Zelené akcie: Jak investovat zodpovědně?

Čas čtení: 7 min.

Zelené akcie neboli „green stocks“ jsou několik posledních let na obrovském vzestupu. Není ti jedno, do čeho investuješ a rezonují s tebou pojmy jako ekologie a ochrana planety? Pak můžou být vhodnou investicí i pro tebe!

Zelené akcie jsou akcie firem, které podporují například alternativní energetické zdroje, zpracování odpadu a vše související s ekologií. Může jejich nákup znamenat nejen podporu pro planetu, ale i úspěch pro tvoji peněženku?

Ochrana planety v popředí zájmu

Zatímco ještě před deseti lety jen hrstka lidí přemýšlela nad tím, jaké dopady má naše činnost na planetu, dnes je ochrana Země naším denním chlebem.

Už nejde o skupinku Greenpeeesáků sedící na stromě, které sledujeme v televizi. Ochrana životního prostředí je seriózní, celospolečenské téma a stále více lidí si uvědomuje, že pokud se k planetě nezačneme chovat šetrněji, může nám to za pár let nepříjemně vrátit.

Významnost tématu dokládá i 5 největších světových ekonomických hrozeb pro rok 2020, které vyhlásila v lednu organizace WEF (World Economic Forum):

Jak vidíš, všechny ekonomické hrozby souvisejí s ekologií. I když se v tomto roce problémem číslo 1 stala koronavirová nákaza, ostatní problémy rozhodně nevymizely. Zdroj: Twitter.com, @ipbes  

Dá se chránit planeta i výběrem investic?

K tomu zamyslet se nad životním prostředím z hlediska investování mě poprvé přivedla Pavla, autorka projektu Za lepší život, ve kterém se věnuje životu bez zbytečných odpadů a zpracování odpadů v domácnosti.

Po přečtení mého e-booku se zmínila, že by chtěla zodpovědně a udržitelně také investovat. Tedy podpořit firmy, které mají ekologické cíle. Začala jsem proto zkoumat, jaké akcie by mohly z tohoto hlediska vyhovovat.

Dnes ty planetě, za pár let planeta tobě

Nejprve jsem si říkala, že je super když člověk přemýšlí ekologicky také při investování. Pak jsem se ale v tématu začala šťourat a uvědomila si jednu věc. Zelené investování totiž nemusí znamenat jen budoucnost pro planetu, ale může mít opravdu zajímavý potenciál také v rámci investičního portfolia.

Velký zájem o ochranu planety ze strany veřejnosti se totiž podepisuje na grafech „zelených firem“, které v posledních letech letí nahoru. Jestli tedy vidíš v ekologii budoucnost, přidej k třídění odpadů a odmítání igelitových pytlíků i investování do zelených akcií. Pokud poroste zájem o ekologii jako doposud, můžeš na tom i zajímavě vydělat.

3 tipy na „zelené akcie“

Rozhodla ses podpořit životní prostředí investováním do zelených akcií? Tak to je paráda! Teď ještě kde je hledat… Neboj, usnadním ti to 🙂 Tady jsou 3 tipy na firmy, které jsou úzce spojeny s ekologií a mohou mít (čistě z mého pohledu) také zajímavý investiční potenciál.

Akcie č. 1: Waste Management – zpracování odpadů, kterému věří i Bill Gates

Zpracování odpadů je jedno z hlavních ekologických témat. Začíná na úrovni domácností. Planetu ale podporují také společnosti, jež zajišťují ekologické nakládání s odpady. Jednou z nich je například Waste Management, Inc, ve které má značný podíl akcií jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates.

Společnost Waste Management se zaměřuje na odvoz odpadu z domácností i firem a jeho ekologické zpracování. Nabízí zpracování veškerého odpadu od organického, přes recyklovatelný až po odpad nebezpečný k prostředí, jako jsou baterie, plechovky od barev a podobně. Pro odpad denně vyjíždí 6.500 automobilů na alternativní pohon a WM je tak největším recyklátorem v USA.

