky.cz/dividendove-akcie-a-etf-vyplati-se-nebo-ne/ kde vysvětluji v části „Jak je to s dividendami a složeným úročením?“ jak to funguje a že složené úročení vzniká i na růstu ceny akcie, nejen na dividendách. Reinvestovat dividendy je fajn, ale klidně bych to jen připočítávala k následující pravidelné investici 🙂

     Odpovědět
     • Ahoj,

      rozumím tomu, že firmy peníze reinvestují do sebe a dá se tak mluvit o složeném úročení (v případě reinvestování obdržených dividend je to krásně vidět). Nicméně z velkého nadhledu je to pro mě spíše spekulace. Levně koupím a spekuluji na zvyšování hodnoty v čase. Kdežto například u takového stavebního spoření nespekuluji. Vím jaký mám úrok a vím jakou mám statní podporu. Úrok je pořád stejný, nicméně tím jak objem vkladů v čase roste, stejný úrok je počítán ze stále většího objemu -> peníze dělají peníze, v čase větší a větší. Složení úročení.

      Z tvého pohledu je tedy složení úročení u akcií pouze v případě, že společnost své zisky vrací do svého dalšího rozvoje, to nemusí platit vždy, za mě to tedy nelze generalizovat. Teoreticky bych potom i Bitcoin mohl nazvat investicí na principu složeného úročení (investice do hardweru, softwaru, lidí apod.) a to si myslím že je naprostá spekulace.

     • Ahoj Pavle,

      máš pravdu, je jasné, že složené úročení u investic na akciovém trhu nelze považovat za jakkoliv garantovnou věc, jako třeba u stavebního spoření. Proto jsou také investice rizikovější, než například peníze ve stavebním spoření. Díky tomu také mohou přinést mnohem zajímavější úrok, než samotné stavební spoření (a tím mnohem vyšší zisky v řádu desítek let).

      Při výběru jedné konkrétní firmy je samozřejmě potřeba dobře vybírat, udělat si analýzu firmy a investovat jen do takové, u které předpokládáme pozitivní vývoj. Nelze to, jak už jsem řekla, garantovat. Pokud člověk nechce analyzovat firmu, nabízí se také možnost investovat např. do akciových ETF, i zde je potřeba dobře vybrat, jelikož ne všem ETF se daří stejně.

      Srovnání s Bitcoinem bych úplně nedělala. Firma je něco, co vytváří zisky, zatímco Bitcoin je jen čistá spekulace. Jako vlastník akcií firmy se stáváš akcionářem, tedy vlastníš její část. A když se jí bude dařit, tak se můžeš podílet na jejích ziscích. Akciový trh má dlouhou historii a i přes řadu větších i menších poklesů šel zatím průměrně nakonec vždy nahoru s tím, jak roste ekonomika.

      Ale jak říkám, nejde říct, že by bylo něco garantované, pokud hledáš garantované zisky, tak stavební spooření je určitě jistější.

      Přeji krásný den
      Eva

 2. Zdravím.

  Líbí se mi VHYL (FTSE All-World High Dividend Yield UCITS ETF).
  Je u něj psáno „Yield As at close 31 Jan 2021 2.90%“ a „Distribution frequency Quarterly“.
  Znamená to tedy, že každé čtvrletí platí 2,90% dividendu z investované částky nebo je těch 2,9% ročně, tj. cca 0,72% čtvrtletně?

  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

Napsat komentář