Investiční rezerva Portu: Vyplatí se nebo ne?

Čas čtení: 8 min.

Portu nedávno představilo nový produkt s názvem Investiční rezerva. Jedná se o nejvíce konzervativní produkt Portu, který má za cíl alespoň částečně pokrýt inflaci a měl by být vhodný pro krátkodobější investice. Co vlastně Investiční rezerva obsahuje? Kdy se vyplatí a na co si dát pozor? To vše jsem shrnula v článku.

Kolik ti může vydělat Investiční rezerva Portu?

Jako první bych se chtěla podívat na to, kolik ti rezerva může vynést. Využívám data, se kterými počítá Portu v modelu budoucího vývoje u Investiční rezervy, který najdeš při zakládání rezervy ve svém účtu Portu.

Nastavila jsem si jednorázový vklad 100 000 Kč na 10 let. Na obrázku můžeš vidět, kolik by mi rezerva vynesla podle pesimistického, neutrálního a optimistického scénáře. Jedná se o modely, tedy realita se může lišit.

Z mých 100 000 Kč by podle optimistického scénáře bylo cca 115 000 Kč až 130 000 Kč, což vychází přibližně na 1,5 % až 3 % za rok. Tedy jedná se opravdu o konzervativní instrument a je třeba ho tak brát. Investiční rezerva je tu pro krátkodobé investice, pro peníze, které možná budeš potřebovat za pár měsíců nebo pár let. Nejedná se o vhodný prostředek ke spoření na důchod.

U účtu je potřeba počítat s poplatkem, který je snížený oproti klasickým poplatkům na Portu. Poplatek za Investiční rezervu činí 0,25 % ročně. Poplatek je již zahrnut v modelu budoucího vývoje Portu.

Z čeho se skládá Investiční rezerva Portu?

Asi se ptáš z čeho se vlastně skládá Investiční rezerva na Portu. Pojďme si projít všechny složky jednu po druhé.

Aktualizace 19.7.2022: Portu aktuálně nabízí 2 varianty Investiční rezervy. První z nich je odvážnější, je popsaná v tomto článku a zahrnuje procenta na tomto obrázku. Druhá je ještě konzervativnější.

Citace Portu: „Opatrnější investiční rezerva má jako primární cíl co nejvíce minimalizovat kolísání hodnoty a vyhnout se negativním propadům. Investiční složka je proto zařazována jen v příznivé tržní situaci, a to v malé míře. Opatrnější investiční rezerva může alokovat až 99 % do úročené hotovosti a investiční složku po určitou dobu zcela vynechat. Zpravidla v dobách vysokých sazeb (respektive vysokého úročení hotovosti) je poměr úročené hotovosti vyšší.“

Hotovost + úročená hotovost: 75 % rezervy

Největší část rezervy, 75 %, činí hotovost, z čehož 73 % je úročená hotovost.

Informace z klientské zóny Portu (21.3.2022):

„Úročená hotovost u Portu nese úrok, který je ovlivněn především základní sazbou ČNB. Aktuálně je výše tohoto úroku 4,25 % p.a. V čase se může výše úročení měnit podle aktuální situace. Úrok je připisován měsíčně, v hrubé výši, do složky Hotovost, odkud je s ním dále nakládáno. Hodnota úročené hotovosti v čase nijak nekolísá.“

Hotovostní složka pojištěná do 100 000 EUR

Jak jistě víš, účet v bance je z hlediska bezpečnosti vhodným místem, kam uložit krátkodobou finanční rezervu. Hotovost v evropských bankách je podle Zákona o bankách pojištěná až do 100 000 EUR proti úpadku banky.

Podle vyjádření Portu je úročená hotovost uložená u bank, které podléhají české legislativě a splňují jejich přísné požadavky na bezpečnost.

Jaký úrok aktuální přináší?

Aktuální úroková sazba na hotovosti, kterou budeš mít v produktu Investiční rezerva od Portu, navíc přináší vyšší úročení, než jaké můžeš aktuálně dostat na běžných spořicích účtech v bankách (informace z 21.3.2022). I když ani tento úrok sám o sobě nepokrývá aktuální vysokou inflaci, tak je pro konzervativní část portfolia určitě zajímavý.

