Jak jsem začala investovat už jako studentka

Čas čtení: 2 min.

Jelikož už nějakou dobu píšu články na Investování pro holky, bylo na čase ti odtajnit JAK a PROČ jsem s investováním vlastně začala a jak investuji své peníze v době, kdy ještě studuji. Věřím, že by ses v mém „příběhu“ mohla najít a třeba ti poradím, jak už konečně začít a nechat tak své peníze pracovat i jinde než jenom na spořícím účtu. 

Proč má vlastně význam investovat už jako student? Může se ti zdát, že začínat s malými částkami nemá tzv. cenu. Ale pokud po dobu 6 let budeš dávat bokem alespoň 3000Kč měsíčně, budeš mít na konci VŠ (se 7 % úrokovou sazbou) 267,282.71 Kč. První poučka tedy zní: začni s investováním co nejdříve!

PROČ

Proč jsem vlastně začala investovat? Jako studentka VŠ jsem si začala při škole přivydělávat a věděla jsem, že na moje potřeby mi vystačí pouze část platu (korona pandemie to ještě umocnila, jelikož polovina mých výdajů úplně zmizela).

A tak jsem si šetřila. Při šetření mi ale vadilo, že se s mými penězi „nic neděje“ a vlastně je jenom požírá inflace. Taky už pár let sleduji zahraniční YouTube videa, kde se investování často věnují a mně to vždy připadalo jako „sci-fi“. Investovat přece může jen někdo s velkým kapitálem a širokými znalostmi/zkušenostmi – nebo ne?

Měla jsem zároveň pocit, že lidé kolem mě si v nejlepším případě pořizovali stavební spoření anebo podílové fondy. Potom jsem ale objevila 2 blogy: Rozbité prasátko a Investování pro holky. Přečetla jsem snad všechny články a moc mi pomohlo vidět vše popsané a vysvětlené super způsobem, a navíc v češtině. Najednou jsem měla pocit, že to jde dělat i jinak a můžu začít vlastně hned.

JAK

A jak začít? Jelikož jsem měla z investování respekt, začala jsem po malých částkách a hodně konzervativně. Taky jsem zkoušela různé platformy\aplikace a investovala jsem vždy velmi malé částky a pokud mi platforma vyhovovala, investovala jsem postupně víc a víc. Podobnou strategii bych doporučila i tobě. 

Jaký mám plán do budoucna? Vzdělávat se, zjistit jaký způsob investování mi vyhovuje nejvíce a vypěstovat si z investování návyk. I když nemám zainvestovány velké částky, i tak mi investice pracují pěkně a spíše překonávají mé předchozí představy o výnosu.

Podle mě je nesmírně důležité bořit mýty jako např. že s málo penězi se investování nevyplatí a každá forma investování je velmi riskantní. Ani jedno totiž podle mých zkušeností není

TEĎ

O investování se aktivně zajímám, investuji pouze dlouhodobě, a to do ETF přes Degiro nebo na Portu. Vyzkoušela jsem i Upvest a nějaké peníze mám v bitcoinu. Nadále se spíše vzdělávám a investuji pravidelně každý měsíc. Zvyk investovat každý měsíc už jsem přijala za svůj a pracuji se svými penězi mnohem lépe než dřív. 

Do čeho v momentálním čase ale investuji nejvíce je do svého vzdělání, jelikož i studiem VŠ prakticky snižuji momentální spotřebu pro budoucí výnos. Pokud jsi student jako já, je vzdělání opravdu jednou z nejlepších investic, díky které můžeš postupně stavět své další investice. V investování se můžeš začít vzdělávat už teď díky Evčině E-booku

A jaký je tvůj příběh? Je něco, co bys doporučila ostatním začátečníkům?

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Napsat komentář