V posledních letech rostla cena akcií společnosti Waste Management obrovským tempem. Ve zvyšujícím se zájmu o ekologii vidí mnoho investorů možnost investovat do něčeho, čemu věří, a zároveň dosáhnout zajímavého zhodnocení. Zdroj grafu: Google.com

Proč křivka na konci grafu padá? S koronavirovou nákazou je v poklesu celý akciový trh a ani zelené společnosti nejsou výjimkou. Zkušení investoři to berou jako příležitost nakoupit akcie za výhodnější ceny. Právě na nákupu v propadech nebo i krizích je totiž možné nejlépe vydělat.

5 rychlých faktů o Waste Management:

 • Americká společnost má kořeny již v roce 1968. Na jejím začátku byla vize: Efektivní zpracování odpadu, kterého v rostoucí populaci stále přibývalo
 • Dnes pracuje 43.000 zaměstnanců na naplnění této vize, společnost stále hledá nová řešení zpracování odpadu a podporuje i další ekologické aktivity
 • V posledních 5 letech zaznamenaly akcie WM nárůst cca o 75 %, což i při současných poklesech dělá zhruba 15% roční nárůst (pokud bys před 5 lety investovala 1.000 dolarů, dnes bys z nich měla krásných 1.750 dolarů)
 • Waste Management vyplácí dividendy a zvyšuje jejich hodnotu již přes 15 let, což svědčí o stabilním růstu společnosti
 • Významným investorem je spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates

O tom, proč je v krizích dobré nakupovat akcie kvalitních společností si přečti v mém článku: Přichází finanční krize? Neschovávej peníze do polštáře.

Akcie č. 2: NextEra Energy a ekologická energie

Dalším stále častěji skloňovaným tématem je zelená energie. A právě na obnovitelnou energii se soustředí americká společnost NextEra Energy, která poskytuje elektrickou energii odběratelům ve Spojených státech a v Kanadě.

NextEra Energy je největším producentem větrné a solární energie na světě. Dala si za cíl snížit emise CO2 o 67% do roku 2025, oproti hodnotě z roku 2005. To odpovídá téměř 40% snížení absolutních emisí CO2, přestože se celková očekávaná výroba elektřiny za tu dobu téměř zdvojnásobila.

NEE dále podporuje kolektivní odpovědnost v oblasti životního prostředí. Edukuje lidi prostřednictvím programů zaměřených na ekologická témata, jako je šetření zdrojů, minimalizace vlivu naší aktivity na přírodu a další.

NextEra zaznamenala v posledních letech nejvyšší nárůst ze všech tří společností zmíněných v tomto článku. Na svém webu se pyšní tím, že celkový výnos akcionářů za posledních 15 let činil 945 %. Tedy pokud bys před 15 lety investovala 1.000 dolarů, dnes bys měla 10.450 dolarů. Zdroj grafu: Google.com

Možná si kladeš otázku, jestli je dlouhodobý růst zelených akcií zaměřených na energie udržitelný, nebo se jedná pouze o módní výstřelek a zájem o něj zase opadne. Tady je pár věcí, nad kterými se můžeš při hledání odpovědi zamyslet.

I když zelenou energii některé země stále úspěšně ignorují, další státy se snaží ze všech sil tento bojkot kompenzovat. Například ve Švýcarsku je již velká část energie produkována vodními elektrárnami. I další vyspělé evropské státy se snaží nahradit jaderné elektrárny jejich ekologičtějšími větrnými, solárními nebo vodními variantami. Zatím jde sice o kapku v moři, přesto, nebo právě proto, může mít podle mě právě zelená energie obrovský potenciál růstu.

5 rychlých faktů o NextEra Energy:

 • Americká společnost vznikla v roce 1925. V roce 1998 postavila první větrnou farmu a tím nastartovala éru energie s podporou obnovitelných zdrojů
 • V současné době je 75 % energie od NextEra takzvaná „čistá energie“
 • V posledních 5 letech zaznamenala nárůst ceny akcií cca o 121 %, což i při současných poklesech dělá zhruba 24% roční nárůst!!! (pokud bys před 5 lety investovala 1000 dolarů, dnes bys z nich měla celých 2210 dolarů)
 • Patří mezi takzvané dividendové aristokraty, tedy firmy, které vyplácejí investorům stabilní zvyšující se dividendy již déle než 25 let
 • V roce 2018 patřila mezi 200 největších amerických korporací podle příjmů

Pozn.: NextEra je společnost, která má místo i v mém investičním portfoliu. Proč jsem se rozhodla právě pro ni? Za prvé, jedná se o dividendového aristokrata, což značí stabilitu firmy. Za druhé, měla v posledních letech nejlepší vývoj ceny akcií a věřím, že má potenciál v budoucnu v růstu pokračovat.