Chtěla bych zdůraznit, že jakmile začnou úrokové sazby od ČNB klesat, bude klesat také úročení hotovosti v Investiční rezervě. Je to logické, protože jak i Portu zmiňuje, úroky jsou navázány na základní sazbu od ČNB. Aktuální úrok na hotovosti není garantovaný ani nezůstane navždy stejný.

Modelový vývoj pro celou Investiční rezervu (nejen její hotovostní část) počítá v optimistickém scénáři s úrokem 1,5 % až 3 % ročně. 

Kde je uložená hotovost

Jak je vlastně možné, že Portu aktuálně nabízí lepší úroky než spořicí účty? Portu má několik partnerských bank, u kterých má uloženou hotovost svých klientů. A právě u těch získává tyto atraktivní podmínky pro své klienty.

Mě samozřejmě zajímalo, o jaké banky se jedná. Portu však tuto informaci nesděluje. Bylo mi vysvětleno, že pokud by byla informace veřejná, nebylo by možné zajistit takto výhodné úročení hotovosti.

Co si o tom myslet? Neznalost se nám nemusí líbit, každý chceme vědět, kde přesně je naše hotovost uložená. Na druhou stranu udržení obchodního tajemství z důvodu vyššího úroku se asi dá pochopit. Toto riziko neznalosti si proto musí zhodnotit každý sám.

Globální protiinflační dluhopisy: 15 % rezervy

Druhou největší položkou v Investiční rezervě jsou globální protiinflační dluhopisy, které činí 15 % rezervy.

Informace z klientské zóny Portu (21.3.2022):

„Globální protiinflační dluhopisy jsou vydané vládami rozvinutých zemí – předně pak Spojených států, Kanady, Velké Británie, zemí eurozóny a Japonska. Jedná se o dluhopisy vysoké kvality a různých dob do splatnosti; vydané jsou v místních měnách, kvůli čemuž není možné zapnout měnové zajištění do české koruny. Jejich výnos je navázaný na inflaci daných zemí a kvůli tomu držitele chrání před znehodnocením peněz vlivem růstu všeobecné cenové hladiny.“

Jsou protiinflační státní dluhopisy bezpečné?

Portu investuje do dluhopisů prostřednictvím diverzifikovaného ETF iShares Global Inflation Linked Govt Bond USITS ETF. Toto ETF investuje do dluhopisů rozvinutých ekonomik. Protiinflační státní dluhopisy rozvinutých zemí patří mezi dluhopisy investičního stupně, a můžeme je tedy řadit mezi bezpečnější dluhopisy.

Rizika dluhopisů

Jako u všech dluhopisů, i zde samozřejmě existují rizika. Hlavním rizikem je riziko defaultu, tedy krachu některé ze zemí, jež je součástí ETF. V tomto případě můžeme riziko považovat za nižší, než třeba u rozvíjejících se trhů nebo u korporátních dluhopisů.

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na měnové riziko, jelikož dluhopisy jsou vydané v místních měnách a nejsou zajištěné do české koruny. Právě u krátkodobých investic může měna poměrně výrazně ovlivnit výnos.

Chceš si vyzkoušet investování na Portu? Registruj se pod tímto odkazem a získej 3 měsíce obchodování bez poplatků díky Investování pro holky!

Zlato prostřednictvím ETC: 5 % rezervy

Další součástí Investiční rezervy je zlato, do kterého Portu investuje 5 % prostřednictvím ETC. Pokud nevíš, co je ETC, vysvětlila jsem to v tomto článku.

Informace z klientské zóny Portu (21.3.2022):

„Zlato představuje dlouhodobě bezpečnou investici, jejíž hodnota příliš nekolísá a roste především v dobách ekonomických výkyvů. Investice do zlata představuje také dobrou formu diverzifikace vašeho portfolia. iShares Physical Gold ETC nakupuje fyzické zlato a tím kopíruje jeho hodnotu.“

Zlato z mého pohledu není úplně prostředkem, do kterého bych směřovala své krátkodobé investice. Historie ukázala, že zlato dokáže na hodnotě kolísat poměrně výrazně. V zařazení zlata do Investiční rezervy vidím hlavně snahu Portu o vyvážení akciové složky, ke které se ještě dostaneme.

Jak zlato, tak akciová složka mají v Investiční rezervě 5 % podíl. Z mého pohledu tyto složky Portu přidalo proto, aby zvýšily výnosnost portfolia také v dobách nízkých úrokových sazeb. Akcie obvykle přinášejí dlouhodobě zajímavý výnos, zlato zase často roste v dobách krizí, kdy akcie padají (a tím může jejich poklesy částečně vyrovnávat).

