Díl 1. Jak na osobní finance: Začni myslet jako milionáři

Čas čtení: 6 min.

(Aktualizováno: 08/2023) Jak to, že některým lidem se hromadí peníze na účtech, zatímco jiní se potácejí od výplaty k výplatě? Možná tě to překvapí, ale rozhodující není vždy jen výše příjmů. Dnes se podíváme na to, proč někteří lidé bohatnou a z druhých se milionáři nikdy nestanou.

Myšlenky v tomto článku jsem si vypůjčila od autora T. Harva Ekera, který popisuje psychologii vztahu k penězům v knize Jak myslí milionáři: Staňte se mistrem ve hře financí. Knihu doporučuji všem, kdo se v jakékoliv sekci článku najdou nebo je téma zaujme.

Jak důležitý je náš vztah k penězům?

Některých lidí se peníze drží, zatímco jiní mohou vydělávat i sto tisíc a stejně jim na konci měsíce nic nezbude. Podle Ekera je to dáno tím, že mají k penězům negativní vztah. Penězům se u nich nelíbí, a tak je opouštějí.

Co to ale vlastně znamená? Ukážu ti, jak může takový vztah k penězům vypadat a dostaneme se i k tomu, jak vlastně vzniká.

 Příběh ze života

Kdysi jsem měla kolegyni. Před každou výplatou byla jako na trní, kdy konečně dorazí peníze. Potřebuje si pořídit tohle nebo támhleto… Její výplata se blížila výplatám vysokých manažerů, neměla děti ani hypotéku. Jednou jsem se jí takhle zeptala, proč si vlastně tu věc, kterou právě potřebuje, nekoupí z úspor. Pro mě úplně běžná věc. Podívala se na mě, jako bych spadla z hrušky. Každou výplatu totiž poctivě do poslední koruny utratila.

Tehdy mě to dost překvapilo, a tak jsem se začala ptát lidí kolem sebe, jak to vlastně mají s úsporami oni. Zjistila jsem, že i když řada z nich spoří velkou část svých peněz, byli mezi nimi i takoví, kteří si neušetřili vůbec nic.

Proč někteří lidé nikdy nic neušetří

Nebylo to tím, že by si vydělávali málo nebo že by se museli starat o pět dětí. To, že všechno utratí, brali jako samozřejmost. Šetřit peníze nebo dokonce investovat by je ani nenapadlo. „K čemu hromadit peníze? Peníze nejsou k ničemu, dokud je nevyužiješ,“ tvrdili někteří.

Většina z nich považovala peníze jen za prostředek směny a vlastně je neměli rádi. Peníze podle nich způsobovaly jen problémy. Něco takového, jako budování vlastní finanční nezávislosti, za nimi vidět nedokázali.

„Chudí lidé si myslí, že PENÍZE jsou kořenem všeho zla. Bohatí si myslí, že CHUDOBA je kořenem zla. “ Steve Siebold, byznys kouč

Není náhodou, že lidé, kteří tvrdí, že peníze nejsou důležité, jich obvykle moc nemají. Ne, že by je nedokázali vydělat. Jejich negativní vztah k penězům jim brání budovat přirozeně bohatství. Abyste měli dost peněz, musíte je mít rádi.

A že peníze nejsou v životě to hlavní? Samozřejmě, zdraví a vztahy s našimi blízkými jsou na prvním místě. Dostatek peněz ale může život značně usnadnit a umožnit nám soustředit se právě na to nejdůležitější.

Teď se pojďme podívat, jak takový negativní vztah k penězům a k budování bohatství vlastně může vznikat.

Vlivy, které ovlivňují náš vztah k penězům

Podle Ekera začíná budování našeho vztahu k penězům již v dětství. Vybrala jsem několik vlivů, jež mě v knize zaujaly. Mně samotné pomohly najít bloky k penězům a bohatství, o kterých jsem neměla ani tušení!

1. Co jsi slýchala, když jsi byla malá?

Možná ti něco říkají následující fráze:

 • Peníze kazí charakter
 • Každý nemůže být bohatý
 • Ten si ale nakrad
 • Štěstí si za peníze nekoupíš
 • Tohle není pro nás obyčejné lidi

To, jak lidé kolem nás v minulosti mluvili o penězích, se zapsalo hluboko do našeho podvědomí. Mnozí z nás si spojili bohatství s něčím negativním. Bohatí lidé byli lumpové, kteří si nakradli? Pak přeci není důvod stát se bohatým.

V našem podvědomí může kvůli podobným myšlenkám docházet k různým bojkotům a nejistotě. Já osobně si třeba uvědomila, nakolik mě celý život provázela poslední hláška o „obyčejných lidech“.

 Osobní zkušenost

Když jsem po vysoké začala vydělávat, moje první výplata byla 17.000 Kč. A že bych někdy dosáhla třeba na 30.000 Kč? Nepředstavitelné. Moje hlava to nebrala jako výplatu „pro obyčejné lidi“. I když se mi tento blok podařilo velmi rychle překonat :-), byly tady další, které se mě držely mnohem déle. Začít podnikat nebo investovat? Řeknu vám, že to nebylo „pro obyčejné lidi“ mnohem déle. Trvalo mi řadu let, než jsem se k těmto činnostem odhodlala a zjistila, že když má člověk správně nastavenou hlavu, tak to jde.

To, že si člověk uvědomí, jaké hlášky z dětství ho ovlivňují a začne s nimi pracovat, může značně ovlivnit jeho vztah k penězům a bohatství.

