Jak vybírat akcie: 4 základní parametry

Čas čtení: 5 min.

Zajímá tě, jak vybírat akcie na akciovém trhu? Jestli o investování na burze formou „stock picking“ přemýšlíš, ale nemáš s tím zatím žádné zkušenosti, tento článek je přesně pro tebe!

Investování do konkrétních akcií na burze může být součástí tvé investiční strategie, ale nemusí. Než začneš, je potřeba pochopit základní fungování akciového trhu a jak vybírat akcie, do kterých budeš investovat.

Jak vybírat akcie na akciovém trhu

Jaké parametry bys měla sledovat při investování do akcií na akciovém trhu? Tady je přehled čtyřech, podle mě nejzákladnějších, které si najdeš snadno na internetu. Neber je ale jako jediné.

Výběr konkrétních akcií je náročnější disciplína, a proto jsem do článku uvedla i tipy na 4 společnosti, které sleduji již delší dobu. Tyto firmy jsem analyzovala v placeném nástroji, jež používám, a osobně do nich buďto investuji, nebo to alespoň zvažuji.

Tady jsou už ale čtyři základní parametry, které ti mohou sloužit jako první vodítko při výběru akcií konkrétní firmy!

1. Business model, kterému rozumíš

Když se rozhodneš investovat na burze do konkrétní firmy, první podmínka je jasná. Měla bys vědět, co společnost dělá, a hlavně jak vydělává peníze.

Dává ti její business model smysl? Věříš, že má taková služba nebo produkt potenciál být tady i za 10 let? A co za 20 let? Přemýšlej vždycky minimálně ve svém investičním horizontu. Pokud chceš investovat na 30 let, měla bys věřit, že firma má potenciál být úspěšná i za takovou dobu.

Příklad z mého watchlistu: Hermès

Jednou ze společností, do které zvažuji investovat, je francouzská značka Hermès. Tato módní stálice je součástí šatníků žen i mužů po celém světě již desítky let a věřím, že ještě dlouho bude. Hermès má jednoduchý business model, kterému rozumí snad každá žena.

Kromě toho ale sleduji značku také proto, že v portfoliu zatím nemám žádnou oděvní společnost. Navíc se jedná o francouzskou firmu, a protože většinu investic mám aktuálně v USA, investice do Hermès pro mě znamená také zajímavou příležitost, jak diverzifikovat.

Zdroj grafu: Google.com

2. Velikost firmy

Když si vybírám akcie společností, zaměřuji se na ty větší, protože na velikosti firmy při investování záleží. „Větší společností“ v tomto případě myslím, že její rozpočet jde do miliard dolarů.

Proč se dívám na tak velké firmy? Podle mého už dostatečně prokázaly funkčnost svého business modelu. Zatímco ty relativně malé mohou snáze zmizet z trhu, u velkých společností se riziko náhlého krachu snižuje.

Menší firmy sice mohou růst rychleji, ale nikdy nevíš, jestli přežijí tak dlouho, jaký je tvůj investiční horizont.

Já osobně se snažím zaměřovat na společnosti, jejichž velikost je alespoň 10 miliard dolarů. Může se to zdát jako hodně, ale věř mi, že je jich víc než dost, do kterých můžeš investovat.

Příklad z mého watchlistu: Microsoft

Příkladem hodně velké společnosti, do které zvažuji investovat, je Microsoft. Market Capitalization Microsoftu je neuvěřitelných 1,576 bilionů dolarů!

Microsoft patří spolu s Facebookem, Amazonem nebo Aplhabet mezi největší hráče, do kterých můžeš investovat na akciovém trhu. Téměř každý zná jejich produkty a tyto firmy už bezesporu dokázaly, že jejich business modely fungují.

I to je důvod, proč už do nich řada lidí investuje nebo je má na watch listu.

Velikost společnosti si můžeš dohledat třeba na Yahoo finance pod Market Cap (na obrázku v červeném kroužku). Zdroj: https://finance.yahoo.com/

3. Stabilní a kontinuální růst

Třetím faktorem, který bys měla sledovat, je kontinuální růst firmy.

Cena akcie dlouhodobě stabilně poroste jen v případě, že společnost je schopná zvyšovat svůj výnos a návratnost.

Asi už jsi slyšela, že minulé výnosy nezaručují výnosy budoucí – to je pravda. Pokud už ale společnost v minulosti dokázala dlouhodobě zvyšovat své zisky, pravděpodobně stojí za to podívat se na ni zblízka.

Minulý růst podle mě patří mezi hlavní 4 ukazatele, které je vhodné sledovat při výběru akcií, do kterých chceš investovat.

Příklad z mého watchlistu: VISA

Stabilní růst ti můžu ukázat například u společnosti VISA. Visu asi znáš, s její kartou platí skoro každý.