Globální akcie: 5 % rezervy

Investiční rezerva Portu obsahuje také globální akcie skrze ETF SPDR MSCI ACWI UCITS ETF. Akcie mají v Investiční rezervě 5% podíl.

Informace z klientské zóny Portu (21.3.2022):

„Jedná se o instrument odrážející výkonnost světového akciového trhu. Instrument obsahuje akcie více než 2 500 velkých a středních společností napříč sektory ze 45 vyspělých i rozvojových zemí. Z geografického hlediska jsou zastoupeny USA, Japonsko, Velká Británie, Čína a Francie.“

Stejně jako u zlata, i tady si můžeme položit otázku, jestli globální akcie skutečně patří do naší rezervy. Finanční rezerva by měla naše peníze především ochránit a poskytnout nám dostatečnou likviditu, zatímco globální akcie jsou spíše pro dlouhodobé investování.

Jak už jsem ale zmínila, zároveň také chápu jejich zařazení do produktu Investiční portfolio Portu. Jde o snahu zvýšit výnosnost této rezervy a tím podpořit boj s inflací. A protože se jedná pouze o 5% zapojení akcií do rezervy, nemělo by výrazně ovlivnit ani její likviditu.

Jak se daní Investiční rezerva Portu?

Co bychom si měli ujasnit, než začneme investovat do produktu Investiční rezerva Portu, je její danění.

Danění úroků na hotovostní složce

Začněme u danění hotovostní složky. Ta se daní jinak, než jak jsme zvyklí u hotovosti na našich spořicích účtech.

Informace z článku Portu (21.3.2022):

Úroky se v případě úročené hotovosti daní podobně jako dividendy, tedy když jejich hodnota (včetně jiných příjmů dle § 7 – § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů) přesáhne za zdaňovací období 6000 Kč. Mezi jiné příjmy patří také již zmíněné dividendy nebo příjem z nájmu. Problematiku daní popisujeme podrobněji v článku Portu – vše co potřebujete vědět o daních

Když máte peníze na klasickém spořicím účtu v bance jako fyzická osoba, tak vám úroky přicházejí na účet už očištěné o srážkovou daň a v takovém případě nemusíte řešit daňové přiznání, protože vše je automaticky zdaněno. To ale neplatí pro hotovost v Investiční rezervě.

Společnost Wood & Company (vlastník Portu) nemá bankovní licenci, proto nemůže strhávat daň z úroků automaticky, jako by to udělala tvoje banka na spořicím účtu. Portu jedná s bankami jako právnická osoba, a jako taková obdrží úroky v hrubé výši (i ty je na svůj účet obdržíš v hrubé výši).

Pro tebe jako pro klienta to znamená, že pokud tvé příjmy dle § 7 – § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů (kam se počítají například dividendy, příjem z nájmu) překročí v daném zdaňovací období 6 000 Kč, tak úroky z Investiční rezervy vstupují do daňového přiznání a je potřeba je zdanit. Tato hranice platí pro zaměstnance, v případě, že jsi OSVČ, podáváš tedy daňové přiznání i tak, musíš uvést do daňového přiznání také dividendy pod 6 000 Kč.

Danění prodejů ETF

V případě výběru prostředků z Investiční rezervy se za prodej instrumentů považuje pouze prodej v ní obsažených ETF (akciových, dluhopisových, ETC), které tvoří přibližně 25 % celkové hodnoty Investiční rezervy. Případná daňová povinnost by se tedy vztahovala pouze na prodej těchto cenných papírů.

V případě, že celkové příjmy z prodeje cenných papírů za zdaňovací období nepřesáhnou 100 000 Kč, jsou tyto příjmy osvobozeny od daně z příjmů.

Jak na danění cenných papírů? Pokud v tom zatím nemáš úplně jasno, mrkni se na video s daňovou poradkyní Kristinou Krčmářovou, kde jsme probraly danění různých typů investičních produktů!

Je Investiční rezerva Portu dobrý produkt?

Portu se snažilo vytvořit produkt, který bude dostatečně konzervativní, ale zároveň přinese zajímavý úrok a bude bojovat proti inflaci. Jak se mu to dlouhodobě podaří uvidíme.