Akcie č. 3: Encavis – solární a větrné elektrárny v Evropě

Abych nezůstala jen u amerických firem, ráda bych zmínila německou společnost Encavis, která provozuje obrovské sluneční a větrné parky v Evropě. Dodává díky tomu čistou energii domácnostem i firmám.

Encavis patří mezi největší producenty nezávislé energie v sektoru obnovitelných zdrojů. Je číslem 1 mezi vlastníky solárních parků v Evropě a významným producentem energie z větrných elektráren. Díky vyspělým technologiím dokáže energii také skladovat. Netrpí tak klesajícími cenami, protože není nucená okamžitě odprodávat vyrobenou energii do oběhu.

Encavis podporuje udržitelnost i jiným způsobem, než technologií. V solárních parcích spásá trávu na 1.000 oveček. Ze spásání benefituje každý – ovcím poskytují solární panely ochranu proti slunci i větru. Solární panely jsou zase chráněny před mechanickým poškozením při sečení a nehrozí, že je zastíní rychle rostoucí rostliny. Navíc je podpořena biodiverzita travnatých ploch.

Růst společnosti Encavis nebyl v posledních pěti letech tak strmý, jako u předchozích dvou. V dlouhodobém horizontu ale můžeme i tak sledovat zajímavý procentuální růst. Zdroj: Google.com

5 rychlých faktů o Encavis:

 • Německá společnost vznikla v roce 2018 spojením dvou firem, jejichž počátky bychom našli v letech 1998 a 2001
 • V současnosti patří mezi největší vlastníky solárních parků v Evropě, významnou součástí jejího portfolia jsou i parky s větrnými elektrárnami
 • V posledních 5 letech zaznamenala nárůst ceny akcií cca o 41 %, což i při současných poklesech dělá zhruba 8,2% roční růst (pokud bys před 5 lety investovala 1000 eur, dnes bys z nich měla přibližně 1410 eur)
 • Společnost vyplácí dividendy od roku 2003
 • Encavis má desetiletý kontrakt se společností Amazon na dodávky zelené energie přímo do jejich provozoven, z čehož benefitují obě firmy. Pro Amazon to znamená stabilní přísun zelené energie a pro Encavis stabilní finanční příjem od Amazonu na následujících 10 let

Tak, tři tipy na „zelené společnosti“ máme za sebou. Vybrala sis některou z nich? Pokud ano tak gratuluji! Můžeš být na svou investici hrdá a v noci dobře spát, protože víš, že podporuješ správnou věc 😉

Jak nakoupit akcie? Stačí tyto 3 kroky

Abych ti to ještě trochu usnadnila, tady jsou 3 kroky, které musíš udělat pro nákup první investice. Neboj se toho. Jdeme na to!

1. Nejprve je nutné založit si brokera

Pokud jsi ještě nikdy neinvestovala, je potřeba si založit účet u takzvaného brokera. Existuje řada různých brokerů, například Degiro, Fio broker, LYNX (využívá platformu Interactive brokers) a další. Srovnání různých brokerů jsem sepsala v mém e-booku Jak začít investovat: Praktický návod pro holky.

Já osobně využívám brokera Degiro, který má nízké poplatky a umožňuje rychlé a jednoduché obchodování se základními investičními produkty. Zároveň jsem ale nově dala šanci i platformě LYNX, jež má dlouhou historii, velmi ochotnou podporu a patří díky tomu mezi nejdůvěryhodnější brokery.

