fbpx

Moje zisky z investic v roce 2019 a cíle pro rok 2020

autor: | Led 2, 2020 | Investice, Osobní finance, Osobní růst | 14 komentáře(ů)

Kolik mi v minulém roce vynesly investice a jaké jsou mé finanční cíle pro rok 2020? Mám pro tebe shrnutí minulého roku s konkrétními čísly i plán pro následující rok. Věřím, že tě mohou motivovat a popostrčit k akci!

2019: P2P, ETF, nemovitost a Bitcoin

S lednem přicházejí novoroční předsevzetí. Já ale začínám zhodnocením roku minulého. Abych věděla, čeho chci dosáhnout a správně nastavila své finanční cíle, tvořím si stručnou rekapitulaci, která mi pomůže.

Tabulku s tím, jaké změny zaznamenaly investice z mého portfolia v roce 2019, s tebou sdílím níže. Třeba namotivuje i tebe!

*Jelikož daně budu řešit až v únoru/březnu, tak se jedná o hrubý výnos z investic.

** Investiční byt
Výpočet: Nájem – měsíční splátka hypotéky – poplatky za energie atd. = čistý zisk

V tabulce uvádím, kolik jsem z bytu získala po zaplacení všech poplatků a hypotéky za posledních 7 měsíců, kdy byt mám. Jedná se o čistý zisk, který mi v případě bytu přistál a zůstal na účtu (před zaplacením daně). Částka je pouze orientační a každý si ji musí spočítat s ohledem na jeho situaci. Neřeším například zhodnocení bytu, které u mě zatím nehraje velkou roli, protože byt mám jen pár měsíců.

*** Bitcoin
I když jsem u Bitcoinu za poslední rok v plusu, za celou dobu, co Bitcoin mám, se pohybuji v mínusových hodnotách. Sama považuji Bitcoin spíše za spekulaci hlavně kvůli jeho volatilitě. I tak je Bitcoin již delší dobu součástí mého portfolia a zatím na tom neplánuji nic měnit.

Co znamenají výnosy z mých investic a jak jsem k nim vlastně došla?

Výnosy z investic v tabulce neznamenají, že mám všechny tyto peníze v kapse. Zatímco u nemovitosti se jedná o reálné peníze, které mi přibyly na účtu, například u ETF nebo Bitcoinu počítám navýšení hodnoty mé investice za poslední rok. Kdybych nyní peníze vybrala, byla bych za poslední rok o tuto částku bohatší než v loňském roce.

Někomu se může se zdát, že pletu jablka s hruškami (zisk a zhodnocení). Každý výpočet má ale svá pro a proti. V mojí konkrétní situaci mi dává tento přehled smysl a nejlépe reflektuje moje zisky a nárůsty investic za poslední rok.

Jak se mohou investice vyvíjet v budoucnu?

Určitě přijdou roky, kdy budou investice kolísat a dostanu se pravděpodobně i do mínusu (například při očekávané krizi). Proto je pro mě důležité investovat dlouhodobě a vědět, že peníze, které investuji, nebudu hned tak potřebovat. Nechávám si dostatečnou rezervu na spořicím účtu, jak vysokou zjistíš dále v článku. Teď už ale k plánům na následující rok, které tě určitě budou zajímat!

Plány na rok 2020: Do čeho budu investovat?

Jak už jsem uvedla výše, investice mohou kolísat nahoru dolů a zisky z roku na rok jsou spíše orientační. Moje plány pro následující rok proto neukazují, kolik bych měla v příštím roce získat, protože odhadovat růst trhu nedokážu. V tabulce uvádím, jak plánuji své portfolio rozšířit a kam budu investovat.

V tabulce můžeš vidět, jaké je aktuální procentuální rozdělení mých financí a jak by se mělo v příštím roce proměnit.

Hlavní cíl: Diverzifikace portfolia

Investice jsem seřadila od nejméně riskantních (běžný a spořicí účet nejsou investice, ale uvádím je pro kompletní obrázek) k těm, které považuji za nejvíce rizikové. Mým cílem pro příští rok je hlavně lépe diverzifikovat portfolio.

Peníze na běžném a spořicím účtu budou místo původních 29 % financí činit jen 25 %, protože na účtech ztrácejí na hodnotě. Nechávám si dostatečnou rezervu (se kterou bych vyžila cca 6 měsíců) pro případ potřeby.

Lehce navýším investici do nemovitosti, která mírně roste z měsíce na měsíc díky splátkám hypotéky. Plánuji také vyšší investice do ETF, kde mám momentálně pouze 6 % mých financí. Do ETF investuji každé 3 měsíce zhruba stejnou částku, díky čemuž dosahuji průměrné ceny za ETF.

Více o investicích do ETF najdeš v mém e-booku Jak začít investovat: Praktický návod pro holky.

V roce 2020 se chci začít věnovat investování do dividendových akcií. Mohou mi přinést drobný pravidelný přísun financí na účet, což pro mě znamená další motivaci. Tématu dividendových akcií se budu věnovat na blogu.

Jak už jsem uvedla v článku o svém současném portfoliu, do P2P jsem investovala jednorázově a již nebudu své investice navyšovat. Nemám v plánu peníze vybírat, ale kvůli zvýšení investic do dalších kanálů by mělo procento investované do P2P lehce poklesnout.

Na posledním, dle mého nejrizikovějším místě, se nachází Bitcoin. Krypto má v mém portfoliu stálé místo, ale další investice ani výběry nechystám. Z hlediska investic za mě tedy 0% rozdíl. To, jak se bude vyvíjet kurz Bitcoinu a jak vysoké procento z mých peněz nakonec bude mít, je ve hvězdách.

Musím se přiznat, že mám velkou radost z ohlasů na můj blog a e-book a těším se na to, až spolu budeme investovat i v novém roce! Dej mi vědět do komentářů, jaká témata by na blogu zajímala tebe 😉

Pozn: Veškeré informace na webu jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.