Já si osobně myslím, že Investiční rezerva může být zajímavým produktem pro uschování krátkodobější hotovosti, kterou nechceme celou investovat do akciového trhu. Může přinést vyšší úrok než spořicí účty a je i poměrně dost konzervativní.

Je otázkou, jestli je vhodné kombinovat finanční rezervu s investiční složkou (včetně zlata a akcií) v jediném produktu nazvaném Investiční rezerva.

Spousta lidí si patrně neuvědomí, že Investiční rezerva Portu není klasický spořicí účet a že když si na ní pošlou peníze, mohou jim jejich úspory také mírně poklesnout. Navíc je třeba nezapomínat na to, že posláním peněz do Investiční rezervy od Portu mohou člověku vzniknout daňové povinnosti.

Pochopení produktu je základ

Z mého pohledu tedy Investiční rezerva může být jednoduchým způsobem, jak zainvestovat své peníze jednoduše i na kratší dobu. Nejprve je ale potřeba ji pořádně pochopit a vědět, na co si dát pozor.

Věřím, že ti tento článek pomohl udělat si představu o tom, jestli je Investiční rezerva Portu tím pravým produktem pro tebe. Dej mi vědět do komentářů, jestli produkt využiješ nebo ne a proč. Jsem zvědavá na vaše názory.

Pokud chceš začít investovat na Portu, můžeš k tomu využít tento affiliate link. Získáš 3 měsíce obchodování zdarma a zároveň tím přispěješ k tomu, abych do budoucna mohla pokračovat v psaní článků jako je tento!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

14 komentářů u „Investiční rezerva Portu: Vyplatí se nebo ne?“

 1. „Z mých 100 000 Kč by podle optimistického scénáře bylo cca 115 000 Kč až 130 000 Kč, což vychází přibližně na 1,5 % až 3 % za rok.“ <= Odkud pochází tato informace?

  Možná je to příliš jednoduché a hloupá úvaha, ale pokud nejlepší spořící účty přinášejí přes 3% p.a. před zdaněním (15% srážková daň), pak se zdá být celkem jasné, že je lepší zústat na spořícím účtu.

  PS: Uniká mi něco?

  Odpovědět
  • Zdravím, jedná se o dlouhodobý model vývoje přímo od Portu. Spořicí účty teď aktuálně možná mají kolem 3 %, ale ještě před nedávnem měly mnohem nižší úrok než 1 %, a tyto nízké úrokové sazby byly dost dlouho. Nejde počítat s tím, že spořicí účty budou mít stále takto vysoké úroky, jaké mají dnes. Portu počítá ve svém modelu s dlouhodobým průměrným vývojem, spořicí účet změní úrokovou sazbu, když se změní úroková sazba od ČNB pro komerční banky. Tedy ten rozdíl je v tom, že Portu se na to dívá dlouhodobě a počítá průměr, zatímco na spořicích účtech vidíme jen to, co nabízejí aktuálně (a nevíme, jak to bude za půl roku, za rok). 🙂

   Odpovědět
   • To ale znamená, že srovnáváme jablka a hrušky. Jasně že úrokové sazny ČNB se mohou hýbat nahoru i dolů (a podle toho i úrokové sazby spořících účtů), ale to co víme a můžeme srovnat je jen a pouze aktuální situace. Má jít o alternativu ke spořícímu účtu, tedy zde nějaký dlouhý horizont podle mého není vůbec relevantní.

    Odpovědět
    • Já jen uvádím informace, které poskytuje Portu. Uvádím v článku také to, že aktuální výnos na hotovostní části je 4,25 % p.a., což je už samo o sobě vyšší, než ten dlouhodobý průměr. Ale stejně jako Portu si myslím, že je fér ukázat i to, že to tak pravděpodobně nebude navždy 🙂 U spořicích účtů tyto informace nemáme, tam máme jen aktuální úrokové sazby.

     Odpovědět
     • Souhlas. Jen bych pak v recenzi očekával něco víc než obsáhlejší vysvětlení toho co uvádí Portu. 🙂

      Třeba modelové srovnání s nějakým spořícím účtem (za aktuálních podmínek) a třeba i informaci jaká by mohla být ideální částka k uložení, vzhledem k případným daňovým povinnostem.

     • Uvažoval jsem, že kdybych tam dal (a držel cca) 100K a úrok by se držel někde mezi 4% (104K) a 5% (106K) … Roční poplatek Portu by byl kolem 260 Kč a daň by se v takovém případě neplatila. Počítám správně?