A protože hotovost z našich peněženek dlouhodobě mizí, tento leadr na poli bezhotovostního platebního styku za dobu své existence velmi stabilně rostl a zvyšoval své zisky.

Jak rostly zisky společností si můžeš najít například na následující stránce: www.macrotrends.net/stocks/charts/V/visa/revenue

4. Zadluženost firmy

Poslední věcí, kterou bych zde v článku chtěla zmínit, je míra zadlužení společnosti, do které chceš investovat. Protože pokud má firma příliš velké dluhy, může hrozit, že jí v určité chvíli přerostou přes hlavu.

Nejjednodušší možnost, jak sledovat míru zadlužení, je podívat se, kolik má společnost dluhů a vydělit tuto hodnotu jejím majetkem. Vybrala jsem tento způsob výpočtu, protože podle mého názoru dává dobrou první indikaci ohledně zadlužení firmy.

Příklad z mého portfolia: Comcast

Konkrétní příklad ti ukážu na společnosti Comcast, do které už nějakou dobu investuji.

Comcast vlastní americkou televizní stanici NBS nebo Universal Studios, jedno ze šesti největších filmových studií ve Spojených státech. Produkovalo například filmy jako Jurský park nebo Rychle a zběsile. Firma dělá ale také řadu dalších věcí.

Vyhledala jsem si hodnotu dluhů společnosti Comcast, což vidíš na obrázku. Zdroj: www.macrotrends.net/stocks/charts/CMCSA/comcast/total-liabilities

A následně jsem na stejné stránce našla také celkovou hodnotu majetku.
Zdroj: www.macrotrends.net/stocks/charts/CMCSA/comcast/total-assetsM

Míru zadlužení společnosti jsem pak spočítala tímto způsobem:

Výše dluhů (181 miliard dolarů) / majetek společnosti (266 miliard dolarů) = 0,68 * 100 = 68 % míra zadlužení společnosti Comcast

Pro zjednodušení stačí zadat do kalkulačky: 181 / 266 = 0,68 * 100 = 68 %

Tímto snadným výpočtem s dvěmi hlavními údaji si můžeš vypočítat míru zadlužení jakékoliv firmy i ty. Míra zadlužení je v případě Comcast 68 %. Pokud by tedy společnost prodala všechen svůj majetek, byla by schopná splatit své dluhy a ještě by něco zůstalo.

Osobně jsem si určila, že míra zadlužení by neměla u společností, do kterých investuji, přesáhnout 75 %.

Investování do konkrétních akcií není pro každého

V tomto článku jsme probrali 4 základní parametry, které ti mohou pomoci ti vybrat společnost, do níž investovat. Při investování do konkrétních firem je však vždy zapotřebí opatrnost a na místě je hlubší ponoření se do tématu.

Pokud tě investování chytlo a baví tě učit se nové věci, tak je to paráda! Sleduj můj blog, tématem jak vybírat akcie se budu postupně zabývat více.

V případě, že bys chtěla pro začátek zkusit raději něco snazšího, mrkni se na investování do indexových ETF. Ty umožňují kvalitní diverzifikaci a investování bez větší časové náročnosti.

Návod, jak začít investovat jednoduše do ETF, jsem krok za krokem popsala ve svém e-booku!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

2 komentáře u „Jak vybírat akcie: 4 základní parametry“

 1. Ahoj Evi, mám jednu velmi začátečnickou otázku. Jsou akcie, které nevyplácí dividendy, ale jsou akumulační. Vlastně stejné rozdělení jako u ETF, tam to chápu a vím kde tento faktor hledat. Pokud bych ale chtěla investovat přímo do konkrétních akcií a nechci pro začátek řešit danění dividend, jde najít takové, které akumulují? Děkuji

  Odpovědět
  • Ahoj Pavli, díky za dotaz 🙂

   U akcií se to nerozděluje na akumulační a dividendové, ale jsou firmy, které platí dividendy a takové, které dividendy neplatí. Je potřeba si vždycky zkusit vygooglit název firmy a třeba „dividend payout“. Například když si napíšeš do Google „Facebook dividend payout“ tak se ti ukáže, že Facebook neplatí dividendy. Pokud by platil, tak by se ti tam ukázala nějaká data, tedy kolik platí na dividendách.

   Když si zadát třeba „Microsoft dividend payout“ tak se ti zase ukáže, že poslední čtvrtletní dividenda (hledala jsem dnes) byla 0,62 USD za akcii. Tedy poznáš, že Microsoft dividendy platí 🙂 Právě toto je takový nejjednodušší způsob, jak si rychle ověřit, jestli ta daná společnost, která tě zajímá, dividendy platí nebo ne.

   Měj se! Eva

   Odpovědět

Napsat komentář