Přichází finanční krize? Neschovávej peníze do polštáře

Čas čtení: 6 min.

Koronavirus nás trápí déle, než většina lidí čekala. A i když to tak zatím příliš nevypadá, může se stát, že se budeme potýkat s dlouhodobějšími poklesy na akciových trzích. Měla bys rychle zapomenout na investování a raději schovat peníze do polštáře? Jsou lepší možnosti, jak se vypořádat s krizí!

Poslední aktualizace článku: 13.10.2020.

Pro dlouhodobého investora s dostatečnou rezervou na účtu nemusí být krize a poklesy trhů tak velký problém. Takže pro začátek, stop panikaření. Mrkneme se, jak se při krizi chovat, co nedělat a jak na krizi třeba i vydělat.

Proč investoři přicházejí o peníze na akciových trzích?

Nejprve si pojďme rozebrat, proč spousta investorů přichází při krizi o peníze na burze. Možná to pro tebe bude překvapení, ale nejčastěji to není proto, že by firma, do které investovali, zkrachovala. Důvod je obvykle ten, že vyberou peníze, když jsou právě ve velmi záporných číslech.

Říkáš, si, proč by to dělali? Nechtějí snad na burze vydělat? Vydělat chce každý. Nepřítelem je ale naše psychika a strach, že o investované peníze přijdeme.

Zkus si představit následující situaci (drastický příklad, ale může k němu dojít):

 • Investovala jsi 100.000 Kč do akcií stabilní firmy (třeba Apple) s vidinou zisků.
 • Po pár měsících přichází značné ochlazení trhu a ty najednou vidíš, že z tvých 100 000 Kč je na brokerském účtu jen 80 000 Kč. Není to příjemný pocit, ale říkáš si, ok, tohle může nastat, budu investice držet.
 • Za dalších pár dnů to jde zase dolů a najednou jsi na 50 000 Kč. Během pár měsíců jsi (teoreticky) přišla o polovinu úspor. Stále držíš, musí se to zlomit!
 • Jenže po pár týdnech jdou akcie ještě níže a ty najednou vidíš, že z původních 100.000 Kč je na investorském účtu pouze hodnota 20.000 Kč.

Tohle přeci není normální! Všichni, kdo říkali, že investovat do akcií se vyplatí se spletli. Trh padá určitě zkrachuje.„Musím zachránit alespoň posledních 20.000, jinak přijdu o všechno,“ říkáš si. A akcie s hořkým pocitem prodáváš…

Laviny jsou nebezpečné. Nejen na horách

A tohle je ta největší chyba. Pokud totiž investuješ do akcií stabilní firmy, nebo třeba do indexového ETF, kde je v jednom balíku mnoho různých firem, pravděpodobnost krachu je opravdu malá. Stačí se podívat na index MSCI World, který krásně ukazuje, jak trh klesal a stoupal za posledních 50 let.

Jak můžeš vidět v grafu, index MSCI World jde pořád nahoru a dolů, stejně jako celý akciový trh. Pokud budeš investovat dlouhodobě, za krize nezpanikaříš a akcie stabilní firmy či ETF neprodáš, nemusíš se bát ztrát.

Proč ale najednou padají akcie o 80 %? Není to proto, že by firmy ztratily z ničeho nic celých 80 % své hodnoty.

Ceny akcií se totiž odvíjejí od toho, kolik jsou za ně v ten daný okamžik investoři ochotní zaplatit. A jak už to bývá, stejně jako ti může ublížit lavina na horách, lavina prodejů investic hnaná strachem tě může připravit o většinu úspor. Buď proto opatrná, měj pevné nervy a nenech se strhnout!

Můžeš využít lavinu pro sebe? Akcie ve výprodeji

My holky to přeci umíme. Když jsou v obchoďácích slevy, vyrazíme s kámoškou na nákupy. Kdo by nechtěl vytouženou kabelku nebo luxusní botičky za lepší cenu? Dokonce i v obchodě s potravinami koupíme lahev Prosecca navíc, když je zrovna v akci. Slevy zkrátka milujeme!

Na burze bohužel mnoho nezkušených investorů postupuje kvůli lavinovému efektu přesně opačně. Když jdou akcie nahoru, horečně nakupují s očekáváním ještě vyšších zisků. Když naopak spadnou, se strachem prodávají a těžce vydělané peníze pak vyletí oknem.

Má to ale jedno pozitivum. Investoři, kteří dokážou držet své emoce na uzdě, takových poklesů využívají k nákupu dalších akcí ve slevě. Ty totiž mají po skončení krize velký potenciál k růstu. Vyletí nahoru a skvěle peníze zhodnotí. Není tedy překvapení, že právě teď začínají zkušení investoři nakupovat!

