Finanční report: Moje zisky z investic v roce 2020 a cíle pro rok 2021

Čas čtení: 4 min.

Jaké zisky z investic se mi podařilo vygenerovat v roce 2020? A jaké jsou mé investiční plány pro rok 2021? Rok se s rokem sešel a je čas na rekapitulaci. Vše s konkrétními čísly najdeš v článku!

Nejprve se pojďme podívat na moje cíle pro rok 2020 a jak to dopadlo s jejich plněním. V plánu jsem měla několik věcí a tady je shrnutí.

Cíle pro rok 2020 a jak to dopadlo

 • Za prvé, chtěla jsem pokračovat ve splácení bytu z obdrženého nájmu, což se podařilo. Nájemkyně spolehlivě platila i v tomto problematickém období, za což jsem velmi ráda.
 • Za druhé, pravidelně jsem investovala do ETF podle předem daného plánu. K tomu jsem dokoupila ještě něco navíc, když byly právě trhy v poklesu, protože jsem měla volnou hotovost vybranou z P2P. To zvýšilo poměr investic na akciovém trhu v mém portfoliu.
 • Začala jsem investovat do dividendových akcií, což mi nyní přináší malý pravidelný příjem.
 • Alespoň částečně nahradil pravidelný příjem z P2P, který poklesnul. Poslední bod jsem totiž nedodržela.
 • V průběhu roku jsem část svých P2P investic vybrala a nechala v P2P jen cca 10 % z mého portfolia, což mi v současné situaci přijde rozumnější.
 • Začala jsem testovat českou P2P platformu Bondster pro možnost lepší diverzifikace v P2P. Napíšu o tom později v samostatném článku.

Výnosy/nárůsty mých investic za rok 2020

Teď už pojďme na zisky z mých investic. Stejně jako vloni, připravila jsem tabulku s výnosy/nárůsty investic za rok 2020.

Ber prosím v potaz, že výnosy jsou pouze teoretické a v řadě případů nezrealizované. Jedná se o aktuální nárůsty, počítané v konkrétní den.

Pro zjednodušení nepočítám daň (daňové přiznání podám v březnu) a všechny investice jsem převedla do českých korun kurzem z 23.12.2020.

Čísla platná pro 23.12.2020. Jedná se o aktuální hodnotu, která se může každý den měnit. Vysvětlení výpočtu pro jednotlivé investice najdeš dále.

P2P (Mintos + Bondora)

Na Mintos a Bondoře se jedná o zisky, které mi byly připsány na účet platformy. Nějaké peníze jsem v průběhu roku i vybrala, protože jsem vzhledem ke korona krizi snižovala svůj podíl v P2P.

Na Mintos mi aktuálně 250 EUR visí v sekci Recovery, tedy Mintos nedostal zpět peníze od půjčkových společností a jsou v procesu vymáhání. Stále věřím, že se je Mintosu podaří získat zpět (i když to není jisté). Více o tom, jak se Mintos vypořádává s krizí najdeš v tomto článku.

ETF a akcie (růst hodnoty)

V této sekci jde o nárůst hodnoty mých ETF a akcií za poslední rok 2020. Tento zisk by byl realizovaný pouze v případě, že bych aktuálně tyto investice prodala (opět bych musela zdanit, takže by se výnos snížil o daň).

Dividendy

U dividend jde o dividendy, které mi byly připočteny na účet. V tomto případě je již daň 15 % odečtena. I tak budu výnosy ještě uvádět do daňového přiznání pro takzvaný „zápočet“ (dividendy jsou ze společností v USA).

Bitcoin (růst hodnoty)

Jak vidíš, tak Bitcoin udělal v mém portfoliu nejvyšší nárůst. A to jsem ani nenakupovala, ani neprodávala. Zkrátka ho pouze držím. Považuji Bitcoin za spekulativní a činí jen menší část mého portfolia. Zisk je stejně jako u akcií a ETF nezrealizovaný, realizovat bych ho mohla prodejem.

Investiční byt (nájem)

Zisk z nájmu z investičního bytu je již zrealizovaný. Počítám v tabulce se ziskem po zaplacení splátek hypotéky i energií, tedy jedná se o zisk, který mi zůstal na účtu. Budu ještě muset zdanit. Pro zjednodušení neřeším v tabulce zhodnocení bytu, i když ceny bytů v lokalitě za poslední rok mírně vzrostly.

