9+1 tipů, jak se vzdělávat v investování a financích

Čas čtení: 5 min.

Řada z vás se ptá na to, jak a kde se dále vzdělávat v osobních financích a investování. Tady je proto článek s tipy na zajímavé knihy, ale i blogy, podcasty a videa v češtině i angličtině, které ti mohou pomoci pochopit základy a důležitost investování. Tak jdeme na to!

3 knihy o osobních financí a investování

Vybrala jsem pro tebe tři knihy o financích a investování, které nejsou příliš „profláknuté“. Nenajdeš je na každém blogu, rozhodně ale stojí za přečtení.

The Compound Effect a síla složeného úročení v životě

Pojem složené úročení už možná znáš z mých článků. Vysvětluji v nich, jak můžeš díky malým pravidelným investicím získat v průběhu let finanční částky, o kterých se ti ani nesnilo. Princip složeného úročení však neplatí pouze ve financích. A právě o tom mluví Darren Hardy ve své knize s podtitulem Jumpstart your income, your life, your success.

Jak využít „složený efekt“ v životě a dosáhnout díky malým každodenním změnám obrovského úspěchu? Kniha ukazuje na praktických příkladech ze života, co můžeš udělat jinak. Mrkni na můj článek Jak bude vypadat tvůj život za 30 let: Příběh o 3 kamarádkách, kde jsem se inspirovala právě knihou The Compound Effect. Pokud tě článek zaujme, doporučuji knížku k přečtení.

INVESTICE: Nová strategie od Pavla Kohouta

Druhý titul, který tu chci zmínit, je zaměřený na investování. Kniha Investice: Nová strategie od Pavla Kohouta ti dá vhled do historie akciového trhu, představí základní investiční teorii a dostane se také na důležité investiční pojmy, jako medvědí trhy, býčí trhy a další.

V knize asi nebudeš rozumět všemu a pokud hledáš jasný návod, do čeho začít investovat, ten v ní úplně nenajdeš. Publikaci bych ale doporučila všem, kdo si chtějí rozšířit povědomí o fungování akciového trhu a investování jako celku.

E-book: The ultimate guide to personal finances

Do třetice je tady můj oblíbený autor, který se zaměřuje na téma osobních financí. Ramit Sethi zveřejnil na svém webu zdarma praktický návod, jak zacházet s osobními financemi.

V e-booku se zabývá nejčastějšími finančními chybami, automatizací financí ale také tím, jak šetřit bez velkého omezování. Některé tipy pro investování jsou sice vhodné jen pro americké publikum, i tak ale tento e-book i řada dalších věcí na webu „I will teach you to be rich“ stojí za přečtení.

3 blogy, které ti rozšíří investiční obzory

Knihy se nedají aktualizovat tak snadno jako weby, proto jsou v nich obvykle spíše obecnější informace. Jsou to tedy právě blogy, na kterých se můžeš dozvědět nejvíce o různých typech investování. Mám pro tebe tři tipy – tentokrát dva česky a jeden anglicky.

Rozbité prasátko: Jak na dluhy, hospodaření i investice

Jakub z webu Rozbité prasátko mluví o řadě důležitých finančních témat. Zabývá se například zbavováním dluhů, hospodařením s penězi, ale i vyděláváním a investicemi.

Informace na webu jsou obsáhlé a komplexní, ale i jasně podané, s řadou grafů, zajímavých animací a čísel, která se ti mohou k investování hodit. Takže rozhodně doporučuji na jeho blog mrknout.

Investing Simple: blog, YT a IG o investování

Další autor blogu, ale i youtuber, kterého ráda sleduji, se jmenuje Ryan Scribner a je z USA. I když jsou některé věci opět spíše pro americké publikum, řada věcí z jeho blogu i YT je využitelná i pro nás v ČR. Dozvíš se, jak funguje akciový trh, do čeho se vyplatí investovat a jak investovat bez obrovského úsilí. Mrkni třeba na jeho Beginners guide to investment.