2. Poslat si peníze na brokerský účet

Jakmile provedeš registraci u brokera, je potřeba poslat peníze na svůj brokerský účet. Například u Degiro si posíláš na účet přímo české koruny, které se ti pak automaticky během dne převedou na Eura ve středovém kurzu. Nemusíš tak řešit, kde a jakým způsobem směnit CZK na Eura.

3. Investovat do vybrané akcie

Zvolila sis akcii, kterou chceš koupit? Ve svém brokerském účtu ji můžeš dohledat podle názvu, zkratky nebo podle jejího čísla ISIN. To je označení, které má každá akcie. Zde jsou názvy, zkratky a ISIN, pod kterými bys našla akcie výše zmíněných zelených společností.

 • Waste Management (WM), ISIN: US94106L1098
 • NextEra Energy (NEE), ISIN: US65339F1012
 • Encavis (CAP), ISIN: DE0006095003

Nevíš si rady, jak se založením brokera, posláním peněz a nákupem prvních akcií? Kompletní návod, jak na to, najdeš v mém e-booku.

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

19 komentářů u „Zelené akcie: Jak investovat zodpovědně?“

  • Zdravím Pam,

   díky za dotaz 🙂 Tady je za mě pár věcí k FIO brokeru:

   – Jeho platforma vypadá hodně zastarale a není úplně uživatelsky přívětivý. Na první pohled když se do něj dostane člověk jako laik tak úplně neví, kde kliknout a co dělat. Ale je stravitelnější než některé větší platformy pro pokročilé tradery.
   – Na druhou stranu je to platforma české banky a mají tam i podporu, která se mě osvědčila – zareagovala na můj dotaz doslova do pár minut, takže v případě potřeby je možné se s nimi spojit a poradí.
   – Stojí za ním česká banka, což je pozitivní z hlediska důvěryhodnosti pro nás jako pro čechy. Nenabízí tolik možností kde koupit akcie, třeba není tam tolik burz, jako u některých dalších brokerů, ale pro základní nakupování to za mě stačí.
   – Co se týče ceny, tak je na tom docela dobře, není tak levný jako třeba Degiro, ale ani nejdražší. Není potřeba mít tam žádný minimální depozit, což taky vnímám jako pozitivní.

   Tedy ve výsledku FIO proč ne, když se srovnáš s tím, jak vypadá a naučíš se v něm trochu orientovat, tak je to za mě slušná platforma pro základní obchodování.

   Měj se krásně,
   Eva

   Odpovědět
   • Zdravím,

    můžu se zeptat na názor na aplikaci Capital.com? ???? v aplikaci se celkem orientuji a vyhovuje mi rozhraním, ale v poplatcích a podobně se moc nevyznám ????????‍♀️

    Odpovědět
    • Ahoj Jani,

     s touto konkrétní aplikací osobně zkušenost nemám, ale vypadá to, že se jedná o CFD brokera. Tedy nenakupuješ u něj přímo akcie nebo ETF, ale jen deriváty, tedy smlouvu se společností na to, že hodnota CFD bude kopírovat hodnotu dané akcie. U obchodování s CFD nikdy nebudeš vlastnit danou akcii a když například společnost, se kterou máš uzavřenou smlouvu zkrachuje, nemáš nic. A pokud tomu procesu kompletně nerozumíš, těch skrytých nástrah je tam více. Na každé CFD platformě vidíš disclaimer, kolik lidí při obchodování s CFD přichází o peníze, tady u capital.com je to 75 %.

     CFD za mě nejsou vhodné pro začátečníky ani pro dlouhodobé investování. Je to samozřejmě jen můj názor. Pokud tě to zajímá více, rozhodně si to doporučuji podrobněji nastudovat než začneš. Za mě je určitě lepší klasické investování do akcií, které opravdu reálně vlastníš 🙂 Například skrze Degiro nebo FIO brokera.

     Měj se krásně
     Eva

     Odpovědět
 1. Dobrý den, můžu se zeptat, zda znáte platformu Tasty works? Na degiro jsem viděla spoustu špatných recenzí. Máte tedy je dobré zkušenosti? Co se týče dividend – jak to s nimi je? Kam chodí? Na účet nebo do platformy? Díky 🙂

  Odpovědět
  • Dobrý den Barboro,

   díky za dotaz. O Tasty Works slyším poprvé. Jedná se o platformu, která se zaměřuje především na opce, ale vypadá to, že nabízí také ETF a klasické akcie a píšou, že přijímá i klienty z Evropy, i když je to US platforma. Moc jsem o nich ale zatím na evropské scéně nenašla.