Pro investice na akciovém trhu tedy platí dvě základní pravidla pro krizi:

 • NEPRODÁVEJ SE ZTRÁTOU
 • NAKUPUJ AKCIE VE SLEVĚ

Tak, teorii máš za sebou. Teď jak je to v praxi…

Jak ale zvládnout ten tlak? Ženy a muži vs. riziko

Jak zvládnout ten tlak, když jdou akcie dolů? Je lehké nechat se strhnout lavinou. My ženy s tím ale obvykle bojujeme o trochu lépe než muži. Ne snad, že bychom měly o tolik lepší nervy. Máme ale plnou hlavu rodiny, práce a dalších věcí a kdo by měl čas ještě sledovat denně padající grafy?

Znám mnoho mužů, kteří sedí nad svým portfoliem denně, radují se z každého nárustu a prožívají každý pokles. Ale opravdu jen málo žen, které by dělaly totéž 🙂

I tak je to ale samozřejmě tlak na psychiku, když vidíme, jak hodnota našich investic padá. A navíc, při špatně zvolené investici se může opravdu stát, že daná firma zkrachuje. Jak tedy co nejvíce omezit riziko krachu a mít klidnější spaní? Odpověď je jednoduchá – diverzifikace.

Neměj všechna vejce v jednom košíku

Při investování se to omílá stále dokola, nikdy toho ale není dost. Diverzifikace, tedy investování do různých věcí, je pro omezení rizika velmi důležitá.

Diverzifikovat se dá různě. Tady je příklad, jak může vypadat rozdělení investic mezi investiční možnosti:

Obecně se doporučuje nechat si alespoň 3–6 měsíčních platů na běžném a spořicím účtu, kde je budeš mít stále k dispozici. To samozřejmě není investice, ale bezpečnostní fond, který ti nejen v případě krize dodá klid. 

Zbytek pak můžeš rozdělit například mezi akciový trh, P2P, nemovitosti a pokud chceš trochu experimentovat, třeba dát malou část také do kryptoměn. Vše záleží jen na tobě. Procenta samozřejmě mohou vypadat různě podle toho, jaká je tvoje investiční strategie a čeho chceš dosáhnout.

Chceš znát výhody a výzvy jednotlivých typů investic? Přečti si článek s přehledným vysvětlením: Do čeho investovat, když začínáš? 3 tipy z vlastní zkušenosti

Akciový trh a diverzifikace

Diverzifikovat můžeš i v jednotlivých typech investic. Třeba na burze je možné investovat do akcií, ETF, dluhopisů atd. Já využívám akcie a indexové ETF, přitom v mém portfoliu převažují ETF, která považuji za nejrozumnější investici.

O tom, jak investuji na burze do ETF, si můžeš přečíst v mém e-booku. Popisuji tam přesný způsob, jak začít investovat na akciovém trhu od založení brokera až po nákup cenných papírů. Ať už chceš investovat do ETF nebo do akcií, může se ti e-book hodit.

Investování na burze a diverzifikaci máš za sebou. Pojďme se teď ještě zastavit u dalších dvou investičních možností v souvislosti s finanční krizí.

P2P a krize: Držet, nebo prodat?

Pokud jsi investovala do P2P a chceš vědět, jaká jsou jejich rizika při krizi, tady je to velká neznámá. P2P plaformy totiž nejsou tak staré jako akciový trh a nemají za sebou krizi. Jak se tedy při následující krizi zachovají je otázka.

Jak se tedy poprat s rizikem?

 • Obecně je možné omezit délku půjček na kratší dobu, abys mohla peníze v případě nějakých větších problémů postupně vybrat.
 • I tady je dobré rozdělit riziko mezi různé platformy, jako je například Mintos, Bondora nebo český Bondster (osobně mám zkušenost s prvními dvěma, ty jich ale klidně můžeš využít i více – záleží jen na tobě).

Jak začít investovat na Mintos?

Jak začít investovat na Bondoře?

 • Já prozatím P2P platformám věřím a peníze v nich nechávám. Při poklesech akciového trhu s nimi ale pracuji a část přelívám do akcií.
 • Zatímco do P2P můžeš vstoupit kdykoliv bez velkého rozdílu, u akcií je možné vychytat slevu a na té pak vydělat. Tak proč toho nevyužít?

Jak se chovají nemovitosti v krizi?

U nemovitostí poklesy obvykle přichází pomaleji. Nemovitost i při krizi stále stojí na stejném místě, a i když třeba zrovna klesá na hodnotě, pořád ji alespoň vidíš, můžeš si na ni sáhnout. Nemovitosti jsou tedy oproti akciím nebo P2P spíše investicí, která při krizi může působit stabilněji.  