     • Sakra, na to jsem zapomněl … Já mám příjem z nájmu a moje partnerka (OSVČ) ho možná bude také mít. Kdybych tedy počítal s výnosem kolem 6K za rok, tak bych v čistém vydělal 4840 Kč po odvedení poplatku Portu i zdanění. Když jsem to počítal s SÚ 3,5% (po měsíční srážkové dani), dostal jsem se na výnos 3K. 1800 Kč za rok (v případě úročení IR 5%+) navíc asi není úplně špatný.

      Pokud ta cca 1/4 v ETF nepotáhne IR dolů, tak by teoreticky měla vždy vydělat víc než spořící účet, protože obojí je navázané na 2T repo sazbu ČNB.

 2. Zkusil jsem zainvestovat do investiční rezervy 30 000 kč (datum7.4.2022). Je potřeba, říct že 24 799 bylo zařazeno do hotovosti aktuálně úročené 4,25%. Zbytek zlato, globální akcie a protiinflační bondy šli ale dolu za poslední dobu dolu více než úrok za hotovost (+62 kč připsáno 2.5.2022). Po měsíci je stav na účtu 30 038 kč. Čili pokud vám jde opravdu o jisté zhodnocení peněz v krátkodobém horizontu je asi lepší ten spořící účet nebo terminovaný vklad.

  Odpovědět
  • Díky za sdílení Štěpáne 🙂 Ono se to bude vždycky v různých obdobích měnit, ale je fakt, že aktuálně spořicí účty s vysokým zhodnocením jsou jistější variantou.

   Odpovědět
 3. Dobré ráno,
  produkt investiční rezerva Portu se mi z principu líbí, zvláště po poslední navýšení úroků ČNB, akceptuji to, že složky jako zlato, globální akcie můžou výrazně ovlivňovat výnos. Celkem velký otazník mám k pojištění vkladů…měl jsem za to, že pojistný limit 100 tis.EUR platí pro jednoho vkladatele u jedné banky. Pokud tam portu bude ukládat u banky celkové vklady všech investorů, tak má pojištěno pouze 100 tis.EUR na všechny, což by asi nedostačovalo. Pokud by to dokázali nějak ukládat jménem jednotlivých klientů, tak zase není ošetřeno, zda jednotliví klienti u těch bank již nemají nějaké vklady a tudíž třeba limit pojištění už mají překročený.

  Odpovědět
  • Zdravím Ivo,

   je to ten druhý případ. Tady je vysvětlení, jak to fuguje, přímo od Portu:

   Pojištění 100 tis EUR platí, jelikož účet je vedený ve speciálním režimu jako omnibus účet klientských peněz. Je-li účet v tomto speciálním režimu u banky, je sice veden na jméno firmy, ale prostředky na něm jsou pojištěny do 100k per client s tím, že my jako WOOD kdyžtak doručíme rozpad na klienty. Ano, pokud má někdo na svém účtu částku, která se limitu 100k EUR blíží, tak existuje určité riziko, že když si pošle peníze do Investiční rezervy, tak svůj limit přesáhne. Nějaký způsob, jak zjistit, že máte ze svého limito ukrojeno, pokud vím, není.

   Jelikož tedy nevíme, u které banky peníze z Investiční rezervy jsou, tak se může stát, že budeme tuto banku využívat také na vlastní hotovost a pokud máme peněz více než těch 100 tisíc EUR, tak tam to riziko, že část nebude pojištěná, opravdu hrozí. Jedině mě napadá mít peníze u různých bank po menších částkách, ale je to samozřejmě docela nepraktické…

   Mějte se,
   Eva

   Odpovědět
 4. Zdravím, díky za tip na zajímavý produkt. Jste si prosím jistá těmi 6000 které se nemusí danit? Já jsem z jiných článků pochopil, že se jedná pouze o limit do kdy není povinnost kvůli těmto ostatním příjmům podat daňové přiznání. Pokud však už daňové přiznání podáváte, tak byste měli přiznat i nižší částku. Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Pěkný den Tomáši, je to jak píšete – pokud člověk už podává daňové přiznání, tak daní i ty dividendy pod 6000 Kč. Ten limit platí jen pro zaměstnance. V článku jsem to napsala nepřesně, upravím 🙂 Díky za upozornění, Eva

   Odpovědět

Napsat komentář