Plány na rok 2021: Do čeho budu investovat?

Jak budu pokračovat v investování v příštím roce? V podstatě se toho moc nezmění. Budu nadále pravidelně investovat do ETF a vyberu si pár dalších, patrně dividendových akcií. Pokud chceš začít investovat do ETF, návod, jak na to, najdeš v mém e-booku.

Mám v plánu rozvíjet nové investice do REIT (Real estate investment trust), tedy do realitních investic na burze, kterými jsem již v minimálních částkách začala. REIT přinášejí poměrně vysoké dividendy, a tak by mohly spolu s dividendovými akciemi pomoci nahradit nižší příjem z investic do P2P.

Krizový fond pro případ poklesů

Dále jsem si vytvořila jakýsi „krizový fond“ který použiji v případě, že akciové trhy náhle poklesnou, jako jsme to viděli v březnu 2020. Pro takový případ mám nastavená pravidla, za kolik navíc nakoupit akcií a ETF. Chci tím dosáhnout lepších dlouhodobých zisků při následném růstu akciového trhu.

A jaké byly tvé zisky z investic v roce 2020? Spočítala sis to? Abys mohla investovat úspěšně, vždy je třeba dělat si pravidelný přehled. Proto pokud jsi to ještě neudělala, připrav si podobný přehled i ze svých vlastních investic! Jestli se chceš podělit se svými zisky, budu moc ráda za tvůj komentář.

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

14 komentářů u „Finanční report: Moje zisky z investic v roce 2020 a cíle pro rok 2021“

 1. Ahoj, bylo by lepší pro představu ukázat zisky v procentech. Že jsi v zisku 30 000 Kč na akciích je poměrně nic neříkající o úspěšnosti. Nelze z toho vyčíst ani zda to pokryje inflaci, jelikož nevíme jestli jsi investovala 10 000 Kč a máš z toho zisk 30 tisíc tudíž zhodnocení v řádech stovek procent, nebo jsi investovala milion korun a 30 tisíc je zisk který se rovna +- inflaci 3%.

  Odpovědět
  • Ahoj, díky za koment 🙂

   Je pravda, že procenta by byla více vypovídající z hlediska nárůstu těch investic. Nicméně se to snažím průběžně na webu zveřejňovat v různých článcích, kolik průměrně mám z různých typů investic. Tady mi přišlo zajímavé napsat to v penězích z toho důvodu, že mi přijde, že to může být dobrý motivátor 🙂

   Ale chápu koment a beru, jen to zase tak polopaticky zveřejňovat nechci kolik přesně mám kde investováno, i když z blogu to jde vyčíst i tak.

   Měj krásný den
   Eva

   Odpovědět
 2. Ahoj Evi, díky za fajn článek. Rozhodně mě to motivuje k tomu udělat si vlastní přehled nárůstů portfolia a rozvržení vlastních investic. Mám rozinvestováno do více nástrojů a popravdě nemám jednotný zdroj s celkovým přehledem 🙂

  Nechtěla bys možná sdílet nějaký template, jak si trackuješ vlastní portfolio? Nebo jen obrázek pro inspiraci? Nebo nástroj, který používáš. Já jsem fanda klasiky v excelu, ale na internetu se toho dá najít spousta 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj Evi,

   díky za dotaz! 🙂

   Napsala jsem o tom článek, jak trackuji své portfolio, je tam i tabulka: https://investovaniproholky.cz/jak-sledovat-sve-investice-portfolio/

   Nárůsty tam ale vyloženě nesleduji. Jak to roste vidím v jednotlivých platformách, ale že bych to sledovala třeba měsíčně v nějakém dokumentu, to nemám. Mám přehled jen jendou ročně, kolik jsem měla a kolik mám teď, což dělám vždy jen na konci roku jednoduše dvěma čísly v tabulce 🙂

   Přijde mi to takové zbytečné sledovat to měsíčně, např. když by trh třeba klesal, tak by mě to spíše mohlo vést k nesprávným rozhodnutím 😉

   Měj se pěkně
   Eva

   Odpovědět
 3. Ahoj Evi,
  díky za další bezva článek 🙂
  Mohla bych se zeptat, u jakého brokera máš účet s těmi dividendovými akciemi? Jde mi o to zdanění 15% 🙂 U eToro je myslím 30% 🙁
  Diky moc,
  Hanka

  Odpovědět
  • Ahoj Hani,

   jasně, já používám Degiro. Pokud jde o americké akcie tak jde o to, aby u brokera bylo možné podepsat formulář o dvojím zdanění W-8BEN. Ten by měl zajistit, aby ti broker zdanil americké dividendy jen 15 % 🙂 Jak to má eToro nevím, ten nepoužívám.