Jak ale na to? Jako první si vezmi papír a tužku a zamysli si, cos v dětství slýchala o penězích ty. Našla jsi věci, které mohly způsobit negativní vztah k penězům? Zapiš si je. Uvědom si, že to nejsou tvoje myšlenky a nejsou nijak spojené s tvojí schopností začít budovat bohatství. 

Tvoji rodiče, prarodiče a lidé, kteří tě obklopovali, když jsi byla malá, vyrostli v jiné době. Zkušenosti z jejich života proto není třeba aplikovat na ten tvůj.

2. Jak nakládali s penězi tví rodiče?

Není to samozřejmě jen o tom, co se kolem tebe říkalo. Důležité je i co se dělo. Kdo v rodině držel kasu? Jak vaši vycházeli s penězi? Byli spíše šetřiví a nechtěli ti nic dovolit, nebo naopak rozhazovali a žili na dluh? Od tohoto se patrně odvíjí i tvoje chování v dospělosti.

Někteří lidé, jejichž rodiče žili celý život na dluh a nedokázali nic ušetřit, si tento zvyk s sebou nesou do dospělosti. I přílišné šetření a nemožnost si nic dovolit ale může vést k přílišnému rozhazování.

Stejně tak modely muž/žena se často přenášejí do dospělosti. Tady je příklad z Ekerovy knihy, zaměřený na rozdělení mužských a ženských rolí v rodině.

Příklad z knihy

Eker popisuje příklad své ženy, která v dětství viděla, že peníze měl vždy jen otec. Když chtěl třeba zmrzlinu, máma ji poslala za tátou. A tak to bylo celé její dětství. Co se pak stalo, když se Eker a jeho žena vzali? Peníze čekala od něj. A nejen to. Ať jí dal jakoukoliv částku, vždy vše do posledního centu utratila. Peníze pro ni znamenaly okamžité potěšení a neuměla s nimi pracovat, protože měla v podvědomí, že jako žena nemusí. Rozdílné vnímání peněz je téměř stálo manželství…

Podobnou zkušenost možná nemáš, na příkladu je ale dobře vidět, jak mohou drobné věci z dětství ovlivnit náš vztah k penězům v dospělosti.

Zkus se proto zamyslet, jak fungovala tvoje rodina když jsi byla malá. A jestli sis odtamtud neodnesla negativní návyky, kterých by bylo lepší se zbavit.

3. Na kolik je nastavená tvoje hlava?

Nakonec se chci krátce zamyslet nad tím, jak začít přemýšlet ve větším. Řada z nás se totiž v životě dostane do situace, kdy začne vydělávat určitou částku, a přes tu se už jen horko těžko dostává výše. Máš podobnou zkušenosti i ty?

Pro mě třeba nebyl problém zdvojnásobit svůj výdělek po škole v rámci pár let. Po čase jsem se ale dostala do fáze, kdy jsem několik let nepocítila téměř žádný nárůst. Moje hlava byla nastavená na určitou částku, a ta pro mě na řadu let byla finální.

Vlastně mi to, co jsem si vydělávala, stačilo. Pak se mi ale dostala do ruky kniha Jak myslí milionáři (Secrets of milionaires mind) a začala jsem si pokládat nové otázky.

 • K čemu vydělávat více, když už vyděláváš dost?
 • Je něco špatného na tom, vydělávat více?
 • Proč vlastně budovat bohatství?

Nejde o to, jestli si v hlavně nastavíš 1 milion nebo 10 milionů. Jde o to využívat svoje schopnosti naplno. Protože když se jednou spokojíš s tím, co máš, patrně už se dále nedostaneš a nerozvineš tím svůj potenciál tak, jak bys mohla.

Navíc, kvůli vyšším výdělkům se nemusíš cítit chamtivě ani provinile. S bohatstvím se přeci dají dělat skvělé věci! Pokud máš pocit, že vydělávat více si nezasloužíš, nebo že by to z nějakého důvodu nebylo fér, doporučuji přečíst si celou Ekerovu knihu. Najdeš v ní řadu zajímavých tipů, jak začít přemýšlet v životě ve větším a posouvat se dále nejen finančně.

Toto je první díl třídílného seriálu Jak na osobní finance. Nastavení hlavy a správné vnímání peněz je jen začátek. V dalším dílu jsem se zaměřila na to, jak řešit osobní finance prakticky. Dozvíš se třeba, jak efektivně rozdělit svůj příjem, za co možná utrácíš příliš mnoho a za co naopak neutrácíš dost.

Následující 2. díl: Jak na osobní finance: Za co utrácíš zbytečně (a za co ne dost) ►►► 

Chceš začít pracovat na svém finančním mindsetu krok za krokem? Tak přesně pro tebe jsem připravila kapitolu na téma finanční mindset v Zero to Hero akademii! Přidej se do našeho online členství a komunity a obklop se ženami, které jsou na stejné cestě jako ty a které ti pomohou posunout své finance dále!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

13 komentářů u „Díl 1. Jak na osobní finance: Začni myslet jako milionáři“

 1. Super článek a těším se na další. 🙂
  Jinak s tím mindsetem by se ti možná mohla zamlouvat Denise Duffield-Thomas a její tvorba, nejvíce asi knížka Get Rich Lucky Bitch. Je to přesně o nastavení hlavy v oblasti peněz a jak překonávat „money blocks“. Já jí už sleduji několik let a je hodně inspirativní.

  Odpovědět

Napsat komentář