fbpx

Jak nejlépe spořit na důchod? Kolik ušetří české ženy

autor: | Bře 18, 2021 | Investice, Osobní finance | 6 komentáře(ů)

Jak nejlépe spořit na důchod? Více než 60 % Čechů nevěří, že budou mít dostatečný důchod. Téměř polovina si na něj raději spoří. Spoříme ale na důchod dostatečně, a hlavně dostatečně chytře? Stačí nám vložit peníze na spořicí účet? A jak jsou na tom ženy ve srovnání s muži?

Česká investiční platforma Fondee vytvořila ve spolupráci s Perfect Crowd průzkum, kde se zaměřila na české muže a ženy, jejich spořicí i investiční návyky. Průzkum proběhl na reprezentativním vzorku 605 lidí a spoluzakladatelka Fondee, Eva Hlavsová, mi poskytla data pro můj blog.

Kolik šetří na důchod čeští muži a ženy?

Velmi mě zajímalo, jak jsou na tom české ženy se spořením na důchod. Kolik žen si opravdu spoří na důchod a kolik z nich se spoléhá, že jim bude stačit důchod od státu?

Z výsledků výzkumu vyplynulo, že ženy si spoří na důchod v 50 % případů. Celá polovina se tedy bude muset spokojit se státním příspěvkem. Muži jsou na tom pak o něco lépe, na důchod jich spoří 64 %.

Poměrně nepříznivou zprávou, která může negativně ovlivnit životní úroveň žen v důchodu je, že také ženy, které spoří na důchod, obvykle spoří méně než jejich mužské protějšky. Konkrétní čísla můžeš vidět v následujících grafech.


Polovina mužů si ukládá přes 1 000 Kč měsíčně. Zdroj: Průzkum Fondee a Perfect Crowd


Ženy spoří přes 1 000 Kč jen ve 30 % případů. Nejvíce z nich přitom spoří méně, než 500 Kč měsíčně. Zdroj: Průzkum Fondee a Perfect Crowd

Proč spoří ženy na důchod méně?

Jak to, že některé ženy na důchod nespoří vůbec a jiné jen málo? Může za tím být řada různých důvodů. Jedním jsou horší výdělky.

Podle statistik Eurostatu z roku 2020 vydělávají ženy v průměru o 20,1 procent méně než muži (zdroj: TZ MPSV.cz). Rozdíl mezi platy pak je vidět i u kandidátů se srovnatelným vzděláním, kteří dělají srovnatelnou práci, u stejného zaměstnavatele, tu samou dobu. V takovém případě je rozdíl průměrně 11 %.

Kromě takzvaného „Pay Gap“ (rozdíl v platu mezi muži a ženami) ženám nepomáhá ani to, že jejich pracovní cyklus může být i několikrát narušen například mateřskou a rodičovskou dovolenou. V té době se ženy stávají často závislé na státu a o nějakém velkém šetření na důchod se příliš mluvit nedá. Případně se musejí spoléhat na svého partnera, což také není ideální.

Snížená životní úroveň v důchodu

Menší míra spoření pak může vést k výraznějším rozdílům mezi muži a ženami v důchodu. Ženy se musejí často smířit s dramatičtějším snížením životní úrovně a s tím, že si patrně nebudou moci dovolit takový životní styl, na jaký byly zvyklé.

V případě, že žijí stále s partnerem a dají důchody dohromady, může to pomoci. Co ale ty, které již s partnery nežijí? Statisticky se navíc ženy dožívají delšího věku, a tak ani na podporu partnera se nedá spoléhat.

Jak nejlépe spořit na důchod?

Tak a teď trochu optimističtěji. I přesto, že spořit na důchod může být náročné, 85 % tazatelů průzkumu uznalo, že když by se opravdu snažili, dokázali by ušetřit více. Pokud se zaměříme jen na ženy, 84 % potvrdilo, že by dokázaly ušetřit alespoň o něco více. A to je docela slušné číslo.

84 % žen si dokáže představit ušetřit více, když se budou opravdu snažit. Zdroj: Průzkum Fondee a Perfect Crowd

Vidím kolem sebe spoustu mladých žen, které se zajímají o své osobní finance a snaží se s nimi pracovat, takže věřím, že jsme na dobré cestě! 

Pokud tě zajímá, jak šetřit a ušetřit více peněz, můžeš se inspirovat v tomto článku.

Je potřeba začít investovat

Musíme si ale uvědomit ještě jednu věc, o které píšu tady na blogu neustále. Není důležité jen to, kolik se nám podaří ušetřit, ale i co s penězi uděláme. 

To potvrzují i zakladatelé Fondee.  „Rozhodnutí více spořit je sice chvályhodné, ale obávám se, nakolik efektivní je v situaci, kdy většina Čechů stále upřednostňuje velmi konzervativní způsoby investic s minimálními výnosy,“ uvádí zakladatel Jan Hlavsa.

Podle jejich průzkumu využívá většina lidí stále především stavební spoření. „V USA například do akcií investuje přes 55 % dospělé populace, zatímco u nás stále převládají spořicí účty nebo stavební spoření. Jsme přesvědčení, že zde existuje půda pro zlepšení,“ dodává. 

V USA je investování na akciovém trhu poměrně běžné, před 50 % lidí investuje do akcií. Zdroj: TZ Fondee

Jak nejlépe spořit na důchod, aby se to opravdu vyplatilo? Ke spoření je potřeba začít investovat. Právě tak se můžeme dobrat k částkám, které budou opravdu zajímavé a mohou nám pomoci zajistit lepší životní úroveň v budoucnu.

Fondee vsází na nízkonákladové investování

Platforma Fondee umožňuje klientům investovat jednoduše do nízkonákladových ETF, ať už akciových nebo dluhopisových. A protože mě samotné je tento způsob investování velmi blízký, rozhodla jsem se Fondee také vyzkoušet a otestovat. V průběhu pár měsíců se proto můžeš těšit na recenzi tady na blogu.

Nezapomeň, že o tom, jak investovat do ETF, jsem napsala také ve svém e-booku. Takže pokud tě to zajímá, můžeš se mrknout sem.

 

A ještě něco. Zajímalo by mě, kolik procent svého platu ušetříš měsíčně? Dej mi vědět do komentáře!

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.