fbpx

Finanční report: Moje zisky z investic v roce 2020 a cíle pro rok 2021

autor: | Led 12, 2021 | Investice, Osobní finance, Osobní růst | 14 komentáře(ů)

Jaké zisky z investic se mi podařilo vygenerovat v roce 2020? A jaké jsou mé investiční plány pro rok 2021? Rok se s rokem sešel a je čas na rekapitulaci. Vše s konkrétními čísly najdeš v článku!

Nejprve se pojďme podívat na moje cíle pro rok 2020 a jak to dopadlo s jejich plněním. V plánu jsem měla několik věcí a tady je shrnutí.

Cíle pro rok 2020 a jak to dopadlo

  • Za prvé, chtěla jsem pokračovat ve splácení bytu z obdrženého nájmu, což se podařilo. Nájemkyně spolehlivě platila i v tomto problematickém období, za což jsem velmi ráda.
  • Za druhé, pravidelně jsem investovala do ETF podle předem daného plánu. K tomu jsem dokoupila ještě něco navíc, když byly právě trhy v poklesu, protože jsem měla volnou hotovost vybranou z P2P. To zvýšilo poměr investic na akciovém trhu v mém portfoliu.
  • Začala jsem investovat do dividendových akcií, což mi nyní přináší malý pravidelný příjem.
  • Alespoň částečně nahradil pravidelný příjem z P2P, který poklesnul. Poslední bod jsem totiž nedodržela.
  • V průběhu roku jsem část svých P2P investic vybrala a nechala v P2P jen cca 10 % z mého portfolia, což mi v současné situaci přijde rozumnější.
  • Začala jsem testovat českou P2P platformu Bondster pro možnost lepší diverzifikace v P2P. Napíšu o tom později v samostatném článku.

Výnosy/nárůsty mých investic za rok 2020

Teď už pojďme na zisky z mých investic. Stejně jako vloni, připravila jsem tabulku s výnosy/nárůsty investic za rok 2020.

Ber prosím v potaz, že výnosy jsou pouze teoretické a v řadě případů nezrealizované. Jedná se o aktuální nárůsty, počítané v konkrétní den.

Pro zjednodušení nepočítám daň (daňové přiznání podám v březnu) a všechny investice jsem převedla do českých korun kurzem z 23.12.2020.

Čísla platná pro 23.12.2020. Jedná se o aktuální hodnotu, která se může každý den měnit. Vysvětlení výpočtu pro jednotlivé investice najdeš dále.

P2P (Mintos + Bondora)

Na Mintos a Bondoře se jedná o zisky, které mi byly připsány na účet platformy. Nějaké peníze jsem v průběhu roku i vybrala, protože jsem vzhledem ke korona krizi snižovala svůj podíl v P2P.

Na Mintos mi aktuálně 250 EUR visí v sekci Recovery, tedy Mintos nedostal zpět peníze od půjčkových společností a jsou v procesu vymáhání. Stále věřím, že se je Mintosu podaří získat zpět (i když to není jisté). Více o tom, jak se Mintos vypořádává s krizí najdeš v tomto článku.

ETF a akcie (růst hodnoty)

V této sekci jde o nárůst hodnoty mých ETF a akcií za poslední rok 2020. Tento zisk by byl realizovaný pouze v případě, že bych aktuálně tyto investice prodala (opět bych musela zdanit, takže by se výnos snížil o daň).

Dividendy

U dividend jde o dividendy, které mi byly připočteny na účet. V tomto případě je již daň 15 % odečtena. I tak budu výnosy ještě uvádět do daňového přiznání pro takzvaný „zápočet“ (dividendy jsou ze společností v USA).

Bitcoin (růst hodnoty)

Jak vidíš, tak Bitcoin udělal v mém portfoliu nejvyšší nárůst. A to jsem ani nenakupovala, ani neprodávala. Zkrátka ho pouze držím. Považuji Bitcoin za spekulativní a činí jen menší část mého portfolia. Zisk je stejně jako u akcií a ETF nezrealizovaný, realizovat bych ho mohla prodejem.

Investiční byt (nájem)

Zisk z nájmu z investičního bytu je již zrealizovaný. Počítám v tabulce se ziskem po zaplacení splátek hypotéky i energií, tedy jedná se o zisk, který mi zůstal na účtu. Budu ještě muset zdanit. Pro zjednodušení neřeším v tabulce zhodnocení bytu, i když ceny bytů v lokalitě za poslední rok mírně vzrostly.

Plány na rok 2021: Do čeho budu investovat?

Jak budu pokračovat v investování v příštím roce? V podstatě se toho moc nezmění. Budu nadále pravidelně investovat do ETF a vyberu si pár dalších, patrně dividendových akcií. Pokud chceš začít investovat do ETF, návod, jak na to, najdeš v mém e-booku.

Mám v plánu rozvíjet nové investice do REIT (Real estate investment trust), tedy do realitních investic na burze, kterými jsem již v minimálních částkách začala. REIT přinášejí poměrně vysoké dividendy, a tak by mohly spolu s dividendovými akciemi pomoci nahradit nižší příjem z investic do P2P.

Krizový fond pro případ poklesů

Dále jsem si vytvořila jakýsi „krizový fond“ který použiji v případě, že akciové trhy náhle poklesnou, jako jsme to viděli v březnu 2020. Pro takový případ mám nastavená pravidla, za kolik navíc nakoupit akcií a ETF. Chci tím dosáhnout lepších dlouhodobých zisků při následném růstu akciového trhu.

A jaké byly tvé zisky z investic v roce 2020? Spočítala sis to? Abys mohla investovat úspěšně, vždy je třeba dělat si pravidelný přehled. Proto pokud jsi to ještě neudělala, připrav si podobný přehled i ze svých vlastních investic! Jestli se chceš podělit se svými zisky, budu moc ráda za tvůj komentář.

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.