PS: Pozor, věci jako jsou akcie zdarma a další bonusy u zmiňovaných brokerů pro nás v Evropě bohužel neplatí, jedná se jen o nabídky pro americký trh. Tyto brokery u nás aktuálně nenajdeš.

Hoopoo a kompletní informace o P2P

Třetí web, který chci zmínit, se jmenuje hoopoo. Můžeš se na něm dozvědět spoustu užitečných informací z oblasti P2P půjček. Najdeš tam například recenze šesti P2P portálů včetně českého Bondsteru nebo Zonky.

Dále web pokrývá třeba výhodné platební karty apod. Takže pokud chceš získat bližší vhled do P2P a dalších finančních témat, můžeš si blog projít.

3 tipy na investiční podcasty + 1 zajímavý YT kanál

Abychom ale nezůstali jen u čtení, poslední tipy směřují na tři podcasty a jeden YT kanál na závěr. Vše bude tentokrát v češtině (případně slovenštině).

Teorie peněz: Podcast především o investování

Matúš Kuchálik připravuje pravidelně rozhovory se zajímavými lidmi, kteří se věnují investování. I když se zatím myslím ze 100 % jedná o investory – muže, mnohé příběhy v podcastu jsou velmi inspirativní a určitě stojí za poslech.

Osobně na podcastech miluji, že mi umožňují vzdělávat se třeba při sportu, procházce, vaření nebo při úklidu. Takže pokud chceš využít čas při podobných činnostech ke vzdělání ve financích, mrkni na Teorii peněz třeba na Spotify.

Amundi: Investiční myšlenky i aktuality z burzy

Druhý český podcast, který se věnuje investování, má název Amundi: Investiční myšlenky. Některé epizody podcastu jsou dost náročné a určené spíše pro pokročilé investory, ale dají se najít i takové, které jsou vhodné pro každého.

Informace v podcastu ti pomohou pochopit zákonitosti akciového trhu i ekonomiky obecně. Proto doporučuji vybrané kapitoly všem, kdo chtějí získat větší přehled o investování a finančních trzích, včetně nejnovějších aktualit.

Hypotécast: Vše o hypotékách jasně a přehledně

Pokud tě zajímají investice do nemovitostí, kterým se, uznávám, na svém blogu zatím příliš nevěnuji, určitě doporučuji poslechnout si tipy specialisty na hypotéky Tomáše Rusňáka. Zaměřuje se hlavně na čerpání hypoték, které asi mnohé z nás při koupi nemovitosti zajímá jako první.

Metalearning: Originální videa nejen o investování

YouTube kanál Metalearning.cz nenabízí obyčejná videa, ale krásně spojuje mluvené slovo s vizualizací. Kromě dalších témat pokrývá téma investování a pasivního příjmu. Nepůjdeš tady úplně do hloubky investování, protože to v krátkých videích ani nejde. Dostaneš ale praktické shrnutí toho, jak vlastně investice (a nejen ty) fungují.

Stačí si dohledat příslušné kapitoly, zaměřující se na investování a pasivní příjem. Podcast je vhodný i pro úplné začátečníky, kteří hledají praktické informace podobné těm, co jsou u mě na blogu. A pokud tě zpracování videí zaujme, najdeš tam také další témata, jako je zdraví, spokojenost, vztahy apod. Takže za mě skvělý zdroj pro vzdělávání v různých věcech!

A co ty, máš nějaké oblíbené knihy, blogy, podcasty nebo videa zaměřená na finance a investování? Pokud ano, budu ráda, když se o ně podělíš s ostatními do komentářů! 

Čti také: Nejen knihy o investování: Co číst a sledovat v roce 2021?

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

8 komentářů u „9+1 tipů, jak se vzdělávat v investování a financích“

  1. Velmi dobry je YT channel The Swedish Investor. Rozobera tam detailne podstatne knihy na investovanie. Samozrejme je kopu preflaknutych YT co hovoria o tom istom (netvrdim, ze zle) ale The Swedish Investor mi pride super koncept pre ludi co nevedia mega vela o financovani a toto je super skola.

    Odpovědět

Napsat komentář