   Měj se
   Eva

   Odpovědět
   • Ahoj. Udáváš do DP i nákupy / prodeje Fondů peněžního trhu z Degira?
    U Degira nelze držet hotovost a volnou cash automaticky investuje do FPT.
    Tzn. že i když neprodáš žádné akcie tak překročíč limit 100K CZK

    Odpovědět
 4. Ahoj Evo,
  mohla bych se zeptat na fyzické zlato? To nikde nezmiňuješ. Podle mého rozhovoru s finančním poradcem (ohodnotil mě na konzervativní, což nechápu), tak bych měla volit 90% fyzické zlato a 10% kryptoměny. Za mě úlet. Že prý teď by akcie a ETF kupoval jen blázen, že to musí spadnout. … Ale že si navíc člověk musí dávat u nákupu zlata pozor na obchodníka, marže, apod. … tak mi na to hned nabídnul kurz, že mě to naučí 🙂 Tak teď nevím. Neco mála zlata bych koupila, i když teď v té zlaté horečce nevím, nevím, ale 90% to asi není můj styl.

  Michala

  Odpovědět
  • Ahoj Míšo,

   co se týče zlata, tak o něm nepíšu, protože žádné fyzické zlato nemám. Aktuálně jsem koupila zlato na burze (ETC) a to je zatím vše, co mám plánuji. Právě jsem zlato trochu studovala a mě osobně dává smysl například v 5 – 10 % portfolia.

   Obecně je zlato považováno spíše za pojistku při pádech dalších aktiv, kdy srovnává ty pády (často jde nahoru když jdou akcie dolů) ale v dlouhodobém horizontu nemá zdaleka takové růsty, jako akcie. Zlato samo o sobě nemá vnitřní hodnotu, nic neprodukuje a investice do zlata je jen spekulace na jeho cenu, s tím je třeba počítat.

   Pak se dostáváme k tomu, že záleží, jaký máš investiční horizont. Dokážu si představit, že někdo bude doporučovat vyšší expozici do zlata někomu s kratším investičním horizontem, aktuálně, když se mluví o přehřátí akciových trhů a případné krizi (což i poradce zmiňoval). Je pravda, že při krizích zlato v minulosti často posilovalo.

   Ale upřímně, mít 90 % ve zlatě a 10 % v kryptu bych nenazývala konzervativním portfoliem, to ať se na mě poradce nezlobí. Je to docela zvláštní doporučení a spíše bych asi hledala, co za ním vězí, protože takovou expozici do zlata jsem ještě neslyšela ani od samotných prodejců zlata. Ti doporučují často alespoň nějaké vyvážené portfolio, třeba po 25 % do různých aktiv.

   Jinak akcie a ETF samozřejmě mohou spadnout, proto já třeba nakupuji průběžně, aby ten pád nebyl tak prudký (a mohla bych nakoupit i ve slevě). Stále mě ale dlouhodobé výnosy akciového trhu přesvědčují více, než dlouhodobé růsty zlata (jsem mladá a mám vysoký investiční horizont).

   Takže asi tak. Je to můj názor a není to investiční doporučení, já nejsem poradce a historie se nemusí opakovat, ale to už asi všechno znáš 🙂

   Měj se krásně!
   Eva

   Odpovědět
  • Ahoj,
   než přímo fyzické zlato, kde je problémem velký rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, zkusil bych se podívat na ETF držící fyzické zlato. Případně jiné drahé kovy.

   Odpovědět
 5. Dobrý den Evi,

  chtěla jsem se vás zeptat, který broker je podle vás momentálně nejlepší/nejvýhodnější pro nákup akcii, hlavně ETF.

  Moc děkuji za vaše vědomosti a sdílení s námi ostatními!😊✨

  Odpovědět
  • Dobrý den,

   já používám především Degiro, mám s ním osobně dobrí zkušenosti. Testuji také Trading 212, ale většinu věcí mám aktuálně na Degiro 🙂

   Děkuji a mějte se krásně
   Eva

   Odpovědět

Napsat komentář