   V recenzích píšou, že se nejedná o platformu vhodnou pro začátečníky a že je vhodná především pro denní trading. Mrkněte se na screenshoty z platformy jak vypadá a na recenzi: https://brokerchooser.com/broker-reviews/tastyworks-review#
   Je tam i poměrně vysoký poplatek při výběru.

   Já osobně mám z takovýchto nových platforem trochu respekt. Degiro má sice nějaké negativní recenze, ale na druhou stranu ho používá velké množství lidí, kteří už pak třeba své pozitivní zkušenosti nikde takto v komentářích nesdílejí. Já zatím neměla s Degiro žádný problém, podpora pro mě vždy funguje normálně a i všechny transfery proběhly bez problémů.

   Pokud byste chtěla ještě nějakou českou alternativu, možná bych se mrkla raději na FIO brokera – přeci jen jako česká banka je pro mě důvěryhodnější. Ale záleží samozřejmě na vás. Třeba zjistíte, že Tasty Works funguje pro vás dobře, určitě netvrdím že nemůže, spíše jsem trochu opatrná, když vidím v hlavních popisech slova jako denní trading a obchodování s opcemi – to už je přeci jen pro zkušené investory. Osobní zkušenost ale s platformou nemám.

   dividendy přicházejí do platformy, alespoň na Degiro. Ale i na FIO je to oddělené od vašeho běžného bankovního účtu. Tak to pak musíte převést ručně.

   Přeji krásný den
   Eva

   Odpovědět
 2. Ahoj, dostala jsem se na článek z webu Za lepší život, kde Pavla píše o investování do udržitelných akcií pomocí Porta. Na první pohled se mi to docela líbí, přece jen investovat jen do jedné dvou společností bych se trochu bála, když tomu nijak zvlášť nerozumím. Máš s tím ty nějaké zkušenosti?
  A druhá otázka, nevíš o něčem podobném na investování v eurech? Předpokládám, že toho bude existovat podstatně víc, ale radši bych něco ověřeného.:-)

  Odpovědět
  • Ahoj Kačko,

   díky za dotaz. Co se týče Portu, tak bych se ho určitě nebála, sama na něm teď zkouším investovat, abych věděla jak to funguje a jsem velmi spokojená. Napíšu brzy i recenzi tady na blog. Líbí se mi na tom ta jednoduchost, poplatek 1 % je transparentní. Za Portu je navíc WOOD & Company, tedy velká investiční banka.

   Abych pravdu řekla, tak v eurech jsem žádný roboadvisor nezkoušela ani jsem si nedělala zatím žádný hlubší průzkum, takže bych teoreticky mohla dát pár tipů, ale nic, co si člověk sám nevygooglí. Ověřeného mimo ČR zatím nic v této sféře nemám. Nerada dávám tipy bez osobní zkušenosti, ověření struktury poplatků, kdo za danou platformou stojí apod. Třeba se k tomu v budoucnu taky na blogu dostanu 🙂

   Díky a měj se
   Eva

   Odpovědět
 3. Ahoj Evo,

  děkuju za článek :-). Chěla bych začít s investováním, ale odrazuje mě, že většina nabízených portfolií, co jsem doposud viděla, obsahuje firmy, které cílí převážně na zisk a často na úkor planety. Chtěla bych podpořit firmy, které se se hlásí k urdžitelnosti. Uvědomuji si, že je bezpečnější portfolio diverzifikovat, chtěla bych investici rozložit mezi více firem (alespoň 20, čím víc, tím líp). Vím o možnosti s Portu, nevíš, jestli je něco podobného možné i s Derigo?

  Zvažuji si pořídit Tvůj e-book. Provede mě na cestě k první investici, i s omezením jen na „zelené“ investice? Děkuju.