U nemovitostí není pokles hodnoty obvykle tak rychlý, jako u akcií. To, že nemovitost stále vidíš, a ona sama se výrazně nemění, může působit dobře na tvou psychiku. I když cena může klesat, stále za ní vidíš zřetelnou hodnotu.

Panické prodeje nemovitostí v krizích nejsou příliš obvyklé, protože není tak jednoduché je prodat jako třeba akcie. I to může být výhoda toho, když máš nějaké peníze v nemovitostech – není tak snadné zpanikařit a udělat chybu.

Nemovitosti jsou navíc skvělé také v tom, že ti můžou i v průběhu krize přinášet cashflow, tedy pravidelné výnosy z nájmu (mluvíme o investiční nemovitosti). Ačkoliv lidé při krizi omezují různé potřeby, bydlet někde musejí.

Růst hodnoty nemovitosti po krizi může být na druhou starnu také pomalejší. Takže je dobré nepanikařit, ani když se již ostatní trhy z krize vyhrabaly a ty stále vidíš, že její hodnota ještě nedosáhla té původní. Může to pár let trvat.

Jde diverzifikovat i při investování do nemovitostí? I když koupit si byty v různých lokalitách může být finančně i časově náročnější, možné to samozřejmě je. Jako alternativu pak můžeš zvolit také investování do nemovitostních fondů. To by ale bylo samostatné téma, takže o tom jindy.

Já doufám, že ti článek objasnil, jak se nejlépe vypořádat s investicemi v krizi. Protože zvládání poklesů trhu je základní podmínkou úspěšného investování. A dnes je toto téma obzvláště aktuální! 

A nezapomeň, že pokud chceš využít případných slev na burze při krizi, můžeš si založit brokera a začít s prvními investicemi díky mému e-booku.

Máš nějaké dotazy? Budu ráda, když mi napíšeš do komentáře pod článkem.

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

12 komentářů u „Přichází finanční krize? Neschovávej peníze do polštáře“

 1. Ahoj, zajímalo by mně jestli jsi využila nějakou společnost při vyhledávání investiční nemovitosti nebo sis ji našla sama a popřípadě jak jsi u výběru postupovala? Děkuji.

  Odpovědět
 2. Ahoj, zajímalo by mě jestli budeš psát nějaký detailnější článkek z „holčičího pohledu“ 🙂 na současnout přicházející krizi – trh padá o více jak 30 % a spousta lidí, co třeba o investování přemýšlí, se naopak bude ještě více obávat do toho jít. Chápu smysl nakupování ve slevě, ale bylo by zajímavé se do toho ponořit hlouběji 🙂

  Díky,
  Eva

  Odpovědět
  • Ahoj Evo, díky za dotaz 🙂

   Snažím se tady na blogu nepsat úplně nějaké hluboké analýzy. Za prvé nejsem investiční profík, vidím to jen všechno ze svého pohledu. Za druhé mám spíše zkušenost s tím, že většina holek zase úplně podrobné články neocení. Co přesně by tě zajímalo? Nějaký historický vývoj?

   Do toho, jestli bude trh nadále padat nebo ne se pouštět nebudu, protože to nedokážou predikovat ani profesionálové. A ekonomické důsledky koronavirové pandemie taky nedokážu odhadnout – nejsem ekonom. Takže úplně nevím, jak bych se do toho pustila hlouběji. Pokud máš nějaký konkrétnější návrh, tak se nad ním ráda zamyslím.

   Díky, Eva

   Odpovědět
   • Ne, zas takovou detailní ekonomickou analýzu jsem nemyslela 🙂 Mě se líbí, že se do toho právě nenoříš desítkami grafů a historickým vývojem. Spíš jen, jestli z tvého pohledu a vlastních zkušeností má smysl se teď do toho pouštět aka nakoupit ve slevě, jestli budeš nějak své portfolio měnit a proč… Samozřejmě neočekávám, že nám nasdílíš obsah svého účtu 🙂 Jen mě to napadlo při čtení blogu a pročítání tvého e-booku.

    Díky!

    Odpovědět
    • Ahaa, už chápu, co myslíš 🙂

     Já osobně s krizí zkušenosti zatím nemám, protože neinvestuji tak dlouho, abych nějakou zažila. Ale mám na to nějakou svoji strategii, která mi dává smysl. Možná o tom něco napíšu.

     Začala jsem teď sdílet nějaké posty i na IG a ráda bych tam udělala nějakou sérii postů s mými tipy co teď třeba dělám. Tak kdyžtak sleduj Insta a o tom článku popřemýšlím! Díky za tip 🙂

     Na insta jsem jako: @bestlife_eva

     Měj se!

     Eva

     Odpovědět

Napsat komentář