  Odpovědět
  • Ahoj Kačko,

   děkuji za komentář 🙂

   Na Degiro je také možné vybírat si ETF, která jsou zodpovědná. Jsou obvykle označena jako SRI, případně ESG. V e-booku se tomuto tématu nevěnuji, jelikož jsem tam chtěla sepsat hlavně základy. V e-booku vysvětluji hlavně princip indexů a ETF, jaké parametry u nich sledovat a uvádím příklady a co nejvíce diverzifikovaných investic.

   Připravuji teď kurz, který už půjde hlouběji a budou v něm zahrnuty i udržitelná portfolia. Ale ten bude až někdy v druhé polovině roku. Zatím si to asi můžeš vyzkoušet na tom Portu, případně zkusit pohledat ETF s těmi zkratkami SRI a ESG 🙂

   Přeji pěkný den
   Eva

   Odpovědět
 4. Ahoj Evi,

  jsem investor začátečník. Díky za tvůj eBook, byl pro mě fakt užitečný. A měla bych na tebe pár otázek 🙂
  1. Neplánuješ napsat nějaký eBook na nákup akcií? Mě totiž vadí, že nerozumím všem popiskům a zkratkám, které na Degiru jsou. Třeba jak výše zmiňuješ zkratky SRI a ESG – vůbec nevím, kde bych to měla hledat a co to znamená.
  2. Koupila jsem si na Degiru ETF podle tvého eBooku a zjistila jsem, že je s dividendy. Už měly být vyplaceny, ale nějak jsem nepostřehla, kde se připsaly. Připisují se do „volného prostoru“? Nebo dá se někde najít nějaký výpis připsaných dividend?
  3. Chtěla jsem si na Degiru zkusit koupit nějaké akcie a napsalo mi to, že na to nemám oprávnění, musím složit test způsobilosti, tak jsme ho nějak udělala a povolila si koupi „komplexních“ akcií, ale zároveň se v tom testu zmiňovali o OTC akciích, a to by mě zajímalo, jak poznat od těch „normálních“, protože ty bych si teda koupit nechtěla 😀

  Předem děkuji a přeji hezký den 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj Kateřino,

   moc děkuji za komentář, jsem ráda, že e-book ti pomohl!

   1. Neplánuji další e-book, ale plánuji kurz, který bude podrobnější, bude nejen o ETF více do hloubky, ale také o akciích a dalších investičních produktech, které za mě dávají smysl. Bude ale až v druhé polovině roku, někdy na podzim. K seznamu čekatelů kurzu je možné přidat se tady: https://bit.ly/seznam-cekatelu-kurzu je to nezávazné, budu tam posílat průběžně informace o tom, jak to vypadá 🙂

   2. Abys zjistila, jaké dividendy ti přišly, tak v Degiro klikni na Aktivity a Přehled účtu. Tam si můžeš zvolit období a uvidíš, jaké dividendy jsi obdržela.

   3. Super, že jsi zvládla ten test, Degiro má takové testy pro všechny další typy produktů. Budu o tom taky mluvit v kurzu, je to podle mě dobře, protože pak aspoň trochu musí člověk ukázat, že má nějaké povědomí. Co se týče těch OTC akcií, tak se jedná o akcie (či jiné produkty) které jsou obchodovány mimo klasické burzy, tedy takzvaně Over the counter. Degiro tyto produkty očividně ani nenabízí, takže nevím, proč to měli v testu, ale oni tam občas testují i takové obecnější znalosti a dají i něco pokročilejšího, i když většina těch otázek je vštšinou v pohodě. Tady o tom píše Degiro v Q&A, že se OTC u nich neobchoduje: https://www.degiro.co.uk/helpcenter/faq/trading/1070

   Takže pokud budeš nakupovat akcie u Degiro, nemusíš mít obavu, že bys koupila nějakou akcii OTC 🙂

   Snad jsem pomohla
   Měj se krásně
   Eva

   Odpovědět
 5. Ahoj Lucko,

  Diky moc za článek. Tvůj e-book jsem si uz stáhla. Co si osobně myslíš o Fondee? Je to lepší nebo srovnatelné s Portu?

  Diky za odpověď.
  Petra

  Odpovědět

Napsat komentář